Biustonosz halfcup
Biustonosz halfcup (z jęz. angielskiego – "połowa miseczki") jest jednym z najniżej zabudowanych staników. Odsłania górną część piersi, a w najpłytszej wersji czasem ledwie zakrywa brodawki. Mocno wypycha biust do góry, dzięki niemu uzyskujemy efekt zwany "jabłuszkami w koszyczku". W zależności użytych materiałów halfcup może być miękki, usztywniany lub półusztywniany wkładem gorseciarskim, choć te ostatnie występują wśród halfcupów najrzadziej.
Biustonosz halfcup (z jęz. angielskiego – "połowa miseczki") jest jednym z najniżej zabudowanych staników. Odsłania górną część piersi, a w najpłytszej wersji czasem ledwie zakrywa brodawki. Mocno wypycha biust do góry, dzięki niemu uzyskujemy efekt zwany "jabłuszkami w koszyczku". W zależności użytych materiałów halfcup może być miękki, usztywniany lub półusztywniany wkładem gorseciarskim, choć te ostatnie występują wśród halfcupów najrzadziej.
Można spotkać się także z halfcupami formowanymi termicznie – miseczki są bezszwowe. W typowym halfcupie natomiast miseczki mają jedno lub dwa pionowe cięcia, choć istnieją także halfcupy cięte poziomo. Mostek jest dość wysoki. Miseczki halfcupa mają zwykle krój "otwarty", to znaczy nie mają skłonności wbijać się krawędzią w pełną od góry pierś, w przeciwieństwie do często mylonych z halfcupami obecnych bardotek.
W niektórych softowych biustonoszach w tym kroju stosuje się dodatkowy side-support – panel boczny wewnątrz lub rzadziej na zewnątrz miseczki, połączony z ramiączkiem. Takie rozwiązanie umożliwia lepsze zebranie biustu z boków.
Staniki typu haufcup zostały wypromowane w latach 50, kiedy w modzie codziennej zaczęły być popularne szerokie dekolty, np. hiszpański oraz sukienki z odkrytymi ramionami. Wcześniej do tego typu kreacji, najczęściej wieczorowych, noszono gorsety. Zarówno halfcup, jak i bardotka są prekursorami straplessa, który dziś stanowi całkiem osobny typ stanika.
Lata, w których zaczęły królować tego typu kroje, to czas, kiedy z mody wychodziły piersi "stożki", a zastępowały je bliższe dzisiejszemu ideałowi piersi "kulki".
Znane kobiety w halfcupach: Rihanna w teledysku do piosenki "Hate that I love you so" występuje ubrana w bardzo niski biustonosz typu halfcup, odsłaniający spora część piersi. Nawiasem mówiąc, choć biust i stanik piękny, to sceny z biustonoszem mogą stanowić modelowy przykład tego, jak nie dobierać biustonosza. Wystąpiły wszystkie klasyczne błędy: za luźny obwód, za wąskie fiszbiny, za małe miseczki...
Ciekawostka: W ostatnim plebiscycie "Kusidełko Roku" najważniejszego polskiego bloga stanikowego – Stanikomanii – halfcup zajął drugie miejsce w kategorii "Męskie gusta". Kilka takich modeli było też wśród kandydatów zgłoszonych przez panów. Wygląda więc na to, że halfcup należy do staników uznawanych przez mężczyzn za najbardziej seksowne i kuszące.
Dla jakich biustów krój halfcup jest dobry, do jakich nie pasuje?
Zarówno miękkie, jak i usztywniane halfcupy są jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą konstrukcją na małe biusty. Stanowią rozwiązanie dwóch problemów kobiet z małym biustem. Zwykle mają dość szerokie fiszbiny, o które trudno w innych krojach w rozmiarówce z początku tabelki. A także otwarty krój miseczki, sprzyjający małym biustom, wśród których najwięcej jest piersi stożkowych. To właśnie w nie wiele innych krojów wbija się krawędziami miseczek. Dodatkowo halfcup najczęściej spełnia oczekiwania pań, które lubią podkreślać i eksponować piersi. Ten stanik pięknie je unosi i nadaje kształt kulisty, który sprzyja uzyskaniu efektu optycznego powiększenia.
Można wybrać wersję miękką lub usztywnianą. Biusty z asymetrią także dobrze czują w kroju halfcup, szczególnie miękkim. Jeśli uszyty jest z niezbyt sztywnego materiału, miseczka dobrze układa się na mniejszej piersi, a jej brzeg nie odstaje. W wersji usztywnianej można skorzystać z wkładki wyrównującej umieszczonej pod mniejszą piersią.
Halfcup radzi sobie również z większymi biustami. Niektóre firmy mają w ofercie miękkie biustonosze o tym kroju do miseczki G lub H, usztywniane obejmują dużo szerszy zakres rozmiarów. Należy jedynie pamiętać, że staniki o tym kroju zwykle nie zbierają biustu z boków tak dobrze, jak np. plunge, więc większe biusty mogą delikatnie wystawać poza obrys ciała – co z kolei może pomóc wyszczuplić optycznie talię.
Niektóre halfcupy (raczej miękkie) dobrze radzą sobie z biustami po przejściach, o miękkiej, lejącej się konsystencji, z tym, że dotyczy to raczej mniejszych i średnich rozmiarów miseczek. Jest również zależne od stopnia zabudowania danego modelu. Bardzo niskie staniki mogą nie utrzymać takiego biustu i pierś przeleje się przez krawędź miseczek, wyżej zabudowane i uszyte z lekko pracującego materiału powinien sobie poradzić.
Nie polecamy jednak przy biustach o takiej konsystencji halfcupów usztywnianych, ponieważ grozi wtedy efekt biustu płaskiego u góry, zamiast jabłuszek. Panie z piersiami osadzonymi blisko siebie powinny szukać halfcupów w wersji z obniżonym mostkiem. Wysoki czasem nie mieści się i fiszbiny mogą wbijać się w biust.
Do czego pasuje biustonosz halfcup, a przy jakim ubiorze się nie sprawdzi?
Halfcupy mają niską i poziomą linię krawędzi miseczek, stworzone są więc do dużych, okrągłych i kwadratowych dekoltów – operowych i karo, w których pięknie wymodelują biust, odsłaniając jego górną część. Ponieważ nadają piersiom piękny zgrabnie zaokrąglony kształt, sprawdzą się również w zestawieniu z codziennymi ubraniami bez szczególnie głębokich wycięć pod szyją. Należy ich uważać jedynie w przypadku głębokich dekoltów w kształcie litery V, z których mogą wystawać ze względu na stosunkowo wysokie na mostku fiszbiny.
Przy jakiej sylwetce najlepiej nosić halfcupy, a przy jakiej ich unikać?
Sam biustonosz można oczywiście nosić przy każdym typie figury, najważniejsze wszak jest dobranie go do biustu, natomiast dopasowanie do sylwetki jest rozpatrywana raczej w kwestii ubrań, do których ten stanik pasuje. Zgodnie z zasadą mówiącą, że wszelkie linie poziome poszerzają i skracają sylwetkę. Nie polecamy szerokich dekoltów paniom niskiego wzrostu, które chciałyby optycznie dodać sobie kilka centymetrów, a także kobietom o pełniejszej figurze, choć tu wiele zależy od proporcji ciała.
Przy szerokich biodrach i wąskich ramionach poszerzenie klatki piersiowej i ramion pozwoli wyrównać proporcje i podkreśli oraz optycznie wyszczupli talię. Przy odwrotnych proporcjach (wąskie biodra, szerokie ramiona) zdecydowanie nie polecamy takiego ubioru.