Biustonosz sportowy

Na rynku bieliźniarskim dopiero od niedawna istnieją biustonosze typu sportowego, które rzeczywiście dobrze spełniają swoje zadanie. Kompresują piersi i uniemożliwiają im tak zwane "bounsowanie", czyli podskakiwanie przy intensywnym ruchu. Gdyby jednak sięgnąć pamięcią do czasów historycznych, to właśnie stanik sportowy był pierwszym udokumentowanym biustonoszem, jaki nosiły kobiety.

Biustonosz sportowy
Źródło zdjęć: © mat. prasowe, biustonosz sportowy, Producent Shock Absorber

12.11.2012 | aktual.: 21.09.2016 12:40

Na rynku bieliźniarskim dopiero od niedawna istnieją biustonosze typu sportowego, które rzeczywiście dobrze spełniają swoje zadanie. Kompresują piersi i uniemożliwiają im tak zwane "bounsowanie", czyli podskakiwanie przy intensywnym ruchu. Gdyby jednak sięgnąć pamięcią do czasów historycznych, to właśnie stanik sportowy był pierwszym udokumentowanym biustonoszem, jaki nosiły kobiety.

Biustonosz pojawiał się już na rysunku z XIV wieku przed naszą erą, i to właśnie kobiety uprawiające sport nosiły podtrzymujące biust opaski zwane "epodesmos" lub "mastodeton". Oczywiście pomiędzy cywilizacją minojską a współczesnością kobiety uprawiały sport i jakoś musiały dawać sobie radę.

Czasy nowożytne, a szczególnie wiek XX obfitowały w stroje sportowe, w tym stanik, jednak dopiero ostatnie lata, w których producenci nieustannie dopracowują nowe modele staników, przyniosły świetne konstrukcje, które rzeczywiście unieruchamiają biust przy intensywnej aktywności fizycznej.

W 1975 pierwszy szerzej dostępny stanik został wymyślony do uprawiania tenisa, nazywał się "Free Swing Tennis Bra" i został opracowany w firmie Glamorise Foundations Inc. Wraz z popularnością joggingu i innych ćwiczeń stało się jasne, że potrzebny jest stanik sportowy, który sprawi, że biust będzie skutecznie skompresowany, podtrzymany i nie będzie podskakiwał przy uprawianiu sportu. W roku 1977 Lisa Lindahl, Polly Smith i Hinda Mille wynalazły stanik sportowy w Royall Tyler Theater na uniwersytecie stanu Vermont. W roku 1990 firma Playtex odkupiła od Lisy Lindahil projekt Jogbra.

W latach dziewięćdziesiątych pojawiły się pierwsze badania naukowe nad ruchem biustu przy uprawianiu sportu. Christine Haycoock, profesor z University of Medicine And Dentistry of New Jersey prowadziła badania nad zachowaniem biustu w czasie biegu na bieżni. Ona pierwsza polecała szeroki pas pod biustem i szerokie ramiączka, aby zminimalizować podskakiwanie piersi przy intensywnym ruchu.

Ciekawostki: Renelle Braaten, fryzjerka z Montany, miała problem z ujarzmieniem biustu podczas gry w siatkówkę. Ponieważ nie mogła zainteresować tym tematem producentów bielizny, wraz z projektantką Heidi Fisk otworzyły Enell Incorporated. W 2001 przekonała ona Oprah Winfrey do wystąpienia w ich staniku podczas Oprah Winfrey Show – i po tym programie pojawiło się sporo zleceń. Staniki sportowe są też produkowane dla mężczyzn z dużym biustem, by mogli być aktywni fizycznie.

Firmy reklamujące staniki sportowe mówią o 78-procentowej redukcji bounce (Shock Absorber). W trakcie biegania, przy miseczce G amplituda ruchu piersi góra-dół sięga nawet kilkunastu centymetrów. W zwykłym, codziennym biustonoszu zmniejsza się o około 40%, w staniku sportowym ok. 80%.

Dyskomfort podczas ćwiczeń

Około 50% kobiet zgłasza niewygodę lub ból piersi odczuwany w czasie ćwiczeń. W Autralii były przeprowadzana badania, podczas których trzy kobiety ćwiczyły bez stanika, później w dwóch różnych modelach staników, a na końcu miały na sobie biustonosze sportowe. Tak jak się spodziewano, ruch piersi był zredukowany dzięki biustonoszowi, w sportowym redukcja ruchu była najskuteczniejsza. Kobiety odczuwały zdecydowanie większy komfort, ćwicząc w stanikach sportowych.

Jak powstaje stanik sportowy?

W obecnie szytych biustonoszach sportowych stosowane są najnowsze technologie. Materiały wykorzystywane do produkcji "sportowców" mają dwojaką funkcję: odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz oraz umożliwienie przepuszczania powietrza – materiały "oddychające".

Oczywiście materiały te muszą być także stabilne – elastyczne, ale dobrze pracujące, tak aby zapewnić maksimum komfortu w ruchu. W bieliźnie sportowej stosuje się tak zwaną enkapsulację, czyli odseparowanie piersi od siebie i zamknięcie je w "kapsule" miseczki.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje biustonoszy sportowych, na fiszbinach i bez nich. Tych drugich jest znacznie więcej. Biustonosze sportowe są wysoko zabudowane, zakrywają całe piesi i przypominają wyglądem bardziej krótkie koszulki, niż klasyczne staniki.

Znane kobiety kojarzone z biustonoszami sportowymi

Najczęściej kojarzoną z biustonoszami sportowymi jest bez wątpienia Jane Fonda, prekursorka zajęć fitness. Tenisistka Anna Kurnikova była twarzą kampanii reklamowej Barlei, której hasłem przewodnim był slogan "Tylko piłka powinna skakać". Wśród rodzimych gwiazd biustonosze sportowe noszą i polecają między innymi Anna Popek i Aleksandra Woźniak.

Do jakich kształtów biustu odpowiedni jest biustonosz sportowy?

Niewątpliwie staniki sportowe są odpowiednie i zalecane dla każdej kobiety, dla każdego rodzaju biustu. Im biust jest większy, tym skuteczniejszego, mocniejszego wsparcia potrzebuje, ale należy pamiętać, że odpowiedniego stanika sportowego potrzebują wszystkie kobiety niezależnie od rozmiaru piersi.

Kiedy zakładać biustonosz sportowy?

Im bardziej intensywny sport, tym większa jest potrzeba unieruchomienia biustu. W tej chwili na rynku jest na tyle duży wybór modeli przeznaczonych do uprawiania sportu, że można wybrać dla siebie biustonosz zarówno wygodny, jak i wystarczająco podtrzymujący. Biustonosze wybieramy także pod kątem typu uprawianej aktywności.

Przy joggingu, boksie czy jeździe konnej należy wybierać biustonosze o najwyższym poziomie podtrzymania i kompresji biustu. Przy aktywności wymagającej mniej energicznego ruchu, na przykład ćwiczeniach pilates, nie ma konieczności maksymalnego podtrzymania. Do tenisa czy gry w siatkówkę możemy sięgnąć po staniki ze specjalnie skonstruowanym tyłem – klips spinający ramiączka pozwala na swobodne wyprowadzenie ręki przy potężnym backhandzie lub serwowaniu.

biustonoszbrafitterkastanik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)