Co na tapecie?

Co na tapecie?

Co na tapecie?
Źródło zdjęć: © materiały prasowe / elitis
14.01.2008 13:41, aktualizacja: 14.01.2008 14:41

Tapeta jest jak druga skóra ścian. Nadaje niepowtarzalny styl wnętrzu, jednocześnie oddając indywidualny charakter jego mieszkańców.

Ściany pokryte kolorowymi fantazyjnymi tapetami to prawdziwy hit w nowoczesnych wnętrzach. Tapeta po latach zapomnienia wraca bowiem do łask i... na ściany naszych domów, całkowicie je odmieniając. Najnowsze wzory i struktury tapet są jak prawdziwe dzieła sztuki, które każde pomieszczenie potrafią wypełnić odpowiednią atmosferą. Nowoczesna tapeta służy bowiem nie tylko temu, by estetycznie zakryć ścianę, ale i temu, by za jej pomocą wykreować odpowiedni wystrój doskonale współgrający ze stylem mebli i dodatków. Wśród propozycji z najnowszych kolekcji tapet znajdują się nawet desenie i kolory, do których można dopasować takie same dywany, tkaniny zasłon, obrusów czy abażurów do lamp.

Tapeta kontra farba

Wydawać się może, że przez ostatnie lata tapeta odeszła w zapomnienie. Znacznie chętniej dekorowaliśmy nasze ściany różne rodzaju farbami czy boazerią. Tymczasem tapeta, wracając do naszych wnętrz, wnosi do nich nie tylko nowe wzornictwo, ale i nową funkcjonalność.

Tapetowanie jest przede wszystkim tańsze, czystsze i bardziej trwałe niż malowanie. Po przeliczeniu kosztów wszystkich narzędzi malarskich i farb, szybko okaże się, że kilka rolek tapety i dobry klej kosztują znacznie mniej. Jednocześnie tapetowanie to znacznie czystsza robota niż malowanie. Nie zachlapiemy się farbą, nie zrobimy trwałych plam, a powstałe po kleju ślady można szybko i bez wysiłku usunąć wilgotną szmatką. Dodatkowo nowoczesne tapety nie blakną, nie żółkną, co często dzieję się w przypadku ścian pokrytych farbami i gwarantują zawsze oczekiwany przez nas efekt. Widząc kolor czy wzór tapety w rolce, jesteśmy pewni, czego możemy spodziewać się po naklejeniu jej na ścianę, tymczasem przy mieszaniu farb często trudno o uzyskanie jednakowego odcienia.

Jednocześnie wbrew temu, co głoszą zagorzali zwolennicy malowania ścian, tapetowanie to naprawdę szybka i mało wymagająca praca. Nakładanie kleju i przyklejanie następuje zaraz po sobie. Nakleja się po prostu pas po pasie i za chwilę mamy gotowy rezultat. Nie jest konieczne wielokrotne malowanie jak przy używaniu farb. Po przyklejeniu tapety wszystko jest gotowe. Można w ten sposób zaoszczędzić wiele czasu, który w przypadku malowania byłby potrzebny do suszenia narzędzi, gruntowania i wyschnięcia farby.

No i ostatni, niepodważalny argument za tapetami – wzornictwo. W najnowszych kolekcjach tapet pojawiają się tak wymyślne i fantazyjne wzory – począwszy od fototapet, kolekcje z efektem bambusa czy trawek wodnych, poprzez metalizowane tapety z efektem trójwymiarowym, kończąc na wykonywanych na zamówienie według autorskiego projektu tapetach wysadzanych kryształkami Swarowskiego. Tapety do zadań specjalnych

Wybór tapet wśród najnowszych propozycji polega jednak nie tylko na doborze odpowiednich wzorów i faktur, ale przede wszystkim odpowiedniego materiału, z którego tapeta jest wykonana. To właśnie materiał bowiem decyduje o funkcjonalności, trwałości i ostatecznej estetyce tapety. W zależności od wnętrza, w którym tapeta ma się pojawić, ważne jest na przykład to, czy jest odporna na światło słoneczne, łatwo zmywalna, trudnopalna, wodoodporna, czy tłumi hałas, zatrzymuje ciepło czy też nie zawiera szkodliwych chemikalii i pozwala oddychać ścianom.

