Biustonosz po operacji plastycznej biustu

Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele możliwości korygowania i poprawiania ludzkiego ciała. Coraz więcej pań decyduje się na chirurgiczne poprawienie piersi – powiększenie, redukcja, podniesienie lub wyrównanie ich asymetrii. Kobiety decydujące się na takie zabiegi mają przeróżne sylwetki i rozmiary, zatem dobór docelowego biustonosza po okresie rekonwalescencji będzie przebiegał zgodnie z zasadami bra-fittingu dla danego typu biustu i sylwetki.

Biustonosz po operacji plastycznej biustu
Źródło zdjęć: © 123RF

Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele możliwości korygowania i poprawiania ludzkiego ciała. Coraz więcej pań decyduje się na chirurgiczne poprawienie piersi – powiększenie, redukcja, podniesienie lub wyrównanie ich asymetrii. Kobiety decydujące się na takie zabiegi mają przeróżne sylwetki i rozmiary, zatem dobór docelowego biustonosza po okresie rekonwalescencji będzie przebiegał zgodnie z zasadami bra-fittingu dla danego typu biustu i sylwetki. Warto zastanowić się, jak radzić sobie w okresie pierwszych kilku tygodni po operacji.

Problemy dopasowania biustonosza

Okres rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznej korekty biustu trwa najczęściej kilka tygodni, do czasu zagojenia się ran pooperacyjnych, choć powrót do pełnej sprawności może potrwać dłużej. Nie jest wtedy możliwe noszenie dowolnej, zwykłej bielizny. Najlepsza jest specjalistyczna bielizna pooperacyjna, jednak jej zakres rozmiarowy jest niestety bardzo ubogi i najczęściej obejmuje miseczki A, B, C, D.

W przypadku pań, których rozmiar piersi po operacji będzie wykraczał poza tę rozmiarówkę, z różnych względów konieczne będzie poradzenie sobie przy pomocy bielizny niespecjalistycznej. Nie można zastosować zawyżenia obwodu pod biustem, aby uzyskać odpowiedniej wielkości miseczki (wiemy już, że miseczka oznaczona daną literą zwiększa swój rozmiar wraz ze zwiększeniem obwodu, z jakim występuje), ponieważ po operacji konieczne jest jak najlepsze unieruchomienie biustu.

Źle dobrana, za luźna bielizna może spowodować poważne komplikacje. Przed operacją następuje wywiad i ustalenie z lekarzem, jaki będzie zakres operacji. Dobrze byłoby już wtedy poradzić się w kwestiach praktycznych lekarza i doświadczonej bra-fitterki odnośnie rozmiaru bielizny po operacji, o ile oczywiście jest to możliwe (np. w przypadku powiększania piersi, ich ponoszenia lub wyrównywania). W sytuacji redukcji rozmiar docelowy może trudny do określenia wcześniej. Należy pamiętać, że po operacji piersi będą opuchnięte, więc mogą być nieco większe niż w rozmiarze docelowym.

Zasady dopasowania

W okresie pierwszych kilku tygodni po operacji należy zwracać szczególną uwagę na dopasowanie odpowiedniej bielizny. Dobrze było także znać swój prawidłowy rozmiar biustonosza przed operacją. Umiejętność prawidłowego dobierania bielizny i przyzwyczajenie do nieco ściślejszych obwodów będzie dodatkowo pomocne.

Możliwe jest noszenie jedynie specjalnych biustonoszy pooperacyjnych lub niektórych rodzajów biustonoszy sportowych, wykluczona jest bielizna z fiszbinami. To dotyczy również późniejszego okresu – w zależności od indywidualnego przebiegu gojenia powrót do fiszbin może być możliwy dopiero po kilku miesiącach – tu niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Ważny jest komfort noszenia – bielizna nie może sprawiać dodatkowego bólu. Nie znaczy to jednak, że jakikolwiek miękki biustonosz będzie dobry. W tym czasie nosi się jeszcze opatrunki i bandaże. W okresie gojenia, kiedy występuje jeszcze opuchlizna, nie powinno się nosić bardzo ścisłych obwodów, ale powinny one być dopasowane. Niedopuszczalne i niebezpieczne jest "wjeżdżanie" obwodu na biust czy wbijanie się w piersi od dołu, a tak dzieje się przy luźnym pasie.

