Blisko ludziCoraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii. Dane z Warszawy są jednoznaczne

Coraz mniej uczniów chodzi na lekcje religii. Dane z Warszawy są jednoznaczne

Według statystyk w warszawskich szkołach ponadpodstawowych z lekcji religii zrezygnowało już 67 procent uczniów. Chętnych na szkolne katechezy jest coraz mniej.

Coraz mniej uczniów uczęszcza na religię
Coraz mniej uczniów uczęszcza na religię
Źródło zdjęć: © Getty Images | Maskot

20.10.2021 14:03

Lekcje religii w polskich szkołach nie są obowiązkowe. Z danych statystycznych wynika, że jeszcze kilka lat temu w katechezach brało udział zdecydowanie więcej uczniów. Najnowsze dane pokazują, jak bardzo spadła liczba uczestników zajęć.

Warszawski ratusz podał najnowsze dane. Ogromny spadek

W badaniu wzięły udział wszystkie warszawskie placówki (czyli 400 szkół). Dane miały dostarczyć wiedzę dotyczącą tego, ilu uczniów uczęszcza na lekcje etyki, a ilu na religię. Statystyki czarno na białym pokazują, że w obecnym roku szkolnym na religię chodzi o 2,3 procent mniej warszawskich uczniów, niż w roku ubiegłym. Zwiększyła się z kolei liczba chętnych na etykę - o jeden procent. Jak zgromadzone dane przekładają się na konkretne rodzaje szkół?

Szkoły podstawowe

Przeglądając dane podane przez stołeczny ratusz wiadomo, że do warszawskich szkół podstawowych uczęszcza 133 tys. uczniów. Z tej grupy wiekowej na religię jest zapisanych 67 procent dzieci. Z lekcji etyki korzysta dziewięć procent. Na żaden z tych dwóch przedmiotów nie jest zapisane 19,2 procent uczniów.

Szkoły ponadpodstawowe

W warszawskich szkołach ponadpodstawowych uczy się 83 tys. dzieci. Spośród tej grupy wiekowej na religię uczęszcza niecałe 31 procent uczniów, zaś na etykę tylko 2,3 procent. Ponad połowa, bo aż 67 procent uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych nie uczestniczy w żadnym z tych dodatkowych przedmiotów.

Religia w polskich szkołach jest od 30 lat

Choć szkolne katechezy mają już długi staż, póki co nie są przedmiotem obowiązkowym. W 1992 roku powstało rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, mówiące o tym, że rodzice dziecka sami mogą zadecydować, czy ich pociecha będzie uczestniczyć w religii czy etyce, czy też nie będzie chodzić na żadne z tych zajęć.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
religia w szkołachszkołaetyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (214)