Dobierając tapetę do naszych oczekiwań, możemy zatem wybierać z wielu różnych materiałów, w tym na przykład z papieru, włókien naturalnych, winylu, pianki winylowej, runa owczego lub włókna szklanego. Gładkie tapety papierowe są bezpośrednio zadrukowane kolorowymi wzorami, zaś tapety wytłaczane zyskują swoją fakturę w wyniku specjalnych metod obróbki. Układanie papierowych tapet wytłaczanych nie wymaga specjalnej wprawy w pracach remontowych. Natomiast tapety papierowe z dużymi wzorami wymagają już staranności i doświadczenia, ponieważ znajdujące się na nich wzory muszą dokładnie pasować do siebie, a we wszystkich pasach tapet zachowany musi być ten sam kierunek przebiegu wzoru.

Znacznie łatwiejsze jest z kolei tapetowanie tapetami z runa owczego. Na szerokość pasa tapety nanosi się na ścianę pas kleju i po prostu nakłada tapetę. Następnie tapetę należy przeciągnąć wzdłuż wałkiem i przyciąć przy podłodze. Inną zaletą tapet z runa owczego jest to, że są one bardzo wytrzymałe, a nawet po wielu latach łatwo je usunąć ze ściany. Z kolei tapety z włókien naturalnych można wiele razy malować, maskują one także wszelkie nierówności podłoża. Tapety naturalne składają się z warstwy papieru zawierającej włókna drewna, które nadają tapecie określoną strukturę. Tapety winylowe i tapety z pianki winylowej są natomiast często stosowane w pomieszczeniach o intensywnym stopniu użytkowania. W tapetach takich na warstwie papieru lub na warstwie nośnej z tkaniny nałożona jest warstwa PVC, która najczęściej ma także odpowiednio wytłoczoną fakturę. Tapety te są trudnopalne, można je zmywać wodą i bardzo łatwo je usunąć ze ściany, kiedy zdecydujemy się na zmianę wystroju. I na końcu tapety z włókien
szklanych. Są to szczególnie mocne tapety, wytrzymałe na rozciąganie, trudnopalne, wodoodporne i bardzo łatwe w codziennej eksploatacji.

ABC tapetowania

Tapetowanie będzie naprawdę proste i przyjemne, jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Przed tapetowaniem musimy pamiętać o usunięciu starych tapet, pozamykaniu okien i drzwi oraz wyłączeniu ogrzewania. Przy nakładaniu tapety konieczne jest zastosowanie się do instrukcji podanej przez producenta w formie symboli. Określają one, którą z dwóch metod nakładania tapety należy zastosować. Regułą jest, że tapety winylowe, które pęcznieją po naniesieniu kleju smaruje się klejem. Natomiast tapety o podłożu nietkanym nakładane są na sucho na pokrytą klejem ścianę, gdyż nie zmieniają wymiarów przy kontakcie z klejem.

Przy tapetach winylowych przycinamy tapetę na całej długości, pamiętając o dopasowaniu wzoru. Nakładamy klej na tapetę i składamy ją stronami posmarowanymi do środka. Po 10 minutach rozkładamy pas tapety i nanosimy go na ścianę, dopasowując wzór. Nadmiar kleju usuwamy wilgotną gąbką, a dolną i górną krawędź paska przycinamy nożykiem. Z kolei w przypadku tapet o podłożu nietkanym, które nie pęcznieją, ani się nie kurczą, klej możemy nanosić bezpośrednio na ścianę.

Ściany ozdobione tapetami to we współczesnych wnętrzach prawdziwe dzieła sztuki. Nadają naszym mieszkaniom i domom niepowtarzalny charakter, czyniąc je przytulnymi i stylowymi. Każdy pokój bowiem w zależności od wybranego wzoru czy faktury tapety może zmienić się w modne i nowoczesne wnętrze.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także