Trwa ładowanie...

Co nas przeraża w starości?

Kobiety na całym świecie odczuwają większy lęk przed starzeniem się niż mężczyźni – wynika z badań 2010 Bupa Health Pulse, które przeprowadzono w 12 krajach. Większość naszych obaw dotyczy utraty atrakcyjności: zmarszczek, siwych włosów, suchej i obwisłej skóry, a także zmiany sylwetki i nadwagi. Ale to nie jedyne nasze zmartwienia związane z upływem czasu.

Share
Co nas przeraża w starości?
Źródło: 123RF
d2ejeiu

Kobiety na całym świecie odczuwają większy lęk przed starzeniem się niż mężczyźni – wynika z badań 2010 Bupa Health Pulse, które przeprowadzono w 12 krajach. Większość naszych obaw dotyczy utraty atrakcyjności: zmarszczek, siwych włosów, suchej i obwisłej skóry, a także zmiany sylwetki i nadwagi. Ale to nie jedyne nasze zmartwienia związane z upływem czasu.

Dzieje się tak, ponieważ kobiety znacznie częściej oceniane są przez pryzmat wyglądu, zwłaszcza przez mężczyzn, dla których dojrzałe kobiety nie są już tak atrakcyjne. Do ciekawych wniosków doszedł serwis msn.living na podstawie własnych badań. Okazuje się, że gdy kobieta ma siwe włosy, wygląda staro. Natomiast szpakowaty mężczyzna, zdaniem ankietowanych, jest dystyngowany i po prostu dojrzały.

Pokutuje przekonanie, że mężczyzna jest jak wino – im starszy, tym lepszy. A kobieta? Z ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii wynika, że panie najlepiej wyglądają w wieku 31 lat – bo łączą wtedy urodę z dojrzałością i pewnością siebie. Z kolei mężczyźni na pytanie, kiedy kobieta jest najpiękniejsza, odpowiadają, że w wieku 29 lat. Dlatego 84 proc. mężczyzn i aż 91 proc. kobiet zgodnie przyznaje, że panie są pod większą presją, aby wyglądać młodo i atrakcyjnie.

d2ejeiu

Kosztowne odmładzanie

Nic zatem dziwnego, że kobiety na całym świecie chętnie korzystają z metod na zatrzymanie młodości. W samych Stanach Zjednoczonych kobiety (i mężczyźni) wydają ponad 2 miliardy dolarów rocznie na zabiegi upiększające i odmładzające. Magazyn „Show” podliczył, ile zachowanie młodości kosztuje celebrytki. Madonna (55 lat) ma własną kapsułę młodości, na którą co roku wydaje 1 mln zł. Z pomocy chirurgów plastycznych chętnie korzysta Demi Moore (51), a kosztuje ją to średnio 1,2 mln zł. Zresztą, na tego typu zabiegi decydują się już coraz młodsze celebrytki. Beyoncé, która we wrześniu skończy 32 lata, na tzw. diamentową pielęgnację wydaje co roku aż 3 mln zł.

Również w Polsce zabiegi odmładzające cieszą się dużą popularnością. Znany chirurg dr Marek Szczyt w rozmowie z „Faktem” przyznał, że panie po czterdziestce coraz częściej decydują się na różne zabiegi, które mają pomóc im zachować młody wygląd. A są to zabiegi kosztowne. Liposukcja różnych części ciała czy lifting twarzy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Z badań serwisu msn.living wynika, że stosowania tego typu metod na przedłużenie młodości nie wyklucza aż 42 proc. kobiet.

