Clarks - oferta i historia marki
Clarks - lata tradycji
Clarks – historia marki
C. & J. Clark International, bo tak brzmi oficjalna nazwa przedsiębiorstwa, zostało założone przez braci Clark, Cyrusa i Jamesa w 1825 roku. Siedzibą firmy niezmiennie od prawie 200 lat jest wioska Street w hrabstwie Somerset, w Anglii. Do dziś rodzina Clarków posiada 84 proc. udziałów, kolejne 16 proc. należy do pracowników i prywatnych udziałowców.
Na samym początku działania przedsiębiorstwo wprawiło się w produkcji dywaników ze skóry owczej. Wkrótce współpracę z Cyrusem podjął jego młodszy brat, James, który skrawki z dywanów wykorzystał do produkcji kapci nazywanych Brown Petersburgs. Wykonywali je prywatni rzemieślnicy na rzecz fabryki braci. Początkiem kultowego obuwia Clarks były, jak na tamte czasy, innowacyjne pantofle z owczej wełny projektu Jamesa Clarka z 1830 roku. Jeszcze w latach 20. XIX wieku firma braci rozrosła się na rynek irlandzki, dekadę później wkroczyła do Kanady, a w latach 50. także do Australii.
Po 1863 roku w przedsiębiorstwie Clarks pojawiły się problemy finansowe. Lekarstwem okazało się mianowanie prezesem najstarszego syna Jamesa, Williama, który wprowadził program oszczędnościowy. Zupełnie zmodernizował także produkcję, a Clarks stał się pierwszą brytyjską firmą ze zmechanizowaną produkcją. Wkrótce Jamesa Clarka zastąpił jego młodszy syn, Francis, który stworzył doskonały duet ze starszym bratem. Młode pokolenie Clarków okazało się nie tylko świetnymi biznesmenami, ale również szczodrymi filantropami. W miejscowości Street z ich inicjatywy otwarto bibliotekę, teatr, a także szkołę zawodową.
W 1903 roku przedsiębiorstwo C. & J. Clark International zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a do współpracy przystąpiło trzecie pokolenie Clarków, dzieci Williama: Alice, John i Roger. Dwaj ostatni zafascynowani amerykańskim przemysłem obuwniczym postanowili zatrudnić specjalistę zza oceanu. Wybór padł na Johna Waltera Bostocka, który wdrożył do produkcji znajome mu techniki, a w 1928 roku został dyrektorem firmy Clarks.
W 1934 roku ukazała się w prasie pierwsza reklama marki. Buty Clarks weszły także do sprzedaży detalicznej, poprzez wykupioną przez firmę sieć sklepów Abbotts, ulokowanych w Londynie i otaczających go prowincjach. W latach 40. firma rozpoczęła opracowywanie linii dla dzieci, opartej na szczegółowym badaniu dziecięcych stóp. Dzięki temu Clarks stał się marką przyjazną zdrowiu stóp.
Siłą napędową firmy Clarks po II wojnie światowej okazali się kuzyni: Bancroft, Anthony i Peter. Pierwszy z nich w 1942 roku został prezesem spółki, drugi dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu, ostatni zaś dyrektorem ds. produkcji. Otwarto kolejne fabryki na terenie Anglii i Walii, następnie w Irlandii, Kanady, Australii i RPA. W 1974 roku Clarks wykupiło kilka ekskluzywnych marek, takich jak Ravel, Pinet i Mondaine, a wkrótce także "K" Shoes.
Lata 90. przyniosły zmiany w organizacji zarządu. Pojawili się managerowie spoza rodziny Clark, dzięki czemu ukierunkowano firmę na nową politykę w produkcji i sprzedaży. Przede wszystkim zamknięto fabryki w Wielkiej Brytanii, a ciężar produkcji przerzucono na kraje azjatyckie. Kolejna restrukturyzacja przyszła wraz z objęciem fotela prezesa przez Melissę Potter. Wprowadzono przede wszystkim sprzedaż internetową, a także rozwinięto sprzedaż w Ameryce Północnej, Azji Południowo-wschodniej, a także Europie.
Clarks – oferta
Produkty marki Clarks to w pierwszej kolejności buty zdrowotne, w których każdy element dba o wygodę stóp, dopasowując się do ich naturalnej formy. Kolekcje Clarksa zawierają obuwie zarówno na co dzień, jak i eleganckie.
Obuwie damskie Clarks to przede wszystkim:
- botki Clarks,
- kozaki Clarks,
- sandały Clarks,
- baleriny Clarks,
- czółenka Clarks.
Kolekcje butów męskich Clarks zawierają takie fasony jak:
- mokasyny Clarks,
- sztyblety Clarks,
- sandały Clarks,
- półbuty Clarks.
Ponadto sklep oferuje swoim klientom eleganckie torebki Clarks, a także torby męskie, wykonane z najwyższej jakości skóry. Dla dzieci natomiast przeznaczone są różnego rodzaju buty ze zdrowotną podeszwą i zapiętką stabilizującą, która ułatwia prawidłowy rozwój małej stopy.
Clarks – najpopularniejsze modele
Podczas niemal 200 lat działania Clarks zyskał ogromną sławę i do dziś produkuje swoje najbardziej kultowe produkty. Najpopularniejsze z nich to:
- Desert Boots – nazywane także Chukka Boots, charakteryzują się wysoką cholewką, kauczukową podeszwą oraz zamszową skórą cielęcą wyprawianą od lat przez Charles F. Stead & Co; buty zostały zaprojektowane przez Nathana Clarka (prawnuka James Clarka), który inspirację czerpał z obuwia żołnierzy brytyjskich stacjonujacych w Afryce Północnej w czasie II wojny światowej,
- Joyance sandals – sandały dla dzieci, zarówno chłopców, jak i dziewcząt, posiadające kauczukową podeszwę i skórzany korpus, zaprezentowane przez firmę Clarks po raz pierwszy w 1933 roku, wznowione w produkcji po 1972 roku,
- Clarks Wallabee – kultowe półbuty, które swoją sławę zawdzięczają nowojorskim raperom, stylizowane są na mokasyny Grashopper niemieckiej firmy Sioux.