Czy fototapeta musi być na całą ścianę?
Fototapeta to stylowy rodzaj wykończenia. Jest nowoczesna i efektowna, ale niełatwo dopasować ją do wnętrza. Czy fototapeta musi być na całą ścianę? Udowadniamy, że nie, a nawet więcej – zdarza się, że wygląda dużo lepiej, gdy zajmuje tylko niewielką powierzchnię, np. w rogu pokoju lub tylko za telewizorem.
14.12.2018 09:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fototapeta na całą ścianę – czy wszędzie pasuje?
Fototapeta na całą ścianę potrafi prezentować się imponująco, ale przede wszystkim w dużych pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że oko, które ma ograniczone pole widzenia, jest w stanie uchwycić całość pokaźnego zdjęcia tylko z pewnej odległości. Gdy obraz jest zbyt wielki w stosunku do metrażu pokoju, przytłacza wnętrze i rozprasza uwagę, a tym samym wprowadza chaos wpływający na komfort użytkowania przestrzeni. Zasada „duża do dużego, mała do małego” obowiązuje szczególnie w przypadku fototapet przedstawiających krajobrazy, które najlepiej prezentują się oglądane w całości. Gdy nie można objąć ich wzorkiem, tracą swój urok.
Fototapeta na fragmencie ściany – gdzie się sprawdzi?
Fototapeta na fragmencie ściany to idealne rozwiązanie do małych salonów, sypialni, kuchni, a nawet łazienek (w wariancie wodoodpornym). Ozdobny pas okleiny nie zabiera miejsca, które przy niewielkim metrażu jest na wagę złota, a ponadto nie dominuje nad całym wnętrzem, lecz subtelnie je przyozdabia, niczym zawieszony na ścianie obraz. Można go wkomponować w wystrój na wiele sposobów, m.in. dzięki listwom dekoracyjnym wykorzystywanym do robienia obramowań. Zakrywając krawędzie fototapety, poprawiają one nie tylko estetykę wykończenia ściany, ale również trwałość okleiny.
Aby przejścia między tapetą a resztą ściany nie rzucały się w oczy, można też postawić na taki sam lub podobny odcień farby i tła na okleinie. Bardzo dobrze wygląda zarówno biało-czarna tapeta na białej ścianie, jak i tapeta popielata na powierzchni pomalowanej emulsją antracytową. Dobierając fototapetę do oklejenia fragmentu ściany, warto pamiętać, że motyw, który się na niej znajduje, powinien tworzyć kompozycję zamkniętą. Gdy fragmenty obrazu wychodzą poza kadr, trudno oprzeć się wrażeniu, że pasek fototapety jest częścią niedokończonego dzieła tapeciarza.
Fototapeta na ścianę z oknem? Nic prostszego – zamiast zdjęcia o dużym formacie można wybrać wąski pasek z ciekawym motywem zdobniczym. Najlepiej przykleić go po obydwu stronach otworu okiennego. Podobny sposób montażu okleiny sprawdza się w sypialni – na prawo i lewo od łóżka. Po środku, tuż nad wezgłowiem, pozostaje miejsce do zawieszenia półki, naklejenia ozdoby welurowej bądź zawieszenia multiramy ze zdjęciami. Fototapeta to również ciekawa ozdoba na ścianę za toaletką. Można na niej umieścić lustro w finezyjnej ramie. Poza tym idealnie sprawdza się za telewizorem w salonie. Warto poeksperymentować też z fototapetą w rogu ściany, by wyznaczyć kącik zabaw dla dzieci albo strefę wypoczynku.
Fototapeta na ścianę – cena małej i dużej
Fototapeta nie na całą ścianę pozwala nie tylko wdrożyć kreatywne rozwiązania w wystroju wnętrza, lecz także zaoszczędzić na remoncie. Aby wykonać pomysłową, ale niewielką dekorację, czasem wystarczy kupić mniej niż jedną rolkę okleiny, np. kawałek o wymiarach 100x100 cm (takie również są dostępne w sklepach). Mała fototapeta w najtańszym z możliwych wariantów (papierowym) to koszt 20–40 zł. Gdy w grę wchodzi oklejenie tylko niewielkiego fragmentu ściany, można jednak pozwolić sobie na kupno czegoś z wyższej półki, tj. dobrej jakościowo tapety fizelinowej (od 60 zł) lub winylowej (od 80 zł). Obydwa rodzaje pokrycia są bardzo trwałe i nadają się do czyszczenia na mokro.
Fototapeta na całej ścianie może kosztować dwukrotnie lub nawet kilkakrotnie więcej niż taki skromny akcent. Cena pokrycia zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. Zazwyczaj do wyłożenia ściany potrzeba 1–2 rolek fototapety o standardowej szerokości (około 0,5 m) i długości (około 10 m).