Cztery sygnały, że śmierć jest już blisko. Dotyczą każdego
"Rzadko się o tym mówi, ale to powszechne" - tłumaczy Julie, pielęgniarka z hospicjum. Śmierć w naszym społeczeństwie wciąż jest tematem tabu, a dotknie przecież każdego. To jeden z powodów, dla których 39-latka opowiada, jak zachowują się i co mówią osoby, które są u kresu życia.
16.11.2022 | aktual.: 16.11.2022 17:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki" - powiedział kiedyś Benjamin Franklin. Julie McFadden, pielęgniarka hospicyjna z Los Angeles, z osobami umierającymi przebywa na co dzień. I chociaż sama boi się śmierci i uważa to za całkowicie naturalny stan, stara się oswajać wciąż nieoswojony temat.
Opowiada o śmierci
Julie McFadden jako pielęgniarka hospicyjna pracuje od około pięciu lat. Wcześniej przez dziewięć lat była pielęgniarką na oddziale intensywnej terapii. Z osobami chorującymi i umierającymi przebywa na co dzień od 14 lat. Nie ukrywa, że śmierć wciąż jest tematem tabu, który ona chce oswajać. Na swoim kanale na TikToku opowiada o aspektach związanych z odchodzeniem.
- Lubię edukować pacjentów i rodziny na temat tego, czego można się spodziewać w hospicjach i czego można się spodziewać w przypadku konkretnej choroby, na którą pacjenci umierają. Naprawdę lubię dawać pacjentowi i rodzinie pewien komfort, którym jest wiedza - tłumaczy.
Co ludzie mówią przed śmiercią?
Chociaż każdy człowiek odchodzi w inny sposób i Julie McFadden nieustannie stara się to podkreślać, są pewne zachowania, które się powtarzają. Szczególnie, jeżeli chodzi o ostatnie słowa, wypowiedziane tuż przed śmiercią. Pielęgniarka hospicyjna zauważyła, że to zdanie wypowiadane jest najczęściej.
- Jest coś, co większość ludzi mówi przed śmiercią i zwykle jest to zdanie 'Kocham cię'. Ludzie wołają także do mamy lub taty - którzy zwykle już nie żyją - wyjaśniła.
Jak poznać, że ktoś zaraz umrze? Julie tłumaczy, że ciało daje sygnały, że odchodzi. Może objawiać się to jednak w różny sposób. - Zmiany świadomości, zmiany w oddychaniu, pojawiające się wydzieliny - tłumaczyła ekspertka. Wskazuje także na zmiany w kolorze skóry, która staje się sina, dreszcze i skoki temperatury oraz rzężenie przedśmiertne powstające w wyniku nagromadzenia wydzieliny w drogach oddechowych.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!