FitnessĆwiczenia na proste plecy - jak przestać się garbić?

Ćwiczenia na proste plecy - jak przestać się garbić?

Ćwiczenia na proste plecy - jak przestać się garbić?
Źródło zdjęć: © iStock.com | LittleBee80

11.11.2018 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ćwiczenia na proste plecy sprawią, że pozbędziesz się dolegliwości bólowych kręgosłupa i pomogą wzmocnić mięśnie grzbietu. Ponadto mogą skorygować wadę postawy oraz zapobiegają garbieniu się. Oto kilka prostych ćwiczeń na proste plecy.

Wady kręgosłupa - przyczyny

Wyróżnia się wady kręgosłupa wrodzone, rozwijające się podczas życia płodowego, oraz nabyte, które powstają wskutek nieprawidłowych nawyków. Na powstawanie wad postawy mają wpływ m.in. siedzący tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna, przyjmowanie nieprawidłowej pozycji podczas czynności dnia codziennego, zbyt duże obciążenie noszone na plecach (np. zbyt ciężki plecak).

Ćwiczenia na proste plecy - zasady

Ćwiczenia na proste plecy należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Pierwsze efekty ćwiczeń mogą pojawić się już po 4 tygodniach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń na proste plecy, należy wykonać 10-15 min rozgrzewkę, a po zakończeniu ćwiczeń - rozciąganie. Podczas rozgrzewki można wykonać trucht w miejscu, pajacyki, krążenie ramion, głowy i bioder. Rozciąganie mięśni pleców zapobieganie zakwasom oraz kontuzjom.

Ćwiczenia na proste plecy - pływanie

Najlepszą metodą korekcji wady postawy jest pływanie. Dlatego też ćwiczenia na basenie są najlepszą formą rehabilitacji kręgosłupa. Ciepła woda w basenie wpływa na rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie, zmniejszenie bolesności mięśni kręgosłupa.

Co więcej, woda odciąża ciało, dzięki czemu stwarza najlepsze warunki do reedukacji mięśni. Wysiłek mięśni wykonany w wodzie jest zdecydowanie mniejszy niż na powierzchni. Każdy styl pływacki (klasyczny, grzbietowy, motylkowy) koryguje wady postawy, sprawia, że plecy są proste, a mięśnie wzmocnione.

Ćwiczenia na proste plecy - ćwiczenie McKenziego

Ćwiczenie McKenziego pomoże osobom, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej i borykają się z problemem tzw. okrągłych pleców. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy położyć się na brzuchu na podłodze. Dłonie kładziemy po obu stronach głowy na szerokość barków. Następnie należy wyprostować ramiona i unieść tułów do góry. Ważne, aby biodra i nogi dalej przylegały do podłogi. Po 5 sek. w takiej pozycji można położyć tułów na podłodze. Ćwiczenie na plecy należy powtórzyć co najmniej 5 razy.

Ćwiczenia na proste plecy - ściąganie łopatek

Do wykonania ćwiczenia na proste plecy potrzebujemy taśmy (może być smycz, szalik lub pasek do spodni). Taśmę chwytamy w obie dłonie, tak aby ręce były szerzej niż barki. Ćwiczenie polega na przekładaniu taśmy nad głową. Należy pamiętać, aby ręce były cały czas wyprostowane. Ćwiczenie na proste plecy trzeba powtórzyć ok. 10 razy.

Ćwiczenia na proste plecy - skrętoskłony

Skrętoskłony to ćwiczenie, które każdy z nas zna. Aby je wykonać, należy stanąć w rozkroku, ręce wyciągnąć na boki na wysokość ramion i lewą ręką dotknąć prawej stopy. Następnie należy zmienić stronę i zrobić skłon do lewej nogi. Ćwiczenie warto powtórzyć co najmniej 10 razy. Skrętoskłony to ćwiczenie na proste plecy, które pozwala rozciągnąć mięśnie oraz pozbyć się dolegliwości bólowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także