Trwa ładowanie...
d1uepy3

Wierni z Serbii i Czarnogóry pożegnali hierarchów kościoła prawosławnego. Setki nowych zakażeń

W ostatnich tygodniach wierni z Serbii i Czarnogóry pożegnali zwierzchników kościoła prawosławnego. W zorganizowanych pogrzebach uczestniczyło setki ludzi. Choć epidemiolodzy apelowali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w obu krajach nie zastosowano się do nich. Zwyciężyło przywiązanie do tradycji.
Share
Pogrzeb patriarchy Ireneusza
Pogrzeb patriarchy IreneuszaŹródło: Getty Images
d1uepy3

W ciągu miesiąca w Serbii i Czarnogórze na COVID-19 zmarło dwóch kościelnych hierarchów. Ich pogrzeby wywołały wiele kontrowersji. 30 października na koronawirusa zmarł metropolita Czarnogóry i Przymorza, 82-letni Amfilochiusz. Jego śmierć była wynikiem powikłań po COVID-19. Jak podał dziennik "Blic", duchowny trafił do szpitala i od tygodni miał nawet negatywne testy. Jednak w noc przed śmiercią jego stan się pogorszył i pomimo podłączenia do respiratora, nie udało się go uratować.

W mszy pogrzebowej Amfilochiusza uczestniczył 90-letni zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego Ireneusz. 20 listopada on również zmarł. Nie powstrzymało to wiernych, aby w tradycyjny sposób zorganizować pochówek.

Zobacz też: Chorowali na Covid-19, teraz czują się niezniszczalni. Lekarz ostrzega

d1uepy3

Pogrzeb Ireneusza – patriarchy serbskiego kościoła

Ireneusz był patriarchą serbskiego kościoła od 2010 roku. Po stwierdzeniu u niego zakażenia był leczony w szpitalu wojskowym w Belgradzie. Nagle, podczas hospitalizacji, jego stan się pogorszył i nie udało się go uratować. Na pogrzeb duchownego przybyły tłumy wiernych. Nad trumną zmarłego przedstawiciele kościoła stali wspólnie bez maseczek i nie przestrzegali zasad dystansu społecznego. Po uroczystości odnotowano setki nowych zakażeń koronawirusem.

Pogrzeb Serbia Getty Images
Pogrzeb Serbia Źródło: Getty Images

Władze Czarnogóry potępiły nieprzestrzeganie restrykcji sanitarnych przez duchownych, a resort zdrowia i epidemiolodzy ostrzegali wcześniej przed drastycznym wzrostem zakażeń, który może nastąpić po pogrzebie.

d1uepy3

Grecja: dziecko musiało pocałować trumnę biskupa

Jakiś czas temu pisaliśmy o podobnej sytuacji w Grecji. Tam, trumnę z ciałem biskupa zarażonego COVID-19 do kościoła wnieśli ludzie w specjalnych kombinezonach. Jednak odprawiający mszę grecki ksiądz zbagatelizował ryzyko zarażenia i chciał, aby wierni w tradycyjny sposób pożegnali zmarłego.

Podczas mszy, w pewnej chwili, duchowny wziął na ręce dziecko, by to mogło ucałować trumnę z ciałem zmarłego biskupa. Chłopiec miał zasłonięte usta. Nagranie z uroczystości obiegło media społecznościowe i zbulwersowało opinię publiczną.

"Kto Pyta". Honorata Skarbek w ogniu pytań, których się nie spodziewała - odc. 2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1uepy3

Podziel się opinią

Share
d1uepy3
d1uepy3