Blisko ludziChcę, ale... nie mogę

Chcę, ale... nie mogę

Chcę, ale... nie mogę

Choć mężczyźni uważają, że najczęstszą kobiecą wymówką od seksu jest ból głowy, to jednak powody, dla których kobieta nie ma ochoty na seks bywają zdecydowanie poważniejsze. Nie zawsze „nie mogę” równa się „nie chcę”.

Choć mężczyźni uważają, że najczęstszą kobiecą wymówką od seksu jest ból głowy, to jednak powody, dla których kobieta nie ma ochoty na seks, bywają zdecydowanie poważniejsze. Nie zawsze „nie mogę” równa się „nie chcę”.

Seks pomaga budować intymne, bliskie więzi, pozwala też odreagować trudne sytuacje. Kiedy w sferze pożycia seksualnego zaczyna czegoś brakować, zawsze cierpi na tym związek. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy nawet najlepsze chęci nie wystarczają. Czasem jedno z partnerów nie może podejmować współżycia ze względów zdrowotnych lub fizycznych dolegliwości, które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia seksualnego. Jakie mogą być tego przyczyny?

1 / 8

Atrofia, czyli suchość pochwy

Obraz
© Getty Images

Dolegliwość tę przypisuje się często kobietom starszym. Tymczasem na suchość pochwy często cierpią też młode kobiety. Objawy schorzenia są niezwykle dokuczliwe. Suchość pochwy powoduje bowiem, że kobieta odczuwa ból w trakcie stosunku seksualnego, a na co dzień wyraźne swędzenie i pieczenie w okolicach narządów rodnych.

Atrofia może przytrafić się paniom w okresie menopauzy (jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów), ale też kobietom cierpiącym na alergie, poddawanym antybiotykoterapii, stosującym leki sterydowe, hormonalne, leczone chemioterapią oraz z powodu cukrzycy.

2 / 8

Atrofia, czyli suchość pochwy

Obraz
© Jupiterimages

Suchość pochwy zdarza się też kobietom po porodzie, karmiącym piersią, a także paniom bezpośrednio po ginekologicznych zabiegach operacyjnych i kobietom stosującym antykoncepcje hormonalną (w w tym wkładki wewnątrzmaciczne). Niektórzy lekarze uważają, że suchości pochwy sprzyja także stosowanie tamponów oraz niewłaściwa higiena intymna.

3 / 8

Endometrioza

Obraz
© Jupiterimages

To choroba, o której mówi się wciąż niewiele, tymczasem stanowi ona poważny problem zdrowotny i ma niebagatelny wpływ na jakość życia seksualnego. Endometrioza atakuje najczęściej kobiety w wieku rozrodczym. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „endometrium”, które oznacza śluzówkę macicy. W normalnych warunkach, u zdrowej kobiety, śluzówka ta wyścieła jamę macicy, narasta i złuszcza się podczas comiesięcznego krwawienia. U kobiet cierpiących na endometriozę, tkanka ta, zamiast narastać w macicy, narasta na poza nią, tworząc różnego typu narośla. To właśnie one są przyczyną bólu. Jednak konsekwencje ich narastania są dużo poważniejsze. Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności wśród kobiet.y

4 / 8

Endometrioza

Obraz
© Jupiterimages

W zależności od tego, jak duże są narośla oraz gdzie są umiejscowione, każda kobieta odczuwa ból inaczej. Jest on jednak na tyle dokuczliwy, że często znacznie utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia współżycie. Przyczyną dyskomfortu podczas stosunku bywa też omawiana wcześniej suchość pochwy, wywołana leczeniem hormonalnym (wciąż za jedną ze skuteczniejszych metod leczenia endometriozy uważa się sztuczne wywoływanie menopauzy). Ból ten czasami towarzyszy kobiecie jeszcze długo po stosunku.

5 / 8

Niewłaściwa budowa anatomiczna

Obraz
© Jupiterimages

Problemy z niewłaściwą budową anatomiczną narządów dotyczą niewielkiej liczby osób. Mówiąc o narządach intymnych, mamy na myśli zarówno narządy wewnętrzne, jak i zewnętrzne: jajniki, jajowody, macicę, pochwę, wzgórek łonowy, przedsionek pochwy, łechtaczkę oraz wargi sromowe. Do wad w budowie narządów płciowych kobiety wymienia się zwykle ich zupełny brak lub zatrzymanie w rozwoju (aplazja), podwójne wykształcenie się tych narządów, zrośnięcie ujścia wewnętrznych narządów płciowych (atrezja) oraz nieprawidłowe ujście cewki moczowej czy odbytu.

6 / 8

Wady anatomiczne

Obraz
© Jupiterimages

Wady anatomiczne często długo pozostają w ukryciu, zwłaszcza, jeśli dotyczą wewnętrznych narządów płciowych. Zwykle ich pierwszymi objawami są bóle w podbrzuszu, silne dolegliwości związane z menstruacją, czasami też nudności i bóle głowy.

7 / 8

Ciąża i menopauza

Obraz
© Jupiterimages

Oba te stany nie należą do stanów chorobowych, są jedynie naturalnymi etapami fizjologicznymi życia kobiety. Jednak zarówno podczas ciąży, jak i w okresie menopauzy, wiele kobiet narzeka na szczególne problemy z bolesnymi stosunkami seksualnymi. Związane jest to zwykle ze swoistą burzą hormonalną, która w tym czasie towarzyszy kobietom. Na szczęście, stan ten zwykle szybko mija, a niedogodności związane z jego przechodzeniem można złagodzić za pomocą preparatów hormonalnych przypisanych przez lekarza ginekologa.

8 / 8

Co robić, kiedy seks boli?

Obraz
© Jupiterimages

Przede wszystkim, nie zamykać się na intymną relację z partnerem. Bliskość nie musi oznaczać seksu. Istnieje wiele pieszczot, które pomogą Wam cieszyć się swoją obecnością w tym trudnym czasie. Najgorsze, co możecie zrobić, to odsunąć się od siebie i przestać na ten temat rozmawiać. Wiele spośród tych problemów można leczyć. Istnieją też terapie łagodzące ich efekty. Nic jednak nie ma tak silnej mocy terapeutycznej, jak poczucie, że to nie nasza kondycja seksualna decyduje o tym, kim jesteśmy w oczach naszego mężczyzny.

Tekst: Pola Zamecka

ciążaseksproblemy seksualne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (164)