Blisko ludziCała klasa zrezygnowała z religii, brak sal i ciężkie plecaki. Tak startuje polska szkoła

Cała klasa zrezygnowała z religii, brak sal i ciężkie plecaki. Tak startuje polska szkoła

''W szkole zbudowanej na 300 dzieci w ubiegłym roku uczyło się ich 900, teraz jest 1,2 tys. Dostawiono kontenery, ale nie udało się ich dokończyć'' - o problemach polskiej szkoły czytamy w artykule ''Skutki uboczne'', w tygodniku ''Polityka''.

Cała klasa zrezygnowała z religii, brak sal i ciężkie plecaki. Tak startuje polska szkoła
Źródło zdjęć: © 123RF

12.09.2018 | aktual.: 12.09.2018 16:48

Nie tylko religia w środku planu dnia budzi emocje, choć to właśnie ten przedmiot zdaje się bulwersować opinię publiczną. W tekście czytamy m.in. o przypadku z warszawskiej podstawówki, gdzie jedna z szóstych klas w całości zrezygnowała z religii, ponieważ ta odbywała się na ostatniejlekcji.

Pomimo reformy, polska szkoła boryka się ze starymi problemami, a według autorki tekstu, Joanny Cieśli, niektóre tylko się pogłębiły. Taką trudnością jest m.in. stłoczenie w podstawówkach, wywołane zlikwidowaniem gimnazjów, a w związku z tym brak odpowiedniego wyposażenia sal, a nawet braku samych sal. ''Na korytarzu odbywa się przyroda. I lekcja wychowawcza. U Bożeny ta religia, z której dzieci wypisała, podobnie jak wychowanie do życia w rodzinie, jest na trybunach sali gimnastycznej'' - czytamy.

Aktualnym problemem nadal są ciężkie plecaki i to, że nie zawsze jest możliwość zostawienia podręczników w szkole. Lekcje bardzo często zaczynają się o godzinie zerowej, czyli przed zwyczajową ósmą. W dodatku sam plan zajęć bywa przepełniony - dowiadujemy się, że szóstoklasista może jednego dnia mieć nawet dziesięć lekcji. W takim wypadku trudno o rozwijanie jakichś dodatkowych zainteresowań czy aktywności. Nie mówiąc juz o skupieniu na ostatnich przedmiotach.

Niepokój uczniów i rodziców budzą też końcowe egzaminy i ich kształt. Autorka pisze, iż w sieci toczą się dyskusje, że najlepsze licea będą chciały przyjmować tylko gimnazjalistów, ponieważ nie mają luk programowych. Są też obawy dotyczące egzaminy ósmoklasisty, że będzie bardzo ciężki, aby więcej uczniów dostało się do szkół branżowych.

A Wy, jakie macie obawy dotyczące nowego roku szkolnego i reformy edukacji? Opowiedzcie nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1203)