Chrzest – o czym pamiętać?
Chrzest dziecka to uroczystość, która wymaga kilkutygodniowych przygotowań. Rodzice muszą pamiętać o złożeniu do kancelarii parafialnej kilku potrzebnych dokumentów i zająć się organizacją przyjęcia dla gości. Często zapominają przy tym o drobiazgach takich jak zaproszenia czy tort na chrzest. Rodzice chrzestni natomiast nie zawsze wiedzą, że i oni mają pewne zadania w czasie ceremonii.
01.08.2018 | aktual.: 10.01.2019 12:31
Jakich formalności trzeba dopełnić przed chrztem?
Zanim dziecko przystąpi do chrztu, rodzice muszą dopilnować załatwienia wszelkich niezbędnych formalności. Starania o udzielenie sakramentu trzeba rozpocząć najpóźniej na 3 tygodnie przed planowaną datą chrztu. Ksiądz na pierwszej rozmowie z rodzicami prosi o przygotowanie następujących dokumentów:
- akt urodzenia dziecka z USC,
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
- zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych potwierdzające, że nie ma żadnych przeszkód, by mogli pełnić tę ważną funkcję (zostali ochrzczeni, mają bierzmowanie, są praktykującymi katolikami),
- zgoda rodziców na chrzest i zobowiązanie do wychowania dziecka w wierze katolickiej (podpis pod gotowym dokumentem w kancelarii parafialnej).
Jeśli chrzest ma się odbyć w parafii innej niż ta, do której przynależą rodzice dziecka, należy dostarczyć również zgodę od proboszcza na udzielenie dziecku chrztu w innym kościele.
Czasem zdarza się, że ksiądz zaprasza rodziców na katechezy, które są formą przygotowania do chrztu dziecka. Jest to jednorazowe spotkanie. Mogą w nim uczestniczyć również rodzice chrzestni. Po katechezie lub na kilka dni przed chrztem trzeba przystąpić do spowiedzi.
Zaproszenia na chrzest – czy są potrzebne?
Coraz bardziej popularne staje się wręczanie zaproszeń na chrzest, nawet jeśli gośćmi na uroczystości mają być tylko najbliżsi – rodzice chrzestni i dziadkowie. Taki gest koresponduje z uroczystym charakterem wydarzenia i jest niezwykle elegancki. Zaproszenia można też wysłać pocztą, co zwalnia rodziców z obowiązku odwiedzania z małym dzieckiem bliskich, którzy mieszkają w miastach oddalonych o setki kilometrów. Blankieciki powinny dotrzeć do gości mniej więcej na miesiąc przed chrztem dziecka. Jeśli przyjęcie odbywa się w restauracji, na zaproszeniach trzeba zawrzeć prośbę o potwierdzenie przybycia. Wczesne rozesłanie czy rozdanie zaproszeń daje członkom rodziny czas na zorganizowanie sobie wolnego dnia. Starannie przygotowane kartki często przechowywane są jako pamiątki, zwłaszcza przez rodziców chrzestnych, którym wypada wręczyć inne, spersonalizowane i bardziej okazałe zaproszenia.
Ubranko na chrzest – kto kupuje?
Główny bohater uroczystości powinien mieć białe ubranko na chrzest. Jeszcze do niedawna tradycja nakazywała, by kupowała je matka chrzestna. Dziś już odchodzi się od tego zwyczaju, by nikogo nie obciążać finansowo. Do zadań chrzestnej należy jednak dalej przygotowanie specjalnej szatki do chrztu, czyli zdobionej chustki, którą przykrywa się dziecko w trakcie mszy chrzcielnej. Jest to symbol nowej, czystej istoty włączonej w poczet wyznawców Chrystusa. Ojciec chrzestny z kolei przynosi świecę chrzcielną i zapala ją po chrzcie na znak tego, że nowy członek Kościoła stał się dzieckiem światłości.
Na WP radarOkazji znajdziesz odzież dla niemowląt w super niskich cenach.
Tort na chrzest – kiedy zamówić?
Jednym z najważniejszych elementów przyjęcia z okazji chrztu jest krojenie tortu. Dzięki nowym technikom w cukiernictwie może on stać się prawdziwym gwoździem programu. Tort na chrzest w kształcie Pisma Świętego, poduszki, kołyski czy zwierzątka (np. wpasowującej się w symbolikę religijną owieczki) sprawdza się jako wspaniała atrakcja dla gości, a także ozdoba stołu i pamiątkowych zdjęć. Wykonanie takiego niezwykłego dzieła sztuki cukierniczej stało się możliwe dzięki wprowadzeniu masy cukrowej, czyli lukru plastycznego, który można wykorzystać do obłożenia tortu i ulepienia dekoracji.
Tort na chrzest wystarczy zamówić kilka dni przed uroczystością. Najbezpieczniej jest jednak zainteresować się tą kwestią z tygodniowym wyprzedzeniem, bo czas realizacji zamówienia może się przedłużyć. Cena tortu za kilogram waha się od 50 do ponad 100 złotych. Wiele zależy od wybranego wzoru i smaku. Najbardziej kosztowne są torty na chrzest z mascarpone.