Samotność i problemy intymne

Lista obaw związanych z upływem czasu dotyczy jednak nie tylko wyglądu. Obawiamy się również samotności i utraty partnera, co potwierdzają zarówno polskie, jak i zagraniczne badania. Z raportu 2010 Bupa Health Pulse wynika, że boimy się osamotnienia głównie dlatego, że kobiety zazwyczaj żyją dłużej od mężczyzn – średnio o 5-6 lat. Wśród 85-latków na sześć kobiet przypada czterech mężczyzn. Podobne wnioski płyną z sondażu „Polacy wobec własnej starości” przeprowadzonego przez CBOS – samotności i utraty bliskich obawia się co trzecia Polka. Z samotnością związana jest kolejna obawa. Choć badania dowodzą, że z czasem seks staje się lepszy, to pojawiają się inne problemy. Starsze kobiety często skarżą się na niskie libido (43 proc.), niedostateczne nawilżenie pochwy (39 proc.) oraz trudności z osiągnięciem orgazmu (34 proc.). Okazuje się, że już nawet cukrzyca czy nadciśnienie mogą znacznie ograniczyć aktywność seksualną. Poza tym tylko co trzeci dojrzały mężczyzna przepytany przez serwis msn.living przyznał, że
podobają mu się kobiety w jego wieku.

Przerażają nas choroby

Starzejące się kobiety boją się także chorób związanych z dojrzałością. Badania CBOS dowiodły, że respondenci, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, najbardziej obawiają się dokuczliwych schorzeń, niedołężności i utraty pamięci: odpowiedziało tak 73 proc. ankietowanych. Prawie co piąty badany przyznał, że boi się także cierpienia. Wśród wszystkich chorób związanych z podeszłym wiekiem najbardziej obawiamy się nowotworu – niepokój wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ na raka częściej chorują osoby dojrzałe.

d2ejeiu

Najbardziej boimy się nowotworu piersi i raka szyjki macicy. Ale nie chodzi tutaj jedynie o sam fakt wystąpienia choroby. Kobiety obawiają się m.in. amputacji piersi, ponieważ boją się, że to mogłoby spowodować utratę atrakcyjności w oczach partnera.

Świadomość bycia ciężarem

Inne obawy kobiet związane ze starzeniem się to – jak wynika z badań CBOS – utrata samodzielności, świadomość bycia ciężarem dla innych i uzależnienia od ludzi, złe warunki życia oraz trudności z utrzymaniem się. Ponieważ statystycznie mężczyźni mają wyższe emerytury od kobiet, martwimy się, czy damy sobie radę finansowo w podeszłym wieku. Bywa że kobieta przez całe życie zajmuje się domem, więc gdy zostaje sama, może mieć problem z gospodarowaniem swoimi pieniędzmi.

Zagraniczne badania „Successful Aging Study” potwierdzają, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni odczuwają lęk związany z faktem, że na stare lata staną się dla innych ciężarem. Są również kobiety, które boją się, że na starość nie będą już nikomu potrzebne.

Dyskryminacja starszych Dojrzałe kobiety często spotykają się także z problemami związanymi ze znalezieniem i utrzymaniem pracy. „Wiek dyskwalifikuje kobietę, ciężko jest znaleźć pracę jak się ma czterdzieści lat. Pracodawcy szukają dziewczyn młodych, ładnych, bez zobowiązań. Nikt nie myśli o tym, że starsze kobiety mają na utrzymaniu dzieci” – pisze jedna z internautek.

d2ejeiu

Dyskryminację ze względu na wiek nazywa się ageizmem (od ang. age – wiek). Najczęściej, choć nie zawsze, dotyczy to problemów na rynku pracy. Ageizm widoczny jest także w lekceważącym traktowaniu osób starszych oraz w braku przygotowanej dla nich oferty rozrywkowej i rekreacyjnej. W Polsce ofiarami ageizmu najczęściej padają kobiety po 35. roku życia oraz mężczyźni, którzy skończyli 45 lat.

Z badań CBOS wynika, że zdaniem Polaków młodość trwa do 37. roku życia, po czym następuje wiek dojrzały, który ma miejsce do 63. urodzin. Następnie rozpoczyna się starość.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska

(epn/pho), kobieta.wp.pl

d2ejeiu

Podziel się opinią

Share
d2ejeiu
d2ejeiu