"Lubię zmarszczki. To moje odznaczenie - pokazują, że żyłam" - miała kiedyś powiedzieć hollywoodzka gwiazda Shirley MacLaine. Jednak większość kobiet nie podziela opinii znanej aktorki i uważa, że bruzdy na twarzy czy szyi po prostu je postarzają. Co pomaga w uporaniu się z tym mało estetycznym problemem?
"Lubię zmarszczki. To moje odznaczenie - pokazują, że żyłam" - miała kiedyś powiedzieć hollywoodzka gwiazda Shirley MacLaine. Jednak większość kobiet nie podziela opinii znanej aktorki i uważa, że bruzdy na twarzy czy szyi po prostu je postarzają. Co pomaga w uporaniu się z tym mało estetycznym problemem?
Komórki macierzyste
To wielka nadzieja medycyny, ale także kosmetologii. Komórki macierzyste wykazują bowiem ogromne możliwości regeneracyjne, które pomagają ochronić skórę przed starzeniem i zmarszczkami. Z tym zadaniem świetnie radzą sobie odkryte przez polskich naukowców komórki MIC-1, w składzie których znajdują się m.in. białka, węglowodany i lipidy. Zaletą preparatów z udziałem MIC-1 jest regeneracja tkanek, pobudzenie komórek do produkcji kolagenu i elastyny i przyspieszenie odbudowy na dużo wyższym niż do tej pory poziomie.
Na sklepowych półkach pojawia się również coraz więcej kosmetyków z roślinnymi komórkami macierzystymi. Pozyskiwane są m.in. ze specjalnej odmiany jabłoni czy róży alpejskiej. Zamyka się je w tzw. liposomach - nośnikach, które ułatwiają przedostanie się do głębszych warstw naszej skóry. W ten sposób chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, przedłużają także życie fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny.
(raf)/(mtr), WP Kobieta
Nowy wynalazek - odmładzająca czekolada
Domowy peeling świetny na cellulit
BB, CC, DD - który krem będzie dla ciebie najlepszy
Kwas mlekowy
Produkt powstający w wyniku fermentacji cukru mlekowego jest chętnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym (np. do produkcji jogurtów), ale wykazuje również fantastyczne właściwości kosmetyczne. Kwas mlekowy reguluje odnowę skóry, usuwając zbędne warstwy zrogowaciałych komórek.
Wpływa na produkcję kolagenu - głównego białka tkanki łącznej, stanowiącego około 30 proc. wszystkich protein w ludzkim organizmie i odpowiadającego m.in. za sprężystość i odpowiednie nawilżenie skóry. Efekty przerzedzania się włókien kolagenowych są widoczne gołym okiem - to na przykład zmarszczki.
Czysty kwas mlekowy można wykorzystać do przyrządzenia domowych preparatów kosmetycznych - toników czy maseczek, które wygładzą i nawilżą skórę, a także oczyszczą ją z martwych komórek. Wymaga jednak rozcieńczenia z wodą, zwykle w proporcji 1:3 (jedna dawka kwasu na trzy wody).
Olej cedrowy
Mieszkańcy Syberii od wieków cenią walory wytłaczanego na zimno oleju z niewielkich nasion, które skrywają szyszki cedru. Co decyduje o jego niezwykłych właściwościach? Przede wszystkim witamina E, której w tym produkcie znajduje się pięć razy więcej niż np. w oliwie z oliwek.
Dzięki temu olej cedrowy jest niezwykle skutecznym antyoksydantem, neutralizującym szkodliwe działanie wolnych rodników.
Witamina E w połączeniu z wartościowymi kwasami tłuszczowymi stanowi mieszankę, która dobroczynnie wpływa na skórę, zapewniając jej regenerację oraz odpowiednie nawilżenie. Odmładza cerę i likwiduje zmarszczki. Olej możemy stosować jako balsam po kąpieli albo wykorzystywać do masażu (kilka kropli oleju warto zmieszać z olejem migdałowym lub oliwą z oliwek).
Nowy wynalazek - odmładzająca czekolada
Domowy peeling świetny na cellulit
BB, CC, DD - który krem będzie dla ciebie najlepszy
Witamina C
Kojarzymy ją głównie z organicznym związkiem chemicznym, który wzmacnia odporność organizmu i skutecznie wspiera go w walce z infekcjami czy przeziębieniem. Jednak witamina C to także silny antyoksydant.