Biustonosz powinien mieć szeroką dolną krawędź, zapobiegającą zwijaniu się. W przypadku biustonoszy nie posiadających fiszbin dobór wielkości miseczki nie odbywa się aż tak precyzyjnie, jak przy zwykłej bieliźnie, natomiast należy pamiętać, że drastycznie za mały bezfiszbinowiec będzie zgniatał piersi, a zbyt duży nie zapewni żadnego podtrzymania.

Lepiej, aby miseczka była odrobinę przyciasna, niż za duża. Najlepiej sprawdzą się zabudowane modele, z wysokimi boczkami obwodu i na szerokich ramiączkach. Większa powierzchnia przlegania niweluje niepotrzebny ucisk miejscowy. Wysoka zabudowa miseczek nie pozwoli na podskakiwanie i falowanie góry biustu, a także nie będzie urażała brzegiem obolałych jeszcze piersi, kiedy każdy dotyk może być nieprzyjemny.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na specjalistyczny biustonosz sportowy należy pamiętać, że ich obwody są często znacznie bardziej ścisłe niż w zwykłych biustonoszach, nie stosujemy więc raczej zaniżania obwodu i dopasowujemy nieco większy rozmiar pasa, niż wtedy, kiedy taki biustonosz kupujemy do stosowania w czasie ćwiczeń.

Miseczkę również dobieramy większą, niż wtedy, kiedy kupujemy stanik do biegania, kiedy silne dociśnięcie biustu do klatki piersiowej jest pożądane. Warto zdecydować się na taki model, ponieważ mamy do wyboru dużo szerszą rozmiarówkę niż w przypadku bielizny pooperacyjnej czy zwykłych staników bez fiszbin, gdzie jest duże ryzyko, że będzie trzeba wybierać między bardzo luźnym obwodem, a znacznie za małą miseczką.

Najlepsza będzie bielizna z miseczkami bezszwowymi, ponieważ nawet delikatne, płaskie szwy mogą powodować duży dyskomfort. Należy pamiętać, że tkliwość piersi i wrażliwość w miejscu zabliźnień może występować jeszcze wiele miesięcy po wygojeniu ran. Z tego samego powodu należy unikać koronek, haftów – szczególnie wewnątrz miseczek.

W okresie rekonwalescencji i w kolejnych miesiącach bielizna powinna być noszona całą dobę. Pamiętajmy zatem, że bardzo ważny jest dobór bielizny pod kątem zastosowanych w niej materiałów. Muszą umożliwiać przepuszczanie powietrza, nie mogą także powodować zwiększonej potliwości, inaczej doprowadzi do powstania podrażnień i odparzeń. Gojąca się skóra musi oddychać. Zaleca się, o ile to możliwe, biustonosze zapinane z przodu, ze względu na ograniczoną bólem sprawność ruchową.

Rola biustonosza

Zadaniem bielizny stosowanej po operacji jest podtrzymywanie i unieruchomienie piersi przez całą dobę. Odpowiedni biustonosz zapobiega także wystąpieniu niektórych komplikacji pooperacyjnych, jak np. rozchodzenie się blizn – jest najważniejszym elementem w okresie rekonwalescencji.

Dobre podtrzymanie pozwala także znacznie zmniejszyć odczuwanie bólu. Po operacjach powiększania bądź wyrównywania piersi, konieczne jest także noszenie na biustonoszu specjalnego elastycznego pasa, który zapobiega przemieszczaniu się implantów – stopień jego ścisłości pomoże dobrać lekarz.

Źródło artykułu:WP Kobieta
biustonoszbrafitterkastanik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)