Wybielanie zębów - 5 sposobów na białe zęby
Wybielanie zębów to metoda na uzyskanie zniewalająco pięknego uśmiechu. Profesjonalne i skuteczne wybielanie zębów wcale nie musi kosztować fortunę, a niektóre sposoby można wykonać w domu. Poznaj 5 niezawodnych sposobów na zadbane i białe zęby.
30.08.2018 21:57
Dlaczego zęby żółkną?
Naturalny kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie, dlatego zęby, choć zdrowe, mają tak wiele odcieni. Dodatkowo, zęby zazwyczaj żółkną wraz z wiekiem. Zęby zmieniają również swoją naturalną barwę na skutek złych nawyków i przyzwyczajeń, takich jak częste picie kawy, wina, herbaty czy palenie papierosów. Powodem zmiany odcienia na żółty czy szarawy są także kamień nazębny, stosowanie niektórych leków oraz wpływ zbyt dużej ilości fluoru na szkliwo.
Wybielające pasty do zębów
Najprostszym i dość skutecznym sposobem na wybielanie zębów jest stosowanie past wybielających. Odpowiednio dobrana pasta może rozjaśnić zęby o 1-2 tony. Dlatego jest to metoda wybielania dla osób, których odcień zębów tylko delikatnie zmienił swój naturalny kolor. W składzie past wybielających zęby znajdują się enzymy, aktywne mikrogranulki i substancje ścierne, które usuwają zalegający osad. Wskaźnik ścieralności (RDA) nie powinien przekroczyć poziomu 200, w przeciwnym razie stosowanie pasty może uszkodzić szkliwo. Pasty wybielające nie powinny być używane dłużej niż przez dwa miesiące.* Efekt wybielenia zębów* można wzmocnić poprzez zakup odpowiedniej szczoteczki i płynu do płukania ust. Cena pasty wybielającej waha się w granicach od 5 do 25 złotych.
Zobacz także
Paski wybielające
Tanim i wygodnym rozwiązaniem dla białych zębów są paski wybielające. Ta metoda pozwala na rozjaśnienie zębów o kilka odcieni w zaledwie kilka dni. Paski idealnie dopasowują się do szkliwa, dlatego też zęby na całej swojej powierzchni nabierają białego koloru. Stosowanie pasków jest proste i można je nakładać o dowolnej porze dnia. Paski nasączone są wybielającym żelem i nakłada się je na dolne i górne zęby dwa razy dziennie na 20 minut. Cena wybielających pasków do zębów to około 40 złotych.
Domowe wybielanie zębów - węgiel aktywny
Węgiel aktywny posiada właściwości, które pomagają w usuwaniu odbarwień i osadu z zębów. Węgiel aktywny jest idealnym wyborem dla osób, które naturalnie mają białe zęby i tylko delikatnie chcą je rozjaśnić o kilka tonów. Węgiel aktywny można stosować w formie proszku lub pasty. Węgiel aktywny jest środkiem bardzo delikatnym, dlatego też sam efekt rozjaśnienia nie będzie spektakularny ani długotrwały. Po kilku tygodniach od wybielającej kuracji, czynność trzeba będzie powtórzyć.
Zobacz także
Wybielanie zębów lampą
Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych daje większe efekty, ale również jest kosztowniejsze. Przy wykorzystaniu lampy Beyond można wybielić zęby o więcej niż 5 tonów. Zabieg trwa ok. 1-1,5 godziny. Podczas zabiegu lekarz nanosi na zęby specjalny preparat, który następnie naświetla lampą przyśpieszającą wybielające działanie żelu. Cykl zabiegu powtarza się od dwóch do czterech razy. Wybielanie zębów lampą jest bezbolesne, ale zęby w pierwszych dniach po zabiegu są nadwrażliwe. W zależności od liczby wybielanych zębów, koszt zabiegu wynosi od 700 do 3000 złotych.
Wybielanie zębów przez maskowanie
Mocno zażółcone lub przebarwione zęby mogą rozjaśnić się nierównomiernie dając nieestetyczny efekt. Dlatego dobrym wyborem w tej sytuacji jest maskowanie, które polega na przyklejaniu do przedniej powierzchni zębów licówek, czyli cienkich płytek z porcelany. Zamiast licówki używana jest także żywica kompozytowa, której kolor można dopasować do pozostałych zębów. Za wybielanie zębów metodą maskowania należy zapłacić od 300 do 1200 złotych za ząb. Cena jest zależna od użytego materiału.