Błąd, który popełniamy o poranku. Bakterie namnażają się jak szalone

Jak się dobrze wyspać? Przede wszystkim trzeba zacząć od pościeli – dbać o nią, zmieniać regularnie i chronić przed namnażaniem bakterii oraz roztoczy. Aby zrobić to skutecznie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich mało kto zna.

Długo niezmieniana pościel jest siedliskiem roztoczy i ich odchodów
Długo niezmieniana pościel jest siedliskiem roztoczy i ich odchodów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Alexey Tsyganov

Chyba nikogo już nie trzeba przekonywać o tym, że zbyt rzadkie zmienianie pościeli szkodzi zdrowiu. Gromadzący się na niej kurz, brud i martwy naskórek to doskonała pożywka dla bakterii, które namnażają się jak szalone. W łóżku spędzamy sporo czasu, więc powinniśmy o nie dbać, stosując kilka złotych zasad, które zapewnią nam lepszy sen i dobre samopoczucie na cały dzień. Nawet jeśli dbanie o miejsce, w którym śpimy, traktujemy jako kolejny smutny obowiązek, powinniśmy nieco się poświęcić dla własnego dobra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Roztocza w pościeli i kocach. Prosty sposób, by się ich pozbyć

Jak często zmieniać pościel? Znacznie częściej niż nam się wydaje

Nie ma nic przyjemniejszego niż położyć się spać w czystej, świeżo wypranej pościeli. Jednak jej ciągłe pranie i prasowanie to prawdziwy koszmar – płachty materiału długo schną, nie ma ich gdzie rozwiesić i wielu osobom zwyczajnie nie chce się z tym męczyć. Nie bierzmy przykładu z Brytyjczyków, wśród których ⅓ populacji pierze pościel tylko raz w roku (według badań firmy Hammond Furniture z 2020 roku). Pościel i prześcieradło należy zmienić przynajmniej raz w tygodniu, maksymalnie co dwa tygodnie, a następnie wyprać (w temperaturze 60-90 st. C) i wyprasować, aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów.

Brudna pościel szkodzi zdrowiu. Czy masz takie objawy?

Długo niezmieniana pościel jest siedliskiem roztoczy i ich odchodów, które wywierają negatywny wpływ na zdrowie, a do tego mogą powodować reakcje alergiczne. Jeśli po położeniu się do łóżka czujemy swędzenie w nosie lub drapanie w gardle, jeśli pieką nas oczy, zaczynamy kichać lub zauważymy u siebie wysypkę, to znak, że zmieniamy pościel zdecydowanie zbyt rzadko (a poza tym mamy skłonność do alergii, którą należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem). Ważne jest też, aby wybierać pościel wykonaną z naturalnych materiałów, która lepiej służy skórze i łatwiej się pierze.

Nie ściel łóżka rano. Lenie żyją zdrowiej

Wbrew pozorom ścielenie łóżka rano nie jest dobrym nawykiem. Badania dr. Stephena Pretlove'a pokazały, że w mieszkaniach, w których łóżka ścielone są regularnie, znajduje się o wiele więcej kurzu i roztoczy niż w tych, w których mieszkańcom zdarza się o tym zapominać. Po nocy pościel nadal jest ciepła, a często również wilgotna, jeśli bardzo się pocimy. Jeśli w takim stanie zostanie złożona i np. dodatkowo nakryta narzutą, stwarza to idealne środowisko do namnażania bakterii i roztoczy, które w niej pasożytują.

Łóżko najlepiej zaścielić co najmniej godzinę po wstaniu. Dobrym pomysłem jest też wywietrzenie pościeli na świeżym powietrzu, zanim ją złożymy – wystarczy pół godziny. Dzięki temu pozbędziemy się przynajmniej części szkodliwych drobnoustrojów, a pościel będzie pięknie pachnieć.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
sypialniapościelbakterie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)