Rozstęp mięśni brzucha po porodzie - przyczyny. Ćwiczenia na brzuch po ciąży
Powrót do sylwetki po ciąży może się okazać trudny, co jest spowodowane rozstępem mięśni prostych brzucha. Czym jest rozstęp mięśni brzucha i jakie są jego przyczyny? Jak leczyć rozejście mięśni brzucha?
31.10.2018 15:24
Czym jest rozstęp mięśni brzucha?
Rozejście mięśni brzucha to rozstęp między prawym, a lewym płatem mięśnia prostego brzucha, który znajduje się na przedniej ścianie jamy brzusznej. Mięsień prosty brzucha rozciąga się od spojenia łonowego po mostek i jest poprzecinany ścięgnami.
To właśnie praca nad tym mięśniem uwidacznia się na brzuchu w postaci słynnego kaloryfera czy sześciopaka. Rozstęp tego mięśnia dotyczy głównie kobiet w okresie ciąży i połogu. Jest to również częsta przypadłość, która pojawia się u osób w podeszłym wieku.
Mięśnie proste brzucha przylegają do siebie wzdłuż kresy białej, a w trakcie ciąży rosnąca macica rozciąga mięśnie jamy brzucha. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje stałe miejsce. Jeśli jednak tak się nie dzieje, to znaczy, że nastąpiło rozejście mięśni prostych brzucha. Jest to spowodowane zwiotczeniem kresy białej.
Rozstęp mięśni brzucha - przyczyny
Przyczyn rozstępu mięśni brzucha jest wiele. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się:
- duży płód,
- duża ilość wód płodowych,
- ciąża mnoga,
- nadmierny przyrost masy ciała,
- otyłość,
- słaby gorset mięśniowy.
Warto pamiętać, że rozstęp mięśni brzucha może zostać spowodowany ćwiczeniami angażującymi skośne mięśnie brzucha. Dlatego aż do zakończenia ciąży i 8. tygodnia po porodzie przyszłe mamy powinny zrezygnować z wykonywania tradycyjnych brzuszków.
Rozstęp mięśni brzucha może pojawić się również u mężczyzn. Przyczyną rozejścia mięśnia prostego brzucha u mężczyzn jest otyłość, zwłaszcza typu androidalnego. Dodatkowo, jeśli mężczyźnie dokucza uciążliwy i długotrwały kaszel, to wzrasta ciśnienie w brzuchu, które może doprowadzić nawet do pęknięcia kresy.
Rozstęp mięśni prostych brzucha - jak rozpoznać? Prosty test
Aby przekonać się, czy rozstęp mięśni prostych wystąpił właśnie u ciebie, możesz wykonać prosty test. Połóż się na ziemi i zegnij kolana, trzymając stopy cały czas na ziemi. Następnie lekko unieś głowę, jak przy robieniu brzuszków, a dłonią zbadaj mięśnie brzucha od mostka do pępka.
Jeśli wyczujesz “dziurę”, do której zmieszczą się trzy lub cztery palce, najprawdopodobniej doszło do rozejścia się mięśnia prostego brzucha. W tym miejscu brzuch jest zwiotczały. Jeśli podczas badania wyczuwalne jest napięcie mięśni, to z brzuchem najpewniej jest wszystko w porządku.
Rozejście mięśni brzucha - leczenie i ćwiczenia
Jeśli wynik wykonanego testu okazuje się dodatni, najlepiej skonsultować się z ginekologiem i fizjoterapeutą. Rozejście mięśni brzucha można leczyć wykonująć odpowiednie ćwiczenia. Nie wolno ich jednak zaczynać tuż po porodzie. Ćwiczenia są wskazane dopiero w szóstym tygodniu po porodzie fizjologicznym, natomiast w przypadku cesarskiego cięcia należy poczekać z aktywnością fizyczną do 12 tygodni.
Decyzję o powrocie do ćwiczeń warto skonsultować z ginekologiem lub rehabilitantem, który pomaga wrócić kobietom po ciąży do formy. Ćwiczenia na rozstęp mięśni prostych brzucha przede wszystkim powinny angażować do pracy mięsień poprzeczny i mięśnie dna miednicy.