Czemu bieganie nie zawsze spala tłuszcz?
Choć co wieczór zakładasz buty do biegania i spędzasz godzinę na krążeniu po alejkach w parku, twoja waga ani drgnie. Być może podczas joggingu popełniasz podstawowe błędy, przez które organizm się buntuje, a twój wysiłek idzie na marne.
Choć co wieczór zakładasz buty do biegania i spędzasz godzinę na krążeniu po alejkach w parku, twoja waga ani drgnie. Być może podczas joggingu popełniasz podstawowe błędy, przez które organizm się buntuje, a twój wysiłek idzie na marne. Nie zniechęcaj się! Zmiana kilku nawyków wystarczy, by szybciej spalać tkankę tłuszczową i ładnie wysmuklić ciało podczas treningu. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym błędom biegaczy. Brzmi znajomo?
Twój trening wciąż wygląda tak samo
Z ćwiczeniami jest dokładnie tak samo, jak z wszystkimi innymi czynnościami w życiu. Im częściej coś robimy w ten sam sposób, tym łatwiej nam to przychodzi następnym razem. Taka zasada przydaje się w pracy, ale już niekoniecznie na treningu. Mięśniom trzeba stawiać coraz wyższą poprzeczkę. Jeśli cały czas poruszasz się tym samym tempem i nie próbujesz urozmaicać biegania (pod górkę, po schodach, po różnorodnym gruncie), prawdopodobniej trudniej ci będzie pozbyć się tłuszczyku. Badania naukowców Uniwersytetu w Tampie mówią o tym, że jednostajny bieg po bieżni, trwający ok. 45 minut w prawdzie pomaga w odchudzaniu, ale tylko przez pierwsze kilka dni. Po tygodniu organizm zaczyna przyzwyczajać się do wysiłku, metabolizm zwalania i nie spalamy już tyle, co na początku.
Biegasz dłużej, ale nie szybciej
Jednym z najważniejszych czynników każdego treningu jest jego intensywność. Najczęściej podczas treningu jest ona dość umiarkowana. Skupiamy się na tym, by pokonywać coraz dłuższe dystanse, ale niekoniecznie skupiamy się na zwiększaniu tempa. To błąd. Jeśli jesteś już wytrenowanym biegaczem, przyspieszysz spalanie tkanki tłuszczowej, gdy pokochasz sprinty. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez naukowców z University of Western Ontario. Porównali oni dwie grupy ćwiczących kobiet. Jedna z nich wykonywała od czterech do sześciu 30-sekundowych sprintów, druga zaś brała udział w bardziej umiarkowanym treningu na bieżni, trwającym od 30 do 60 minut. Okazało się, że dzięki krótkim zrywom i bardziej intensywnemu treningowi można spalić nawet dwa razy więcej tkanki tłuszczowej niż w trakcie umiarkowanego kardio.
Skupiasz się tylko na spalaniu kalorii
Myślisz, że schudniesz tylko dzięki bieganiu i wciąż obserwujesz spalanie kalorii na swoim sportowym zegarku? To błąd, który może całkiem zrujnować trening i prowadzić do frustracji. Organizm zużywa energię w trakcie każdej czynności, którą wykonuje, nawet w podczas spania. Lepiej częściej zaglądać na siłownię i urozmaicać swój trening o ćwiczenia, które pozwolą delikatnie rozbudować tkankę mięśniową. Im więcej mamy mięśni, tym więcej kalorii spalamy!
Bieganie to twój jedyny trening
Według badań opublikowanych w jednym z amerykańskich magazynów medycznych, niezróżnicowany trening o niskiej intensywności może mieć wpływ na osłabienie mięśni i nie pozwala tak szybko ich wysmuklić. Oprócz biegania zapisz się na basen, dużo czasu spędzaj na rowerze, a na siłowni wykonuj ćwiczenia z obciążeniem. Dzięki zróżnicowanym ćwiczeniom łatwiej ci będzie schudnąć!
Biegasz za dużo
Zbyt wiele osób nie potrafi dostosować tempa i czasu biegania do swoich umiejętności i stylu życia. Warto zwrócić na to uwagę, bo przetrenowanie wcale nie jest korzystne dla zdrowia. Zbyt intensywny trening, któremu towarzyszy nieodpowiednia dieta, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Podczas ćwiczeń wydziela się hormon stresu, czyli kortyzol. Jeśli jest go za dużo, możemy mieć poważne problemy ze zrzuceniem niechcianych kilogramów. Badania opublikowane w magazynie "Hormon Research" mówią o tym, że bieganie na zbyt długich dystansach przez długi czas, bez umiejętnego dostosowania diety, gwałtownie podnosi poziom kortyzolu we krwi. To może prowadzić do wielu nieprawidłowości, np. mikrouszkodzeń mięśni, spadku odporności, a nawet kłopotów z tarczycą. Zbyt wiele godzin na treningu może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Nadmiar hormonu stresu
spowalnia metabolizm, więc odchudzanie będzie trudniejsze.
mro/ Kobieta WP