Baza pod makijaż
Nie widać jej, ale może wiele. Wyrównuje koloryt skóry, ukrywa jej niedoskonałości, spłyca zmarszczki i przedłuża trwałość makijażu. Kosmetyk idealny? Tak! I w dodatku bardzo potrzebny w każdej damskiej kosmetyczce. Przedstawiamy wszystkie zalety bazy pod makijaż.
23.11.2015 | aktual.: 24.12.2015 08:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie widać jej, ale może wiele. Wyrównuje koloryt skóry, ukrywa jej niedoskonałości, spłyca zmarszczki i przedłuża trwałość makijażu. Kosmetyk idealny? Tak! I w dodatku bardzo potrzebny w każdej damskiej kosmetyczce. Przedstawiamy wszystkie zalety bazy pod makijaż.
Zastanawiałaś się kiedyś, jak to możliwe, że make up wykonany przez profesjonalistkę potrafi „trzymać się” na twarzy w niemal nieskazitelnym stanie przez całą dobę, a twój codzienny makijaż migruje dosłownie we wszystkich kierunkach już kilka godzin po jego wykonaniu? Okazuje się, że za trwałość profesjonalnego makijażu odpowiada nie ilość nałożonych na twarz warstw, ale jeden kosmetyk: baza pod makijaż.
Skoro tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć ją stosować każdego dnia, zwłaszcza, że wybór baz pod makijaż jest ogromny. W swojej ofercie (czasem nawet po kilka rodzajów) ma ją każda szanująca się firma produkująca kosmetyki kolorowe.
Właściwości bazy pod makijaż
Najważniejszym zadaniem bazy jest przedłużenie trwałości makijażu. To jednak nie wszystko, bo ten kosmetyk ma także mnóstwo innych zalet. Wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt, minimalizuje widoczność rozszerzonych porów, spłyca zmarszczki, a jeśli zawiera w swoim składzie filtry, może także chronić przed szkodliwym działanie promieni UV.
Po nałożeniu bazy skóra często bywa porównywana do tafli. Dzięki temu, że jest tak równa i gładka, znacznie łatwiej rozprowadzić na niej podkład, który z kolei dłużej trzyma się na swoim miejscu. Baza może okazać się również pomocna dla kobiet niezadowolonych z tego, że w ciągu dnia kolor ich fluidu ulega zmianie. Dzieje się tak na skutek szybszego utleniania składników odpowiadających za pigment podkładu, do którego dochodzi pod wpływem zmieniającego się w ciągu dnia pH skóry. Zaradzić może temu właśnie baza, której cieniutka warstwa skutecznie odzieli skórę od fluidu.
Rodzaje baz
Główne zadanie bazy to przedłużenie trwałości makijażu. Jednak w zależności od rodzaju, może ona pełnić także wiele innych funkcji: nawilżać, ujędrniać, matowić, rozświetlać. Dlatego tak ważne jest dobranie bazy do rodzaju posiadanej skóry i jej potrzeb.
Na drogeryjnych półkach znaleźć można następujące rodzaje baz pod makijaż:
• bazy nawilżające – idealne do cery suchej i odwodnionej,
• bazy matujące – świetnie sprawdzą się na skórze tłustej, mającej skłonność do nadmiernego wydzielania sebum,
• bazy liftingujące – ujędrniają skórę i wypełniają zmarszczki,
• bazy rozświetlające – polecane dla kobiet mających skórę ziemistą, szarą i zmęczoną,
• bazy kolorowe – pełnią różne zadania w zależności od koloru: zielona niweluje zaczerwienienia, pomarańczowa przykrywa sińce, różowa odświeża cerę i likwiduje efekt zmęczenia.
Uwaga na silikony
Niektóre kobiety obawiają się używania bazy pod makijaż ze względu na zawarte w nich silikony. Jeśli stosuje się je w nadmiarze mogą „zapychać” skórę i powodować powstawanie zaskórników. Rzeczywiście wiele baz zawiera silikony, głównie ze względu na ich działanie wygładzające i matujące. Na rynku dostępne są jednak także bazy kremowe, w których silikony są ograniczone lub nie ma ich w ogóle oraz bazy mineralne, które żadnych silikonów nie zawierają.
Jak nakładać?
Odpowiednio dobrana do rodzaju skóry baza to już połowa sukcesu. Równie ważną kwestią jest odpowiednie jej nałożenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętać należy, że nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie zagwarantują nam pięknego i długotrwałego makijażu, jeśli nałożymy je na nieprzygotowaną do tego skórę.
Dlatego zanim przystąpisz do aplikacji „kolorówki”, poświęć kilka minut na pielęgnację swojej cery:
Krok 1 – oczyść ją za pomocą żelu, mleczka, pianki lub płynu miceralnego,
Krok 2 – przywróć skórze odpowiednie pH używając ulubionego toniku,
Krok 3 – nawilż i odżyw wklepując odpowiednio dobrany krem,
Kiedy krem się wchłonie, możesz przystąpić do nałożenia bazy pod makijaż. Wyciśnij jej niewielką ilość na czubki palców u rąk (wcześniej powinnaś je umyć) i rozprowadź bazę na twarzy zaczynając od jej środka a kończąc u nasady włosów. W miejscach szczególnie narażonych na ścieranie kosmetyków, bazy powinno być nieco więcej. Najmniej nałóż jej na szczyty kości policzkowych i linię żuchwy. Odczekaj kilka sekund, aż baza całkowicie się wchłonie. Po tym czasie możesz przystąpić do nałożenia podkładu i pudru oraz dokończenia makijażu.
Pamiętaj, że każdy kosmetyk, który nakładasz na twarz, ma ściśle określone zadanie. Niektóre produkty mogą co prawda zastępować inne (np. róż do policzków można nałożyć na powieki zastępując nimi cienie), jednak baza pod makijaż do nich nie należy. Używaj jej zgodnie z przeznaczeniem nakładając pomiędzy krem i fluid. Tylko wtedy będziesz pewna, że idealnie spełni swoje zadanie i zapewni ci trwały, nieskazitelny makijaż na wiele godzin.