Chcesz pokonać zmęczenie? Zadbaj o odpowiednią higienę snu
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Dosłowne znaczenie tego przysłowia jest równie prawdziwe co przenośne. Jakość naszego snu w dużej mierze zależy od tego, jak i gdzie śpimy, a także co robimy przed snem i w łóżku. Jeśli dokucza ci bezsenność, warto zmienić tryb życia. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie skontaktować się ze specjalistą.
Poniżej przedstawiamy kilka powodów, przez które możesz odczuwać zaburzenia snu. Podpowiadamy też jak zapobiec bezsenności bez szukania pomocy u specjalistów.
Odpowiednio się odżywiaj
Przyjmuje się, że ostatni posiłek przed snem nie powinien być jedzony później, niż na dwie-trzy godziny przed zaśnięciem. Noc to czas uspokojenia i wyciszenia nie tylko myśli, ale i organizmu. Obfite, ciężkostrawne posiłki pobudzają natomiast układ pokarmowy do pracy, podobnie jest ze słodkimi, słonymi lub pikantnymi potrawami. Jeżeli nie wyobrażasz sobie położyć się spać z pustym brzuchem, zdecyduj się na jakąś lekkostrawną przekąskę. Musisz również pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Odwodnienie może powodować problemy z zasypianiem zwłaszcza latem, gdy jest gorąco. Każdy wie, że kawa i napoje energetyzujące mogą źle wpłynąć na jakość snu. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że pogarsza ją również alkohol i nikotyna. Ich używanie tuż przed zaśnięciem powoduje, że sen będzie płytki i przerywany.
*Musisz się więcej ruszać *
Sama dieta to nie wszystko, trzeba również zastanowić się nad zmianą trybu życia. W ciągu dnia organizm regularnie otrzymuje spore dawki energii, a jeśli nie ma jej jak zużytkować, może się to odbić na jakości snu. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzisz, powinieneś ćwiczyć przez godzinę lub pół godziny w ciągu dnia. Dobrze więc na kilka godzin przed snem porządnie się zmęczyć, dzięki temu nie tylko będzie nam się spało lepiej, ale również zrzucimy kilka zbędnych kilogramów.
Na pół godziny przed położeniem się spać warto również wziąć ciepły prysznic lub kąpiel, by rozluźnić napięte mięśnie i odprężyć się. Można z tego zrobić pewnego rodzaju rytuał, który pozwoli organizmowi przestawić się na wolniejsze obroty i przygotować do snu. Przyzwyczajenie sprawi, że już podczas wykonywania tej czynności poczujemy senność. Nie powinnaś próbować zasnąć na siłę. Jeśli czujesz, że masz problemy z zaśnięciem, wstań i zajmij się jakimś prostym, monotonnym zajęciem. Wkrótce senność przyjdzie sama.
Zadbaj o otoczenie
Jeśli masz problemy z wysypianiem się to znak, że czas zmienić coś w swoim pokoju. Na początku warto przyjrzeć się kolorom ścian. Zbyt intensywne, żółte lub czerwone barwy mogą działać rozpraszająco i utrudniać zasypianie, podobnie jak jaskrawe światło. Przyjmuje się, że sypialnia powinna służyć jedynie do spania, dlatego nie powinnaś trzymać w niej telewizora, jego miejsce jest w salonie.
Problemy z zasypianiem mogą być związane z brakiem tlenu. Regularne wietrzenie tuż przed położeniem się spać powinno rozwiązać ten problem. Odpowiedzialne za to mogą być również niektóre rośliny. Wbrew obiegowej opinii nie produkują one tlenu w nocy, gdyż bez słońca ustaje proces fotosyntezy. Istnieją jednak wyjątki, storczyki, skrzydłokwiaty produkują tlen również w nocy.
W sypialni liczy się tylko łóżko
Ważne jest to, by wyrobić sobie nawyk, by kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Wszelkiego rodzaju spanie "na zapas" w weekend nie zda egzaminu, może jedynie utrudnić poniedziałkową pobudkę. Nasz organizm potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin snu dziennie i spanie w dni wolne po dziesięć lub nawet dwanaście godzin nie zagwarantuje nam odpoczynku. Powinniśmy unikać drzemek w ciągu dnia, częste spanie w różnych godzinach sprzyja rozregulowaniu naturalnego zegara biologicznego. Jeżeli poprzedniego wieczoru musimy popracować dłużej i przez to spaliśmy krócej niż zwykle, możemy sobie pozwolić na krótką, maksymalnie półgodzinną drzemkę. Łóżko nie powinno się kojarzyć z pracą lub nauką, dlatego lepiej unikać przenoszenia tych dziedzin życia do sypialni. Dzięki temu zamiast myśleć o tym, co jeszcze powinniśmy zrobić, możemy skupić się na odpoczynku.
Higiena snu jest bardzo ważna, zwłaszcza dla osób prowadzących życie w ciągłym biegu. Dostosowanie się do tych zasad i zmiana nawyków może być trudna, ale pozwoli szybciej zregenerować siły.