Patrząc na czyjeś paznokcie możemy wiele dowiedzieć się o ich właścicielu: o jego stylu, upodobaniach. Jeśli zauważymy, że są brudne czy źle obcięte, wiemy, że mamy do czynienia z osobą niezbyt schludną. Kolor i długość paznokci, podobnie jak w przypadku włosów, zależy od mody.
Patrząc na czyjeś paznokcie możemy wiele dowiedzieć się o ich właścicielu: o jego stylu, upodobaniach. Jeśli zauważymy, że są brudne czy źle obcięte, wiemy, że mamy do czynienia z osobą niezbyt schludną. Kolor i długość paznokci, podobnie jak w przypadku włosów, zależy od mody.
Wygląd paznokci może nam także dużo powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Ich struktura, grubość i kolor informują o stanie naszej kondycji fizycznej przez ostatnie sześć miesięcy. Oto opis kilku problemów zdrowotnych, o których możemy wnioskować ze stanu paznokci.
Tekst: na podst. Shine.yahoo.com/Anna Loska
(msy/sr)
Słabe, łamliwe lub rozdwajające się paznokcie
Możesz łatwo złamać albo zgiąć paznokieć? Jego końcówka często pęka, a wierzchnia warstwa łuszczy się? Oznacza to, że twoje paznokcie są osłabione. Z reguły te objawy pojawiają się wraz z wiekiem (łamliwe paznokcie występują często u osób starszych). W młodym wieku natomiast najczęstszą przyczyną osłabienia paznokci jest zbyt częste malowanie lakierem, manicure akrylowy lub żelowy.
Jeżeli zauważysz, że twoje paznokcie stają się łamliwe, daj im trochę odpocząć. Zdejmij na jakiś czas tipsy, nie maluj paznokci lakierem. Jeśli często moczysz ręce, używaj odżywki do paznokci, aby zapobiec ich przesuszaniu. Łamliwość paznokci może oznaczać także, że masz niedobór witaminy A, która pomaga twojemu organizmowi przyswajać białko – składnik niezbędny dla zdrowia twoich paznokci. Wzbogać swoją dietę także w witaminy C i B – to przyspieszy tempo wzrostu paznokci i przyczyni się do ich wzmocnienia.
Żółte paznokcie
Przyczyn żółknięcia paznokci może być wiele: grzybica, łuszczyca, przebarwienia od tytoniu. Czasami przybierają one żółtawy odcień u kobiet lubiących ciemne lakiery do paznokci.
Spróbuj usunąć zabrudzenia przy pomocy pasty do zębów. Jeżeli plamy nie znikną, a paznokcie bolą, może to oznaczać infekcję grzybiczą. Około 50% przebarwień na paznokciach spowodowanych jest przez grzyby. Niestety, wyleczenie paznokci zakażonych grzybicą może okazać się bardzo trudne, zwłaszcza kiedy infekcja została zaniedbana i rozwijała się przez dłuższy czas. Zażółcenie paznokci charakterystyczne jest także dla pacjentów leczących łuszczycę jako efekt uboczny stosowania niektórych leków. Rzadką przyczyną przebarwień jest natomiast choroba zwana zespołem żółtych paznokci. Jeśli twoje paznokcie zmieniają swoje zabarwienie na żółtawe, najlepiej skontaktuj się z lekarzem.
Białe plamy
Białe plamy pojawiające się na powierzchni paznokcia są z reguły efektem uszkodzeń mechanicznych: uderzenia lub zbyt krótkiego obcięcia paznokci. Niekiedy jest to objaw infekcji grzybiczej.
Daj urosnąć i odbudować się twoim paznokciom. Jeśli po kilku tygodniach białe palmy nie znikną, skonsultuj się z dermatologiem – to może być początek grzybicy!
Czarne podłużne linie
Czarne linie, przebiegające od nasady aż do końca paznokcia, są normalnym zjawiskiem u osób ciemnoskórych. Czasami przyczyną ich pojawienia się jest powstanie pieprzyka pod paznokciem. Jednakże nowe bądź zmieniające swoją wielkość ciemne pasma na paznokciach powinny być dla ciebie sygnałem alarmowym: mogą być objawem nowotworu skóry, czerniaka złośliwego.
Wklęsłe paznokcie
Jeżeli paznokieć ma wklęsły, nienaturalny kształt, a jego brzegi wystają powyżej części środkowej, oznacza to, że cierpisz na koilonychię (inaczej: syndrom paznokcia łyżeczkowatego). Przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza. Paznokieć staje się wklęsły, kiedy krew nieprawidłowo pod nim cyrkuluje, co hamuje jego wzrost w części środkowej; brzegi natomiast rozwijają się normalnie. W rzadkich przypadkach łyżeczkowaty paznokieć jest objawem choroby serca lub niedoczynności tarczycy.
Jeżeli twoje paznokcie przybierają wklęsły kształt, zrób badanie krwi na poziom żelaza. Być może będziesz musiała wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające ten składnik (np. drób, tłuste ryby, szpinak, rośliny strączkowe, brokuły, papryka). Jeżeli jednak wynik badania jest w normie, zgłoś się do endokrynologa: możliwe, że masz problemy z tarczycą.
Poprzeczne wgłębienia
Jeżeli na którymś z paznokci zauważysz poprzeczne wgłębienie, a nie przypominasz sobie, żebyś przytrzasnęła palec drzwiami, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem. Przyczyną tego zjawiska może być cukrzyca, zaburzenia układu krążenia albo któraś z chorób objawiających się wysoką gorączką (np. świnka, zapalenie płuc).
Podłużne prążki
Pojawianie się na płytce paznokcia pionowych prążków związane jest z procesem starzenia. U osób młodych wystąpienie poprzedzielanych bruzdami prążków może być jednak wynikiem zmian hormonalnych, podwyższonego poziomu cukru, stresu bądź problemów z tarczycą.
Jeżeli zaobserwowałaś bruzdy na swoich paznokciach, zgłoś się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyny tej dolegliwości. Aby poprawić wygląd twoich, dłoni możesz wygładzić paznokcie przy pomocy polerki.
Tekst: na podst. Shine.yahoo.com/Anna Loska
(msy/sr)