LudzieCztery nowe wdowy konsekrowane. Zachowają czystość aż do śmierci

Cztery nowe wdowy konsekrowane. Zachowają czystość aż do śmierci

Kolejne kobiety zdecydowały się na oczach świadków przysiąc, że zachowają czystość aż do śmierci. W niedzielę 30 czerwca cztery wdowy z diecezji kieleckiej przeszły obrzęd konsekracji.

Wdowy konsekrowane (zdjęcie ilustracyjne z diecezji tarnowskiej)
Wdowy konsekrowane (zdjęcie ilustracyjne z diecezji tarnowskiej)
Źródło zdjęć: © East News | Iwona Lisowska/REPORTER

Wdowy konsekrowane to kobiety, które po śmierci męża oddają życie Bogu i służbie Kościołowi – tak jak robią to dziewice konsekrowane.

Niedawno w diecezji kieleckiej cztery kobiety przeszły obrzęd konsekracji. Obecnie jest tam już 30 wdów konsekrowanych, dziewięć dziewic, a także pustelnica i wdowiec konsekrowany.

Przysięgły czystość aż do śmierci

Choć ich życie diametralnie się nie zmieni - pozostaną w swoich środowiskach pracy, w rodzinach, będę jednak pełnić na szczególną rolę w Kościele. To dobrowolna służba poprzez zachowanie ślubów czystości, świadectwo życia oraz modlitwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Joanna Krupa o jedynej sytuacji w karierze, która ją zabolała. Chodzi o kościół

30 czerwca diecezja kielecka zyskała cztery nowe wdowy konsekrowane. Są to: Elżbieta Juszczyk z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oleszkach, Barbara Kaleta z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce, Grażyna Nowak z parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, Janina Przybysławska z parafii katedralnej w Kielcach - czytamy na stronie diecezji kieleckiej.

– Droga do indywidualnej formy życia konsekrowanego, jaką jest wdowieństwo konsekrowane, nie jest przejściem z gorszego stanu do lepszego, ale jest to świadoma i dobrowolna odpowiedź dana Jezusowi, który wciąż nas powołuje: "Pójdź za mną" – mówił bp Jan Piotrowski w wygłoszonej homilii, cytowany na stronie diecezji kieleckiej.

– Jesteśmy świadkami, że panie wdowy, nadal mamy, babcie, a może prababcie szukają drogi świętości przez wolę całkowitego poświęcenia się dla Chrystusa i życia dla niego - podkreślił biskup kielecki.

Kim są wdowy konsekrowane?

Świeckie osoby konsekrowane budzą ciekawość wśród wielu ludzi. Są nimi zarówno wdowy, które dotychczas żyły w małżeństwach, jak i młode kobiety, będące dziewicami.

Na co dzień nie mieszkają jednak w zakonie, a żyją i pracują normalnie. Są wśród nich m.in. nauczycielki, informatyczki, lekarki czy prawniczki.

Wyróżnia je jednak to, że do ołtarza nie idą z mężem, a same i twierdząco odpowiadają na zadane przez biskupa pytanie: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?". Składając śluby, zobowiązują się do życia w czystości do końca życia. Otrzymują też obrączkę i brewiarz.

Niektóre z wdów konsekrowanych chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami. - Zaraz po śmierci męża zrozumiałam, że potrzebuję wyciszenia. Na medytacji usłyszałam: "Chcę, żebyś była moja". Dopiero za rok okazało się, że istnieje nowicjat dla wdów konsekrowanych. Półtora roku później zostałam poślubiona panu - mówiła Grażyna Stempowska na nagraniu opublikowanym przez archidiecezję łódzką.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
kościółwdowydziewice

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (61)