Trwa ładowanie...

Becikowe to nie jest pomysł PiS. Było w Polsce dużo wcześniej

Jeśli myśleliście, że becikowe to współczesny pomysł, możecie się srogo rozczarować. Politycy PiS sięgnęli po inspirację wiele lat wstecz. Aż do średniowiecza.

Share
Becikowe to nie jest pomysł PiS. Było w Polsce dużo wcześniej
Źródło: iStock.com
d3sa8dw

Uważa się, że becikowe, czyli jednorazowa zapomoga państwa dla rodzin, którym urodziło się dziecko, to pomysł z 2005 roku. Współczesne becikowe było pomysłem gabinetu ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Jak jednak donosi portal historykon.pl, nie do końca był to autorski pomysł. Już wieki temu w Polsce funkcjonowała podobna zapomoga.

Żeby dowiedzieć się, na czym polegało pierwsze polskie becikowe, trzeba sięgnąć aż do średniowiecznego państwa Mieszka I. Władca utrzymywał swoich wojów w zamian za ich służbę. Troszczył się o wszystkie ich potrzeby i wypłacał im także zasiłki socjalne, a wśród nich "becikowe".

Jak podaje historykon.pl, o pierwszym "becikowym" pisał już Ibrahim Ibn Jakub. Oto fragment jego tekstu: "Daje on (Mieszko) tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego potrzebują. A gdy jednemu z nich urodzi się dziecko, on każe mu wypłacać żołd od chwili urodzenia, niezależnie czy będzie płci męskiej czy żeńskiej. A gdy dziecko dorośnie, to jeśli jest mężczyzną, żeni go i wypłaca za niego dar ślubny, jeśli zaś jest płci żeńskiej, wydaje ją za mąż i płaci dar ślubny jej ojcu".

d3sa8dw

Średniowieczne "becikowe" jak widać różniło się nieco od współczesnej wersji tej zapomogi. Po pierwsze dotyczyło tylko jednej, wybranej grupy społecznej i nie było jednorazowym datkiem. Dzieci wojów Mieszka I otrzymywały bowiem swój żołd do końca życia. Właściwie więc można by się pokusić o stwierdzenie, że książę był też pomysłodawcą... 500 plus.

Ciekawe, czy współcześni twórcy tych zapomóg o tym wiedzą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Anna Lewandowska ma nowy biznes. Opowiedziała nam o marce Phlov

d3sa8dw

Podziel się opinią

Share
d3sa8dw
d3sa8dw