FitnessButy do biegania dopasowane do kształtu stopy. Jogging jak na chmurce

Buty do biegania dopasowane do kształtu stopy. Jogging jak na chmurce

Buty do biegania dopasowane do kształtu stopy. Jogging jak na chmurce
Źródło zdjęć: © iStock.com | fizkes

19.02.2019 12:41, aktual.: 19.02.2019 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Buty do biegania to podstawowy ekwipunek każdego, kto chce zadbać o zdrowie i sylwetkę. By trening był jak najbardziej wydajny, trzeba wybrać obuwie, które zapewni odpowiednie wsparcie. Wybór dobrych butów do biegania jest zależny od kształtu stopy.

Przed wyborem butów do biegania trzeba sobie zdać sprawę z tego, jak ukształtowana jest twoja stopa. Podstawą jest tu wysokość podbicia i związana z nim pronacja, czyli naturalny ruch stopy do wewnątrz podczas biegu. Możesz ją określić samodzielnie. Niskie podbicie cechuje osoby, które podczas biegu zbyt mocno wykręcają stopę do wewnątrz. Z kolei wysokie podbicie oznacza, że nadmiernie obciążona jest zewnętrzna krawędź stopy.

Test podbicia

By sprawdzić, jakich butów potrzebujesz, wystarczy przeprowadzić prosty test. Zanurz prawą stopę w wodzie, a następnie postaw ją na chłonnym papierze. Jeśli łuk po wewnętrznej stronie stopy jest optymalnie zarysowany, twoje stopy mają podbicie neutralne. Jeśli jest zbyt duży, czyli dobrze odbita jest jedynie prawa część stopy, masz zbyt wysokie podbicie, a jeśli zbyt mały (stopa odbita jest niemal w całości) to podbicie jest niskie. Każdy rodzaj stopy wymaga innego obuwia, dlatego dobrze jest przeprowadzić ten prosty test zanim wybierzesz się do sklepu po nowe buty do biegania.

Niskie podbicie

Osoby z niskim podbiciem mają tendencję do nadmiernej pronacji, a co za tym idzie są bardziej narażeni na urazy związane z przeciążeniem. Dlatego, by ograniczyć ryzyko, należy wybrać buty do biegania z systemem podtrzymującym, który zapobiega ewentualnym kontuzjom stopy i pomaga im utrzymać właściwą pozycję podczas biegu. Liczy się również odpowiednia stabilizacja, która zapobiega przemieszczaniu się stopy wewnątrz buta. Obuwie zwykle jest nieco cięższe niż inne modele i ma sztywniejszą podeszwę.

Obraz
© Shutterstock.com

Optymalne podbicie

Osoby, których stopy mają właściwą pronację, mogą wybrać każdy rodzaj butów do biegania w zależności od swoich potrzeb i powierzchni, po której biegają. Pamiętaj, że twarde i ubite podłoże, takie jak kostka chodnikowa lub asfalt, wymagają butów z dodatkową amortyzacją. Niepewne podłoże, takie jak choćby leśna ścieżka czy piasek, wymaga butów do biegania z systemem stabilizującym.

Wysokie podbicie

Osoby, u których podczas biegania nacisk pada na zewnętrzną część stopy, potrzebują obuwia z amortyzacją. Jest na tyle uniwersalne, że dobrze sprawdzą się podczas biegania po każdym rodzaju terenu. Asfalt czy kostka brukowa nie amortyzują, a co za tym idzie bez odpowiedniego obuwia nie ma mowy o pokonywaniu długich dystansów. Najważniejsze jest to, by podeszwa była dopasowana do kształtu stopy, dlatego osoby z wysokim podbiciem wybierają buty do biegania z elastyczną podeszwą o nieco zakrzywionym kształcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także