Co z procesjami podczas Bożego Ciała? Biskupi zaczynają podawać wytyczne
Boże Ciało 2020 w tym roku wypada 11 czerwca. Nieodłącznym jego elementem są uroczyste procesje organizowane na ulicach. Ze względu na pandemię w wielu diecezjach w Polsce odbędą się w innej formie niż zazwyczaj.
05.06.2020 | aktual.: 05.06.2020 18:04
Tegoroczne święto Bożego Ciała przypada 11 czerwca. Jednak w związku z epidemią koronawirusa nadal obowiązują liczne ograniczenia. Kościół nie wypracował w tej sprawie jednego, odgórnego stanowiska, dlatego decyzje pozostają w gestii poszczególnych biskupów.
Procesje z okazji Bożego Ciała
Biskupi są podzieleni, wydają obecnie rekomendacje dotyczące obchodów Bożego Ciała. Wiele diecezji apeluje od odejścia w tym roku od tłumnych procesji odbywających się na ulicach większych i mniejszych miast.
Archidiecezja poznańska
Abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie napisał, że na terenie archidiecezji poznańskiej nie będą organizowane uliczne procesje Bożego Ciała.
Archidiecezja wrocławska
Arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny podjął decyzję, że na ulicach Wrocławia nie zobaczymy uroczystych procesji. W wydanym dekrecie zaznaczył, że procesje mogą się odbyć jedynie na terenie przykościelnym. "Bez konieczności budowania ołtarzy, z zachowaniem przepisów państwowych dotyczących zgromadzeń poza obiektem kultu oraz norm liturgicznych" - podkreślił.
Archidiecezja krakowska
Z koli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wydał komunikat, w którym napisał, że "zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi z 29 maja br. zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca 2020 roku".
Procesja główna ma przejść z Wawelu do Kościoła Mariackiego. "Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału" - podkreślił.
Diecezja koszalińska
"Wszyscy wierni uczestniczący we mszy św. pozostają na swoich miejscach. Procesję tworzy służba liturgiczna wraz z kapłanami. Należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie" - napisał bp Edward Dajczak