Trwa ładowanie...
d25ms6z

Białko w proszku. Jak wybrać odpowiednią odżywkę białkową?

Odżywki białkowe to suplementy diety najczęściej stosowane przez sportowców. Wybór wśród białek w proszku jest bardzo duży, jednak prym wśród odżywek wiedzie białko serwatki. Czym są odżywki białkowe i jakie rodzaje są dostępne na rynku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odżywka białkowa to ważny suplement diety osób aktywnych fizycznie.
Odżywka białkowa to ważny suplement diety osób aktywnych fizycznie. (123RF)
d25ms6z

Białka - dlaczego są ważne?

Białko to obok tłuszczów i węglowodanów podstawowy składnik odżywczy. Zbudowane jest z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Organizm ludzki w 15 proc. składa się z białek, dlatego ten związek jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju.

Białka są podstawowym budulcem tkanek, pełnią funkcje regenerujące oraz regulujące gospodarkę hormonalną. Organizm ludzki nie jest w stanie magazynować białek na zapas, dlatego nie ma mowy o przekształcaniu tego związku w tkankę tłuszczową. Wraz z 1 g białka dostarczamy organizmowi 4 kcal energii. Aminokwasy, z których są zbudowane białka, są niezbędnym składnikiem wpływającym na rozrost tkanki mięśniowej.

d25ms6z

Leucyna, izoleucyna i walina to aminokwasy BCAA, które w czasie treningu zatrzymują katabolizm, jednocześnie zwiększając anabolizm. Aminokwasy BCAA potęgują działanie białek, dlatego skuteczne jest łączenie odżywek białkowych z rozgałęzionymi aminokwasami.

Co to jest odżywka białkowa?

Odżywka białkowa jest produktem, który uzupełnia codzienną dietę w białko, które jest łatwo przyswajalne. Odżywka białkowa może zastępować tradycyjny posiłek albo go dopełniać.

Zdrowy człowiek, przeciętnie traci 30 g białka z masy ciała, w przypadku sportowców ta strata jest nawet trzykrotnie większa. Dlatego osoby aktywne fizycznie decydują się na dodatkową suplementację.

d25ms6z

Odżywki białkowe zazwyczaj są bardzo smaczne i ze względu na zawartość węglowodanów, słodkie, dlatego w trakcie diety świetnie sprawdzą się jako zamiennik słodyczy.

Skład białka w proszku

Odżywki białkowe składają się przede wszystkim z białka, ale nie jest to 100 proc. czystego białka. Obok tego związku w składzie białka w proszku pojawiają się również węglowodany, tłuszcze, woda i różne składniki mineralne. Odżywki białkowe, które są najbardziej skoncentrowane zawierają ok. 93-98 proc. białka. Wartość odżywcza danego preparatu zależy od ilości białka i całkowitego składu.

Rodzaje odżywek białkowych

Na rynku suplementów dla sportowców jest bardzo duży wybór odżywek. Wymienia się też podstawowe rodzaje odżywek białkowych:

  • koncentrat białka serwatkowego (WPC) - to odżywka o zawartości białka na poziomie 70-80 proc. Wytwarzane jest z mleka i zawiera niewielką ilość tłuszczy i węglowodanów.
  • izolat białka serwatkowego (WPI) - to odżywka o zawartości białka na poziomie 90 proc. Zawiera białko bardzo szybko wchłanialne. Zawiera znikomą ilość tłuszczy i węglowodanów.
  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH) - to odżywka o zawartości białka na poziomie 90-95 proc. Zawiera najlepiej przyswajalne, czyste białko. W tej odżywce zawarta jest najmniejsza ilość tłuszczów i węglowodanów.
  • kazeina micelarna - to odżywka, która zawiera długowchłanialne białko. Składniki trawienia kazeiny są uwalniane po 7 godzinach od spożycia, dlatego poleca się stosowanie tej odżywki na noc.
  • białko wołowe - pochodzi z tkanki łącznej - ścięgien i chrząstek. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka - ok. 90 proc.. Zawiera białko szybkowchłanialne.
  • białko jajeczne - to odżywka o zawartości białka na poziomie 60-70 proc. Wchłania się powoli, więc polecane jest spożywanie przed snem
  • białko sojowe - zawartość białka na poziomie 80 proc. Polecane osobom, które są na diecie wegetriańskiej lub wegańskiej.
d25ms6z

Podziel się opinią

Share
d25ms6z
d25ms6z