Biała dieta - produkty zalecane i zakazane po wybielaniu zębów
Biała dieta to program żywieniowy, który stosuje się po zabiegu wybielania zębów. Stosowanie się do zasad białej diety pozwoli utrzymać efekt śnieżnobiałych zębów na dłużej. Jakie produkty można spożywać podczas białej diety, a które produkty bezwarunkowo należy z niej wyeliminować?
22.11.2018 21:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest biała dieta?
Biała dieta to sposób odżywiania się po zabiegu wybielania zębów. Polega na wyeliminowaniu produktów spożywczych charakteryzujących się wysoką zawartością barwników roślinnych i sztucznych. Jak wskazuje sama nazwa białej diety, produkty włączane do jadłospisu wyróżniają się jasnym zabarwieniem lub całkowitym brakiem barwników.
Przy wyborze produktów do białej diety warto zapamiętać, że w składzie barwniki oznaczone są symbolami od E100 do E199. Kolor biały w tej liście oznaczony jest symbolami E170 i E171. Odpowiednio są to węglan wapnia i dwutlenek tytanu.
Białą dietę powinno się stosować od 7 do 14 dni. Czas trwania białej diety jest zależny od kondycji zębów oraz zastosowanej techniki wybielania zębów. Dwie godziny po zabiegu w ogóle nie powinno się spożywać żadnych posiłków, dozwolone jest tylko picie niegazowanej wody.
Biała dieta a zabieg wybielania zębów
Biała dieta jest szczególnie zalecana, a wręcz obowiązkowa po zabiegu wybielającym zęby. Dlaczego? Otóż zabieg wybielania zębów, niezależnie od zastosowanej metody, powoduje utratę znacznej ilości wody z zębów.
Dlatego tuż po zabiegu wybielającym zęby zachowują się jak gąbka i wchłaniają ze zwiększoną intensywnością barwniki z napojów i pokarmów. Oznacza to, że każdy barwnik, który zostanie wchłonięty przez zęby może zmienić kolor lub całkowicie cofnąć uzyskany efekt.
Dlatego też po zabiegu wybielającym należy wyeliminować na minimum tydzień wszystkie produkty, które zawierają sztuczne lub naturalne barwniki.
Produkty zalecane na białej diecie
Na białej diecie można jeść produkty o jasnym zabarwieniu oraz takie, które nie zawierają barwników. Podstawowym składnikiem białej diety są białe warzywa, do których można zaliczyć:
- białą kapustę,
- kalafiora,
- białą rzodkiew,
- pietruszkę,
- białą fasolę,
- ziemniaki,
- ogórka,
- korzeń selera,
- białe szparagi,
- bakłażana,
- cukinię.
Wśród owoców zalecanych na białej diecie wymienia się szczególnie banana. Na białej diecie można również jeść drób, owoce morza, nabiał, ryż i drobne kasze, pieczywo pszenne, wiórki kokosowe i inne produkty z kokosa.
Po 48 godzinach od zabiegu wybielania zębów można pozwolić sobie na jasne piwo lub białe wino. Przyrządzając potrawy, należy pamiętać, by unikać intensywnych w barwie i smaku przypraw, takich jak chilli, curry czy kurkuma.
Produkty zakazane na białej diecie
Lista produktów zakazanych na białej diecie jest znacznie dłuższa niż lista produktów dozwolonych. Warto nadmienić, że wiele produktów z półek sklepowych wzbogaconych jest o sztuczne barwniki, co oznacza, że trzeba je omijać szerokim łukiem. W białej diecie należy wykluczyć wszelkie kolorowe owoce, a w tym jagody, porzeczki, maliny czy truskawki. Niedozwolone są warzywa, które zawierają barwniki, a więc brokuły, dynia, szpinak, czerwona kapusta, buraki czy pomidory.