Blisko ludziBłogosławieństwo rodziców przed ślubem

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

14.02.2017 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Błogosławieństwo przed ślubem jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów dla pary młodej oraz rodziców. Bardzo często towarzyszy im niewypowiedziane wzruszenie i radość. Błogosławieństwo przed ślubem przez rodziców jest wielopokoleniową tradycją i praktykowane jest przez wiele rodzin po dziś dzień.

Błogosławieństwo przed ślubem to ważna tradycja

Według tradycji, rodzice powinni pobłogosławić młodą parę na nową drogę życia. Często również wnukom błogosławią ich dziadkowie. Zwyczaj ten najczęściej odbywa się w domu rodzinnym panny młodej i jest nad wyraz emocjonującym momentem. Osoby religijne wierzą w wielką moc rodzicielskiego błogosławieństwa. W Kościele Katolickim wierzono, że brak pozytywnego nastawienia rodziców do małżeństwa swych dzieci może nawet zakończyć się kryzysem i rozpadem związku. Księża zwracają baczną uwagę na istotność rodzicielskiego błogosławieństwa, które powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób
.

Obraz
© Facebook.com | Love What Matters

Jak powinno przebiegać błogosławieństwo?

Pobłogosławienie młodej pary przez rodziców powinno odbywać się w domu rodzinnym jednego z narzeczonych. Tradycja jednak wskazuje, że częściej jest to dom rodzinny panny młodej. W błogosławieństwie uczestniczą rodzice panny młodej oraz pana młodego. Mogą w nim także uczestniczyć rodzice chrzestni, dziadkowie oraz rodzeństwo młodej pary. Błogosławieństwo odbywa się najczęściej w sposób bardzo uroczysty. Na stole przykrytym odświętnym, białym obrusem należy przygotować pasyjkę (krzyżyk), kropidło oraz bukiet kwiatów dla dekoracji.
Nie ma narzuconych ram dotyczących słów błogosławieństwa, zatem rodzice i młoda para mogą dowolnie wybrać słowa i formę jego przebiegu. Najczęściej Para Młoda klęka lub staje przed swymi rodzicami i wypowiada słowa „prosimy was o błogosławieństwo”. Każdy z rodziców powinien wtedy pobłogosławić swe dzieci. Ważne, aby sentencje były przygotowane przez rodziców nieco wcześniej, aby nie narażać się na niepotrzebny stres. W trakcie wypowiadania błogosławieństwa rodzice mogą uczynić na czole dzieci znak krzyża. Następnie rodzice podają pannie młodej i panu młodemu pasyjkę do ucałowania i kropią ich delikatnie przygotowaną wcześniej wodą święconą.

Błogosławieństwo młodej pary – lepiej przygotować się wcześniej

Jakich słów powinni użyć rodzice w trakcie błogosławieństwa? Najczęściej wybierają oni krótsze formy, ponieważ ze wzruszenia głos często więźnie im w gardle. Najbardziej popularna forma błogosławieństwa jest następująca: „Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju” lub po prostu „Błogosławię was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego na nowej drodze życia”. Rodzice mogą pokusić się jednak o przygotowanie własnego tekstu błogosławieństwa lub zainspirować się wieloma propozycjami zawartymi na portalach ślubno-weselnych. Para młoda po błogosławieństwie powinna podziękować rodzicom za trud ich wychowania oraz wszelką pomoc i dobro. Z reguły w ramach podziękowania młodzi całują dłonie rodziców w ramach gestu wdzięczności. Czasami również wręczają rodzicom prezent mający przypominać im ten wyjątkowy dzień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)