Jest również niezbędna do wytwarzania kolagenu odpowiadającego m.in. za sprężystość i odpowiednie nawilżenie skóry. Jego niedobór prowadzi m.in. do powstawania zmarszczek. Potwierdziło to badanie z udziałem 4 tysięcy kobiet między 40. a 74. rokiem życia. Uczestniczki, których dieta zawierała zbyt małą ilość witaminy C, miały więcej nieestetycznych bruzd.
Kwas askorbinowy, przyjmowany w odpowiednio wysokim stężeniu, ma świetny wpływ na kondycję skóry. Nie tylko ją odmładza, ale chroni też w pewnym stopniu przed wpływem promieniowania UV i dodaje blasku. Ma też działanie nawilżające i przeciwzapalne.
Glikany
Zdaniem wielu naukowców procesy starzenia skóry możemy powstrzymać albo przynajmniej opóźnić, dostarczając jej dodatkową porcję cukrów złożonych. Z wiekiem ich poziom zdecydowanie spada, między 30. a 60. rokiem możemy stracić nawet połowę cennych glikanów, zwłaszcza glukozy.
Efekt? Komunikacja między warstwami skóry zostaje zaburzona i spada produkcja kolagenu, czego konsekwencją staje się utrata sprężystości i jędrności skóry, która szybciej się starzeje, a na twarzy pojawiają się mało estetyczne bruzdy czy zmarszczki.
Syntetyczne glikany coraz częściej są wykorzystywane do produkcji kremów, które mają pobudzać mechanizmy regeneracji skóry, przywracać "komunikację" między jej warstwami i w efekcie zwiększać produkcję kolagenu, a co za tym idzie błyskawicznie odmładzać oraz wygładzać cerę.
Nowy wynalazek - odmładzająca czekolada
Domowy peeling świetny na cellulit
BB, CC, DD - który krem będzie dla ciebie najlepszy
Likopen
Ten czerwono-pomarańczowy barwnik z grupy karotenoidów nadaje kolor pomidorom, arbuzom, czerwonym grejpfrutom, owocom dzikiej róży czy moreli. To produkty, które warto wprowadzić do jadłospisu, ponieważ likopen pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry, która pogarsza się już po 35. roku życia, gdy spada efektywność naturalnych mechanizmów przeciwutleniających i regeneracyjnych. Konsekwencją są zmarszczki, a także cienka i wiotka "powłoka".
Te zmiany może powstrzymać likopen (najlepiej w towarzystwie selenu, luteiny czy witaminy E). Udowodnili to naukowcy, którzy zbadali zawartość związku u ponad 100 kobiet w wieku około 45 lat. Okazało się, że skóra tych, u których stwierdzono jego najwyższe stężenia była znacznie gładsza i miała mniej zmarszczek w porównaniu do kobiet z niską zawartością likopenu.
Masło jojoba
Skutecznym sposobem na zmarszczki jest również produkt, który powstaje na bazie nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju z ziaren krzewu jojoba, którego ojczyzną jest pustynia Sonora, rozciągająca się od amerykańskiego stanu Arizona po Meksyk.
Olej - dla osiągnięcia odpowiedniej gęstości - łączy się z utwardzonym olejem roślinnym. Dzięki temu ma postać żółto-złotej, dość miękkiej masy o jedwabistej konsystencji. Tworzą ją przede wszystkim płynne estry woskowe (bogate zwłaszcza w cenny kwas eikozenowy), które budową przypominają sebum wytwarzane przez ludzką skórę. To sprawia, że w przeciwieństwie do wielu innych "tłustych" produktów, np. wazeliny, masło jojoba błyskawicznie wchłania się w skórę, docierając do jej głębszych warstw.
Nowy wynalazek - odmładzająca czekolada
Domowy peeling świetny na cellulit
BB, CC, DD - który krem będzie dla ciebie najlepszy
Retinol
Najczystsza, aktywna postać witaminy A jest coraz chętniej wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne. Trudno się dziwić, ponieważ retinol to bardzo skuteczny związek chemiczny. Pobudza komórki do wytwarzania większych ilości białek, dzięki czemu słabnący z wiekiem naskórek staje się grubszy i lepiej się broni przed utratą wilgoci.
Retinol ułatwia regenerację zniszczonych włókien kolagenowych oraz elastynowych, sprawiając, że skóra odzyskuje jędrność i elastyczność. Neutralizuje także wolne rodniki, przyspieszające procesy starzenia oraz rozwój zmarszczek.