UrodaPeeling skóry głowy – rodzaje i zastosowanie

Peeling skóry głowy – rodzaje i zastosowanie

Peeling skóry głowy to zabieg, dzięki któremu możemy uzyskać piękne i zdrowe włosy. Polega na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka i usuwaniu jego martwych komórek. Korzystnie wpływa nie tylko na kondycję włosów, ale i samych cebulek.

Peeling skóry głowy – rodzaje i zastosowanie
Źródło zdjęć: © East News | Value Stock Images,Splash News

06.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 15:49

Peeling głowy – podstawowe informacje

Peeling skóry głowy jest tak samo potrzebnym zabiegiem, jak peeling całego ciała. Oczyszczanie skalpu znacznie ułatwia cebulkom wchłanianie substancji odżywczych z maseczek i kremów, poprawia stan włosów oraz zapobiega powstawaniu chorób skórnych. Wykonywanie peelingu skóry głowy korzystnie wpływa na odpowiednie jej ukrwienie. A wszystko dzięki masażowi, który stosuje się podczas peelingowania.

Rodzaje peelingów skóry głowy

Choć peeling skóry głowy działa tak samo, niezależnie od stosowanej metody, podzielić go można na trzy grupy. Najpopularniejszy jest peeling mechaniczny. Polega on na mechanicznym wcieraniu kremów z drobinkami, które usuwają zrogowaciały naskórek. To oczywiście domowa metoda – w gabinecie lekarskim odpowiednikiem tego wariantu jest mikrodermabrazja.

Drugim rodzajem peelingu skóry głowy jest peeling chemiczny. Jest to nic innego jak aplikowanie substancji leczniczych na skórę. Kosmetyki przecinają spoistość komórek naskórka (silniejsze środki mogą również ścierać głębsze warstwy skóry) i złuszczają je. Używane do tego celu substancje to przede wszystkim kwasy i ich mieszanki, peelingi ziołowe i enzymatyczne. Peelingi enzymatyczne skóry głowy można stosować samodzielnie w domu albo skorzystać z usług gabinetu kosmetycznego.

Trzecim, rzadko stosowanym, rodzajem zabiegu jest peeling za pomocą lasera, który usuwa martwe elementy naskórka i wierzchnich warstw skóry właściwej.

Kiedy stosować peeling skalpu?

Peeling skóry głowy warto stosować nawet wtedy, kiedy nie mamy większych z nią problemów. Jego działanie to przede wszystkim usuwanie pozostałości po kosmetykach, dotlenienie cebulek, ułatwianie przyjmowania przez nie składników odżywczych i wzmocnienie ich efektów. Natomiast jeśli mamy kłopoty ze swędzeniem, wypadaniem i przetłuszczaniem się włosów (są też pozbawione objętości), na skórze głowy pojawiają się krosty i podrażnienia, peeling enzymatyczny jest wskazany. Zawiera on w sobie substancje roślinne i jest delikatniejszy niż peeling ziarnisty – dlatego poleca się go szczególnie dla skóry wrażliwej i naczynkowej. W przypadku uciążliwych problemów, można się wspomóc dokładnym szczotkowaniem włosów. Jest to jednak chwilowe rozwiązanie, które usunie jedynie część kłopotliwych schorzeń.

Jak wybrać odpowiedni peeling skóry głowy?

Dobór odpowiedniego peelingu do skóry głowy zależy głównie od jej rodzaju. W sklepach dostępne są kosmetyki odpowiednio dopasowane do właściwości każdej z nich. Jeśli jednak chcemy wykonać peeling skóry skalpu samodzielnie, pamiętać musimy o kilku zasadach. Najprostszym sposobem uzyskania preparatu do oczyszczania skóry głowy jest dodanie kilku (zazwyczaj 2-3) łyżek cukru do naszego szamponu. Myjemy nim włosy i jednocześnie wykonujemy delikatny masaż głowy, a następnie dokładnie spłukujemy mieszankę. To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że biały i brązowy cukier lepiej sprawdzą się w przypadku gęstych włosów. Łatwo je spłukać, a pozostawione kryształki bez problemu rozpuszczą się w wodzie. Z kolei do rzadkich i cienkich włosów warto stosować domowy peeling z kawy, zmielonych płatków owsianych oraz soli morskiej. Jeśli mamy bardzo delikatną skórę głowy, mieszankę możemy wzbogacić o miód albo nawilżający żel z aloesu.

Efekty stosowania peelingu skóry głowy

Regularnie wykonywanie peelingu skóry głowy (w zależności od potrzeb, wystarczy stosować go 2 razy w tygodniu) sprawi, że nasze włosy będą zdrowsze, zyskają większą objętość i będą uniesione u nasady. Będą również wolniej się przetłuszczały, zmniejszy się problem nadmiernego wypadania włosów, a z dotlenionych cebulek szybko zaczną wyrastać nowe. Zwiększy się też działanie kosmetyków – oczyszczona skóra lepiej wchłania wszystkie drogocenne składniki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)