Będzie widoczny z Polski. Niebiański spektakl na naszych oczach
Już 28 października 2023 roku czeka nas niesamowita noc. Na niebie pojawi się wyjątkowe zjawisko – częściowe zaćmienie Księżyca. Będzie ono możliwe do obserwacji również w Polsce, co nie zdarza się zbyt często. Z uwagi na położenie geograficzne omija nas wiele intrygujących zjawisk astronomicznych.
Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wówczas, gdy satelita wejdzie w tzw. cień Ziemi. To znaczy, że Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii. Światło rzucane przez Słońce zostanie zablokowane przez Ziemię, więc Księżyc stanie się wyraźnie ciemniejszy. Jeśli Księżyc znajdzie się w całości w cieniu Ziemi, mamy do czynienia z całkowitym zaćmieniem, a jeśli fragment Księżyca pozostanie poza jego obszarem, dochodzi do częściowego zaćmienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
2 minuty nocy po 2 miesiącach dnia polarnego. Całkowite zaćmienie słońca nad Antarktydą
Kiedy spojrzeć w niebo? Godzina ma znaczenie
W sobotę 28 października warto spojrzeć w niebo już o godzinie 21:35. Wtedy Księżyc zacznie wchodzić w strefę cienia. Maksymalną fazę zaćmienie osiągnie ok. 22:15. Możemy się spodziewać, że zakryta będzie jedynie 1/8 księżycowej tarczy. Nie jest to wprawdzie wiele, ale warto korzystać z każdej okazji, aby obserwować intrygujące zjawisko, na które z pewnością czekają miłośnicy astronomii.
Jednak obserwatorów prawdopodobnie rozczaruje fakt, że barwa Księżyca pozostanie bez zmian. To nie czas krwawego Księżyca, który zwykle wywiera najbardziej piorunujące wrażenie.
Obserwację z pewnością ułatwi fakt, że akurat tej nocy Księżyc znajdzie się w pełni. Warto zwrócić uwagę na lewą, dolną część tarczy, która stanie się ciemniejsza, jakby została zasłonięta lub odcięta. Cały spektakl zakończy się około godziny 22.52, lepiej go nie przegapić. Potrwa krótko, więc warto dobrze zapamiętać te godziny, aby wiedzieć, kiedy spojrzeć w nocne niebo.
W sobotę korzystajmy z okazji, bo zaćmienia zdarzają się rzadko
Całkiem niedawno, bo 14 października niestety ominął nas inny niebiański spektakl, czyli obrączkowe zaćmienie Księżyca. Było ono widoczne głównie w Ameryce Północnej i Południowej. Z uwagi na położenie geograficzne Polski nie mamy możliwości obserwować wielu takich zjawisk.
Zaćmienia Księżyca zdarzają się rzadko, maksymalnie trzy razy w roku, mogą obejmować też różny zakres powierzchni naturalnego satelity. Najczęściej są to zaćmienia częściowe lub półcieniowe, zaobserwowanie zaćmienia całkowitego to prawdziwy rarytas. W sobotę warto spojrzeć w niebo, ponieważ kolejna taka okazja nadarzy się dopiero za niecały rok, czyli 18 września 2024 roku.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!