Trwa ładowanie...

Coraz mniej osób chrzci dzieci. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego

Kościół Katolicki od kilkunastu lat przeżywa kryzys. Liczba wiernych, praktykujących wiarę, spada w zaskakującym tempie. Teraz okazuje się, że również coraz mniej osób decyduje się ochrzcić swoje dziecko.

Share
Chrzest
ChrzestŹródło: Getty Images
d1aj9kx

Instytut Statystki Kościoła Katolickiego co roku publikuje dane na temat praktykowania wiary przez Polaków. Od kilku lat raport wywołuje duże poruszenie, ponieważ okazuje się, że odsetek wierzących i praktykujących systematycznie maleje.

W 2019 roku w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 36,9 proc. osób. Dla porównania w 2018 roku takich osób było 38,2 proc.

Zmniejszyła się również liczba osób, które zdecydowały się ochrzcić swoje dziecko lub sami przystąpić do chrztu jako dorosłe już osoby. W 2019 roku księża udzielili 372,9 tys. sakramentów chrztu, czyli o 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku.

d1aj9kx

Ponadto z dalszej części raportu można się dowiedzieć, że w 2019 roku do pierwszej komunii świętej przystąpiło 400 tys. osób, do bierzmowania ponad 382 tys. osób, a ślub kościelny wzięło 125 tys. par.

Warto podkreślić, że są to dane za 2019 rok, czyli czas przed pandemią oraz przed ujawnieniem szokujących doniesień na temat wysoko postawionych duchownych, m.in. kardynała Stanisława Dziwisza.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na apostazję. Na facebokowych grupach mnożą się wypowiedzi osób, które chcą odejść z Kościoła Katolickiego. Kuria nie prowadzi statystyk w tej kwestii, ale w internecie pojawił się licznik apostazji - internetowa strona, gdzie każdy, kto dokonał tego aktu, może przesłać swoje podstawowe dane oraz fotografię dokumentu potwierdzającego apostazje.

Zdzisław Mac o życiu bezdomnego. Legendarny dziennikarz przeżył trudne chwile

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1aj9kx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aj9kx
d1aj9kx