FitnessSkarpety dla profesjonalistów i amatorów joggingu. Zadbaj o komfort

Skarpety dla profesjonalistów i amatorów joggingu. Zadbaj o komfort

Skarpety dla profesjonalistów i amatorów joggingu. Zadbaj o komfort
Źródło zdjęć: © iStock.com | PeterTG
19.02.2019 08:58, aktualizacja: 19.02.2019 10:27

Wiele osób uprawiających sport skupia się na doborze odpowiedniego obuwia, ale skarpety odstawia na boczny tor. Tymczasem to właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za komfort ćwiczeń. Warto dopilnować, by spełniały wszystkie oczekiwania.

Aby bieganiu nie towarzyszył dyskomfort i ból stóp, warto wybrać odpowiednie skarpety, które są nie tylko wytrzymałe, ale i doskonale odprowadzają wilgoć. W ten sposób nie tylko zadbasz o stopy, ale również sprawisz, że trening będzie mniej wyczerpujący.

Od butów biegacze oczekują odpowiedniej stabilizacji oraz amortyzacji. Należyte wsparcie dla stóp sprawia, że bieg nie obciąża stawów, a dzięki temu mogą trenować dłużej, zanim poczują zmęczenie. Rolą skarpet jest natomiast utrzymanie skóry stóp w jak najlepszej kondycji.

Zrezygnuj z bawełny

Bieganie w niedostosowanych skarpetach spowoduje, że z biegiem czasu zaczniesz odczuwać dyskomfort, który szybko przerodzi się w ból. Podczas biegu stopa ociera się o materiał skarpetki, a jeśli ten będzie zbyt szorstki, szybko dojdzie do otarć i podrażnień. Dlatego decydując się na drogie, profesjonalne buty do biegania, zwróć również uwagę na dobór odpowiednich skarpet.

Zwykłe, bawełniane skarpety nie zdają egzaminu w każdych warunkach. To, że doskonale sprawdzą się na co dzień, wcale nie oznacza, że będą dawać taki sam komfort podczas wyczerpujących ćwiczeń. Do biegania zdecydowanie lepiej nadaje się tkanina syntetyczna podobna do tych, które stosuje się przy produkcji ubrań dla biegaczy. Dobrze sprawdza się również włókno bambusowe, które należycie pochłania wilgoć i brzydkie zapachy.

Obraz
© Shutterstock.com

Zadbaj o odprowadzanie wilgoci

Dzięki temu, że materiał ma doskonałe właściwości odprowadzające wodę, stopa nie poci się, a co za tym idzie - nie ślizga się wewnątrz buta. Tkanina jest również bardzo cienka, co ma szczególne znaczenie podczas uprawiania sportów w cieplejszych miesiącach, zapobiega bowiem przegrzaniu stopy. Po włożeniu zbyt grubej skarpety wnętrze buta może stać się za ciasne, a to szybka droga do podrażnień, otarć i przegrzania.

Skarpety mogą nawet pomóc ci w treningu. Warto wybrać modele kompresyjne, które swoim działaniem zwiększają metabolizm mięśni i regulują krążenie. Dobre skarpety kompresyjne są odpowiednio dopasowane do kształtu łydki, nie uciskają żył i sprawiają, że mięśnie mogą osiągnąć maksimum wydajności. Pamiętaj, że optymalny stopień ucisku wynosi 20-30 mmHg. To z kolei przekłada się na lepsze efekty - zwiększa się wydajność organizmu, a po treningu nogi szybciej dochodzą do siebie. Prędkość biegu pozostanie bez zmian, jednak zdecydowanie zwiększy się komfort podczas ćwiczeń.

Źródło artykułu:WP Kobieta