FitnessCo to jest ZMA? Skład, opinie i efekty stosowania ZMA

Co to jest ZMA? Skład, opinie i efekty stosowania ZMA

Co to jest ZMA? Skład, opinie i efekty stosowania ZMA
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL

21.11.2018 19:03, aktual.: 19.12.2018 21:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ZMA to jeden z tych suplementów, który możemy znaleźć w diecie niejednego sportowca. Budowa masy mięśniowej to w końcu jeden z głównych celów wysiłku wkładanego w trening, dlatego dostarczenie do organizmu odpowiednich witamin i substancji odpowiedzialnych za syntezę białek jest dla nas sprawą absolutnie kluczową. Jak działa ZMA i czy warto je stosować?

Czym jest ZMA?

ZMA to rodzaj suplementu diety, w którego skład wchodzi połączenie cynku, magnezu i witaminy B6. Zawarte w nim związki są łatwo przyswajalne przez organizm i przede wszystkim niezwykle skuteczne w procesie budowania masy mięśniowej.

Niestety, ZMA wciąż bywa niedoceniane w świecie kulturystyki i niejednokrotnie ustępuje miejsca dużo popularniejszym odżywkom białkowym i spalaczom tłuszczu, co, patrząc na udział witamin w procesie syntezy białek, wcale nie jest słusznym posunięciem.

ZMA - skład

W składzie ZMA znajdziemy wiele substancji cennych dla organizmu każdego sportowca, dlatego jego mocy nie warto lekceważyć. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się zbalansowane połączenie magnezu, cynku i witaminy B6, które bardzo dobrze się wchłania i jest w stanie zdecydowanie poprawić wyniki sportowe.

ZMA produkowane jest w formie kapsułek i w większości przypadków jest w nim zawarte około 450 mg magnezu, 30 mg cynku i 10 mg witaminy B6. Taka mieszanka jest dla nas sporym wsparciem w procesie budowania masy mięśniowej, a także wpływa na regenerację i ochronę przed urazami.

Najważniejszym elementem wchodzącym w skład ZMA jest cynk, który wpływa w organizmie między innymi na produkcję testosteronu. Ten z kolei stymuluje syntezę białek i ma działanie anaboliczne, natomiast jego niedobór może negatywnie wpływać na przyrost masy mięśniowej.

Magnez z kolei pełni rolę przekaźnika między impulsami nerwowymi i mięśniami, a także ma związek z podatnością mięśni na wykonywany trening. Oprócz tego zapobiega on skurczom i poprawia koncentrację.

Witamina B6, ostatnia lecz nie najmniej ważna, wpływa na przyswajalność cynku i magnezu w organizmie, a więc dzięki niej działają skuteczniej i wydajniej.

Jakie efekty daje ZMA?

ZMA daje wymierne efekty podczas jego suplementacji, dlatego warto go włączyć do diety przy okazji intensywnych treningów. Przede wszystkim zwiększa on produkcję testosteronu i innych hormonów anabolicznych w organizmie, dzięki czemu możemy liczyć na szybszy przyrost mięśni.

ZMA zapewnia także odpowiednią kurczliwość i funkcjonowanie mięśni, zapobiega skurczom oraz ułatwia regenerację, co w przypadku sportu jest w końcu kluczowe.

Dodatkowo zwiększa się nasza koncentracja, a zmniejsza podatność na stres, czyli oddziaływanie kortyzolu na nasz organizm ulega częściowemu zahamowaniu.

ZMA - dawkowanie i przeciwwskazania

Dawkowanie ZMA z reguły powinno znajdować się na opakowaniu suplementu, jednak przyjmuje się, że nie należy stosować więcej niż dwóch tabletek dziennie. Odradza się także stosowanie ZMA zaraz przed treningiem, bowiem zmniejsza on napięcie mięśniowe i działa uspokajająco. Aby zapewnić ZMA prawidłowe działanie warto, przyjąć suplement na 30-60 minut przed snem, najlepiej na pusty żołądek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także