Callanetics - sekret zgrabnej sylwetki
Czy ktoś jeszcze pamięta callanetics? Dziś w dobie fittball, step, raks sharki czy low-impact aerobic callanetics traktowany jest po macoszemu. Niesłusznie, ponieważ właściwie trenowany daje świetne efekty. Jedna godzina callanetics porównywana jest z kilkoma godzinami gimnastyki klasycznej lub około 20. godzinami aerobiku.
Czy ktoś jeszcze pamięta callanetics? Dziś w dobie fittball, step, raks sharki czy low-impact aerobic callanetics traktowany jest po macoszemu. Niesłusznie, ponieważ właściwie trenowany daje świetne efekty. Jedna godzina callanetics porównywana jest z kilkoma godzinami gimnastyki klasycznej lub około 20. godzinami aerobiku.
Moda na callanetics nastała na początku lat 90-tych w USA. Jego propagatorka Callan Pincney ułożyła program bardzo prostych, ale skutecznych ćwiczeń, które sprzyjają korekcji sylwetki, zarówno od strony zdrowotnej jak i estetycznej. Amerykanka urodziła się z deformacją stawów biodrowych, co powodowało „zaokrąglanie pleców” i koślawienie nóg. Dzięki determinacji i systematycznym treningom udało się jej skorygować sylwetkę, a jej temperament i optymizm zachęciły do callaneticsu także inne kobiety. Jego wielką entuzjastką jest m.in. księżna Yorku Sarah.
Callanetics spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko Amerykanek i szybko rozprzestrzenił się w innych krajach. W Polsce wielką zwolenniczką jego uprawiania stała się np. Mariola Bojarska, która podkreślała, że te ćwiczenia podnoszą wydolność całego organizmu, ujędrniają ciało i pozwalają szybko spalić zbędne kalorie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Callanetics to zajęcia, podczas których wykonuje się krótkie, dynamiczne ruchy, wielokrotnie powtarzane (na przykład 100 razy). Jest spokojniejszy, bardziej statyczny niż aerobik, a mimo to już po godzinie takiej gimnastyki można poczuć "ból mięśni”. Wbrew pozorom program tych ćwiczeń jest dosyć intensywny. Dla porównania jedna godzina callanetics równa się kilku godzinom gimnastyki klasycznej lub 20 godzinom aerobiku.
W początkowym okresie zaleca się dwie godziny ćwiczeń tygodniowo, poświęconych głównie walce z nadwagą. Potem, gdy waga się unormuje i sylwetka poprawi, możemy ćwiczyć godzinę w tygodniu, by w końcu ograniczyć się do kwadransa ćwiczeń, ale codziennie, w domu. Po to jednak, by zapoznać się z całym programem koniecznie trzeba przejść odpowiedni kurs.
Ćwicząc samodzielnie, należy ściśle stosować się do założeń metodyczno - programowych. Na cały program składają się ćwiczenia wyszczuplające i ujędrniające ramiona, korygujące talię, brzuch i pośladki, wzmacniające mięśnie nóg i pleców oraz całego ciała. Przed przystąpieniem do ćwiczeń callanetics trzeba przygotować organizm do tak intensywnego wysiłku. W ćwiczeniach przygotowawczych należy zwrócić uwagę na korekcję sylwetki.
Odpowiednia postawa przy ćwiczeniach.
Trenując callanetics należy dokładnie przestrzegać wskazówek dotyczących ułożenia ciał - pozycje stóp, kształt i wygięcie kręgosłupa. Jeśli ćwiczenia są na początku za trudne i są problemy z całkowitym wyprostowaniem nogi w kolanach, czy wykonaniem pełnego skłonu, należy je wykonywać do granicy bólu. Nic na siłę i nic co boli! Jeśli w trakcie ćwiczenia, poczujemy drżenie mięśni należy na moment przerwać i zrobić nieco krótszą serię.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Ćwiczenia rozpoczyna się rozgrzewką. Później wykonuje się zasadnicze ćwiczenia na brzuch, na nogi, na biodra oraz ćwiczenia rozciągające. Należy przestrzegać tej kolejności je wykonywać w takiej kolejności jak są podane i koniecznie wszystkie. Niektóre ćwiczenia należy wykonywać przez określony czas np. 50 sekund, 100 sekund, a niektóre wymagają określonej liczby powtórzeń. Ważne jest pilnowanie oddechu. Na początku jest tendencja do zaciskania ust. Należy tego unikać. Wciągamy powietrze nosem, wydychamy ustami.
Propozycje kilku ćwiczeń Callanetics
-Siedząc, oprzyj ręce o oparcie krzesła i postaraj się na krótką chwilę unieść całe ciało w górę. Plecy są wyprostowane, nogi oparte na podłodze. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie ramion, grzbietu i tułowia. Możemy je powtórzyć kilka razy, wydłużając powoli jego czas wykonywania.
-Na poprawę talii, bardzo skutecznie wpływają skłony w bok, w lewą i prawą stronę na zmianę. Jedną rękę unosimy nad głowę, a przeciwną dotykamy uda.
-Na wzmocnienie mięśni brzucha. Kładziemy się na plecach, nogi uginamy w kolanach i unosimy górną część tułowia, równocześnie rozluźniamy ramiona. Pozostańmy chwilę w tej pozycji, nie zapominajmy jednak o swobodnym oddychaniu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, a z czasem wykonujemy je wielokrotnie.
Zdaniem niektórych trenerów nieumiejętnie wykonywane ćwiczenia mogą prowadzić do niedokrwienia pracujących mięśni (ucisk na naczynia krwionośne) oraz do naciągnięcia więzadeł, dlatego zanim zaczniemy uprawiać callanetisc należy skonsultować się z profesjonalnymi trenerami.