Co to jest kresa biała? Rozejście i przepuklina kresy białej
Kresa biała rozciąga się od wyrostka mieczykowatego przez pępek aż do spojenia łonowego. Uwidacznia się ona zazwyczaj u kobiet w ciąży. Kresa biała jest miejscem powstawania rozstępów, a także przepuklin. Co warto wiedzieć o kresie białej? Czym jest kresa czarna? I kiedy dochodzi do rozejścia kresy białej?
23.11.2018 13:48
Co to jest kresa biała?
Kresa biała jest niewidoczną linią na skórze, która występuje u każdej kobiety, także poza ciążą. Rozciąga się ona między wyrostkiem mieczykowatym a spojeniem łonowym, przechodząc przez pępek. Jest ona splotem kolagenowych włókien rozcięgien skośnych i poprzecznych mięśni brzucha.
Kresa biała jest niewidoczna ponieważ jest w takim samym kolorze, co skóra. Zadaniem kresy białej jest spajanie mięśni prostych brzucha. Poza stabilizacją mięśni prostych, kresa biała przenosi duże siły związane z pracą mięśni skośnych. Dodatkowe naprężanie kresy białej jest wywołane przez napieranie na ścianę jamy brzucha narządów wewnętrznych i zwiększone ciśnienie podczas funkcjonowania tłoczni brzucha. Pępek znajdujący się w obrębie kresy białej, osłabia jej strukturę i jest miejscem powstawania przepuklin.
Kresa biała i kresa czarna
Kresa biała zazwyczaj jest niewidoczna, ponieważ ma ten sam kolor co otaczająca ją skóra brzucha. Barwa kresy białej zmienia się natomiast podczas ciąży. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, znacznym wzrostem poziomu estrogenu, progesteronu oraz melanotropiny. Zawyżona ilość melanotropiny powoduje wzrost poziomu melaniny, która odpowiada za pigmentację.
W czasie ciąży melanina wpływa na pojawianie się plam, brodawek i przebarwień na ciele, a także powoduje zmianę koloru kresy białej na ciemniejsze odcienie brązu. Dlatego też kobiety w ciąży zazwyczaj mają na brzuchu ciemną kreskę, która nazywa się kresą czarną. Występowanie kresy czarnej w trakcie ciąży nie ma żadnego zdrowotnego znaczenia, jest to jedynie element estetyczny.
Rozejście kresy białej
Rozejście kresy białej lub jej rozstęp może być spowodowane ciążą, zaawansowanym wodobrzuszem czy też powiększeniem narządów wewnętrznych. Najczęściej jednak rozstęp pojawia się w okresie ciąży. Proces rozejścia się kresy białej jest intensywniejszy zwłaszcza w przypadku ciąży mnogiej czy wielowodzia.
Dodatkowo parcie i wzrost ciśnienia w tłoczni brzusznej mogą wpłynąć na zwiększenie się rozstępu kresy białej. Powoduje to rozciąganie się mięśni prostych wraz z kresą białą. Jeżeli dojdzie do zerwania kresy białej, mięśnie proste zaczynają się rozchodzić na boki.
Przepukliny kresy białej
Przepukliny kresy białej lokalizują się zazwyczaj w okolicach pępka albo tuż pod nim. Dzieje się tak dlatego, iż w obrębie pępka zostaje naruszona struktura kresy białej, a dodatkowo działają na nią większe siły. Ponadto jelita, które znajdują się w dolnej części brzucha, łatwo wciskają się do worka przepuklinowego.
Przepukliny kresy białej z rzadka prowadzą do groźnych konsekwencji. Gorzej sytuacja wygląda w przepuklinach pępkowych, które trudno jest odprowadzić przez wąski pierścień łącznotkankowy, więc przepuklina często ulega trwałemu zablokowaniu.