Co szkodzi podczas okresu?
Czy w trakcie miesiączki można brać kąpiel? Opalać się? Uprawiać sport? Te i inne pytania dotyczące menstruacji nurtują wiele, szczególnie młodych, kobiet. Co prawda, większość dziwnych przekonań jest wyssanych z palca, warto jednak wiedzieć, czego w tych dniach lepiej unikać.
11.06.2013 | aktual.: 19.09.2013 16:43
Czy w trakcie miesiączki można brać kąpiel? Opalać się? Uprawiać sport? Te i inne pytania dotyczące menstruacji nurtują wiele, szczególnie młodych, kobiet. Co prawda, większość dziwnych przekonań jest wyssanych z palca, warto jednak wiedzieć, czego w tych dniach lepiej unikać – dla zdrowia i lepszego samopoczucia.
W czasie okresu kobieta traci zazwyczaj 30-60 ml krwi, choć zdarza się, że podczas obfitych menstruacji tracimy jej nawet dwa czy trzy razy tyle. Miesiączka najczęściej trwa 4-6 dni. Specjaliści przekonują, że kobieta nie musi wtedy rezygnować z codziennej aktywności i może robić praktycznie wszystko, na co ma ochotę. Są jednak rzeczy, które lepiej przełożyć na czas po menstruacji.
Unikaj gorąca
Przede wszystkim podczas okresu szkodzi to, co mogłoby wywołać krwotok. Są to przede wszystkim gorące kąpiele, których należy unikać zwłaszcza w ciągu pierwszych trzech dni menstruacji, gdy krwawienie jest najobfitsze. Poza tym gorąca kąpiel, choć początkowo uśmierza ból, rozszerza naczynia krwionośne, dlatego po wyjściu z wanny możesz poczuć się osłabiona. Inna sprawa, że podczas menstruacji prysznic jest znacznie bardziej higieniczny.
Wiele kobiet, aby złagodzić bóle menstruacyjne, przykłada sobie do podbrzusza termofor wypełniony gorącą wodą. Ale uwaga – to również może nasilić krwawienie.
Na tym lista czynników, które wpływają na obfitość krwawień, się nie kończy. W trakcie okresu powinno się unikać alkoholu, oczywiście w dużych ilościach. Podnosi on bowiem ciśnienie krwi, co z kolei może mieć wpływ na krwawienie. Jednak symboliczna lampka wina nie powinna zaszkodzić. Również duże ilości napojów zawierających kofeinę (takich jak np. kawa) mogą nasilać krwawienie menstruacyjne.
Sport wskazany, ale…
Szkodliwe w czasie okresu jest opalanie się, zwłaszcza w solarium, a także korzystanie z sauny – chodzi właśnie o wysoką temperaturę, która może nasilić krwawienie.
A co ze sportem? Wbrew niektórym opiniom, aktywność fizyczna wcale nie szkodzi w tym czasie, choć prawdą jest, że intensywne ćwiczenia mogą nasilić krwawienie. W pierwszych dniach menstruacji lepiej unikać wyczerpującego treningu – biegania, trudnej gimnastyki, skakania, figur akrobatycznych, ćwiczeń siłowych czy sportów wymagających dużego wysiłku (tenis, siatkówka, koszykówka, itp.). Wskazana jest natomiast joga, pilates, ćwiczenia z piłką, spacer, pływanie, jazda na rowerze czy na rolkach.
Niektóre osoby twierdzą natomiast, że w tych dniach niewskazane są zabiegi fryzjerskie. Faktem jest, że w trakcie menstruacji gruczoły w skórze głowy produkują więcej łoju, a w kobiecym organizmie ma miejsce gwałtowny skok hormonów. Dlatego włosy mogą nie wyglądać wtedy najlepiej, gorzej również przyjmują farbę. Zdaniem fryzjerek u kobiet, które mają okres, włosy trudniej się kręcą.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Szkodliwy może okazać się seks w czasie okresu. Krew menstruacyjna to świetna pożywka dla bakterii i wirusów, dlatego kochając się w „te” dni, wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji albo zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. W czasie miesiączki szyjka macicy jest podrażniona, natomiast pochwa staje się wrażliwa na otarcia. Seks w trakcie okresu nie jest zakazany, konieczne jest jednak przestrzeganie zasad higieny, zarówno przed, jak i po zbliżeniu. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy seks pod prysznicem albo zastosowanie prezerwatywy, która będzie barierą chroniącą przed infekcjami i chorobami.
Miesiączka jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – m.in. zastrzyków z botoksu czy zabiegów laserowych; mogą pojawić się wtedy krwotoki albo nagłe osłabienie organizmu.
Z badań wynika, że Polki wierzą w wiele mitów dotyczących menstruacji. Zdaniem ok. 30 proc. z nich w czasie okresu nie wolno uprawiać seksu, natomiast ponad połowa jest zdania, że kochając się w trakcie miesiączki, kobieta nie zajdzie w ciążę.
Ciekawe, choć kompletnie wyssane z palca, jest natomiast przekonanie, że kobieta, która miesiączkuje, nie będzie w stanie… zakisić ogórków albo kapusty. Dziś wierzy w to sześć na sto Polek.
(epn/mtr), kobieta.wp.pl