Co się dzieje, gdy nie myjemy stóp? Ekspertka straszy konsekwencjami
Ekspertka z Uniwersytetu z Toronto postanowiła zwrócić uwagę, że wiele osób nie przestrzega jednej z podstawowych zasad higieny. Niestety unikanie mycia stóp niesie za sobą konsekwencje.
27.04.2023 | aktual.: 27.04.2023 13:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trzymanie się zasad higieny powinno być dla każdego priorytetem. Mycie ciała pomaga nie tylko w pozbyciu się przykrych zapachów, lecz także jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Specjalistka z Uniwersytetu mieszczącego się w Toronto przestrzega i wymienia, z jakimi konsekwencjami możemy się mierzyć, gdy nie myjemy stóp regularnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawidłowa higiena stóp
Nieprzyjemny zapach to dopiero wierzchołek góry lodowej problemów, jakie przynosi zbyt rzadkie mycie stóp. Dr Sandy Skotnicki, która jest adiuntką na wydziale dermatologii Uniwersytetu w Toronto, przestrzega przed poważnymi następstwami tego zaniedbania higieny. Jeżeli nie myjemy stóp odpowiednio często, możemy bowiem nabawić się egzemy.
"Ważne jest dokładne mycie stóp mydłem oraz ciepłą wodą, zwracając szczególną uwagę na obszary między palcami, a także na podeszwy stóp" - zauważa dr Rosmy Barrios w rozmowie z portalem thehalthy.com.
Podobne wskazówki podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Stopy powinny być myte codziennie, a następnie dokładnie osuszane. Nie powinniśmy też zapominać o regularnym podcinaniu paznokci, zmianie skarpetek, a także noszeniu wygodnego obuwia, dostosowanego do kształtu i wielkości stopy.
Podczas kąpieli zapominasz o stopach? Popełniasz błąd
Ekspertki apelują, aby regularna higiena stóp weszła nam w nawyk. Na powierzchni tej części ciała nietrudno bowiem o nagromadzenie się brudu i bakterii oraz potu. Taka mieszanka może doprowadzić do tego, że nabawimy się infekcji grzybiczych, a nawet bakteryjnych. Niektórzy przez niemycie stóp mogą też zakazić się wirusem. Pewne bakterie mogą okazać się szczególnie niebezpieczne.
"W niektórych przypadkach mogą prowadzić do amputacji, szczególnie u osób z upośledzonym układem odpornościowych lub chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca. Dlatego ważne jest, aby higiena stóp była priorytetem w ramach ogólnej rutyny higienicznej" - tłumaczy dr Rosmy Barrios.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl