Blisko ludziBoże Ciało – kiedy wypada. Jak obchodzimy święto?

Boże Ciało – kiedy wypada. Jak obchodzimy święto?

Boże Ciało – kiedy wypada. Jak obchodzimy święto?
Źródło zdjęć: © Forum | Anatol Chomicz/FORUM

06.05.2019 09:49, aktual.: 06.05.2019 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Boże Ciało przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Oznacza to, że święto może najwcześniej przypaść 21 maja, najpóźniej zaś 24 czerwca. Kiedy obchodzimy Boże Ciało w 2019 roku?

Boże ciało – historia

Boże Ciało po raz pierwszy odbyło się w 1320 roku. W Polsce święto wiąże się z procesją, czyli wspólnym sakramentem odbywającym się na ulicach.

W Boże Ciało procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Z Bożym Ciałem związane jest również inne ważne dla katolików święto – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które obchodzone jest 8 dni po Bożym Ciele.

Boże Ciało 2019 – kiedy jest?

Boże ciało jest ruchomym świętem. Zawsze wypada w czwartek, jednak co roku w inny dzień miesiąca. Po zakończonej majówce, z pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy przypada Boże Ciało w 2019 roku.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa święta Bożego Ciała, to jedno z najważniejszych świąt dla katolików. Uroczystość ma charakter dziękczynny i radosny.

Boże Ciało – czy jest wolne?

Boże Ciało przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Oznacza to, że święto może najwcześniej przypaść 21 maja, najpóźniej zaś 24 czerwca. W tym roku Boże Ciało przypada 20 czerwca. Czy w Boże Ciało idziemy do pracy? Święto jest w Polsce dniem ustawowo wolnym.

W związku z tym, że Boże Ciało wypada w czwartek, to możemy znów liczyć na długi, bo aż 4-dniowy weekend. Jeżeli planujemy z tej okazji wyjazd z miasta, to warto zadbać o rezerwacje hotelu lub pensjonatu odpowiednio wcześnie. Długi czerwcowy weekend przypadający w Boże Ciało to bowiem bardzo popularny termin na rodzinne wyjazdy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także