Krok w tył i wszystko OK? Rozsypana sól, rozbite lustro – zwiastun katastrofy? Kominiarz spotkany po drodze do pracy to szczęście, jeśli tylko zdążysz złapać się za guzik. Czarny kot przebiegający drogę. Hmmm a może tak zmienić trasę... To tylko kilka z powszechnych dziś jeszcze zabobonów. Czy Ty również w nie wierzysz, a może uważasz je za oznakę ciemnoty? Czy zastanawiałaś się kiedyś, nad źródłem ich pochodzenia? Czy trzynastego w piątek lepiej jest zostać w domu? Oto odpowiedzi!
Krok w tył i wszystko OK? Rozsypana sól, rozbite lustro – zwiastun katastrofy? Kominiarz spotkany po drodze do pracy to szczęście, jeśli tylko zdążysz złapać się za guzik. Czarny kot przebiegający drogę. Hmmm a może tak zmienić trasę... To tylko kilka z powszechnych dziś jeszcze zabobonów.
Czy Ty również w nie wierzysz, a może uważasz je za oznakę ciemnoty? Czy zastanawiałaś się kiedyś, nad źródłem ich pochodzenia? Czy trzynastego w piątek lepiej jest zostać w domu? Oto odpowiedzi!
(bb)
Kiedy Ci kot drogę przebiegnie...
Czarny kot przebiegający drogę – zwiastun pecha! Ale dlaczego czarny i dlaczego właśnie kot, a nie pies? Koty od dawna uważane były za zwierzęta wyjątkowe, szczególnie przez Egipcjan, którzy obdarzali je wyjątkową czcią. Bywało nawet, że członkowie osieroconej przez kota rodziny na znak żałoby golili sobie głowy.
Koci los został jednak odmieniony, kiedy to papież Innocenty III (1198-1216) wyklął cały ród tych zwierząt i zakazał (pod groźbą klątwy) hodowania ich w domu. Prawdopodobnie stąd pochodzi przekonanie o ściąganiu przez niego pecha...
"Trzynastego wszystko..."
Dlaczego natomiast przynosi pecha kot czarny, a nie biały, lub rudy? Czarnemu przypisywano złe moce, ponieważ właśnie taki umieszczany był na obrazach i malunkach u boku czarownic i magów. Stąd kojarzony jest z pechem i nadprzyrodzonym wpływem.
Podobnie jest w przypadku „nieszczęsnej” trzynastki, ona też ma podobny rodowód... Jaka jest przyczyna tego, że w niektórych hotelach brakuje pokoju z tym numerem?
Można to wytłumaczyć...
Liczba trzynaście uważana jest za pechową. Ktoś mógłby zapytać: Skąd się to bierze? Rozwiązanie jest proste i leży w właściwości liczby „13”. Dziś prawie powszechnie został przyjęty system dziesiętny, którego podstawą jest liczba dzieląca się przez „2” i „5”.
W niektórych krajach jednak, także i obecnie stosuje się system, którego podstawę stanowi liczba „12”. W takim układzie liczba trzynaście jest po prostu niewygodna – a czasem nawet pechowa.
Tajemna moc soli...
Rozsypana sól – zapowiedź kłótni? W jaki sposób sól może wpłynąć na nasz humor? Dziś jest to już zdecydowanie trudniejsze, niż w czasach kiedy sól uważana była za cenny kruszec.
Dawniej w krajach, które nie miały dostępu do Morza Martwego, wyparowanych zatok, skał osadowych cena soli była niekiedy równa cenie złota (powiedzenia „słone ceny”, „słono płacić” też pochodzą z tego okresu). Rozsypanie jej było sporą stratą i przez to, dziś kojarzone jest z niemiłą sytuacją.
Rozbiłaś lusterko to siedem lat nieszczęść...
Także i ten zabobon ma podłoże gospodarcze. Pochodzi ono z początku naszej ery, albo z jeszcze wcześniejszego okresu. Wtedy to jeden z fenickich uczonych wynalazł lustro ze szkła. Miało ono wiele zalet, było: okrągłe, odpowiednio wypukłe, oddawało wiernie każdy kształt i kolor. Niestety jego wadą była cena. Dużą szkodę oznaczało rozbić taki przedmiot. Ale to jeszcze nie wszystko...
Czterolistna koniczynka na szczęście!
Druga przyczyną zabobonu, jest dawne wierzenie, według którego odbicie człowieka w zwierciadle zabiera część jego duszy. Pytanie tylko - w jaki sposób? Rozbite lustro nie przynosi nieszczęścia, a wiara w te zależność to jedynie spuścizna dawnego ludowego zacofania...
Co z innymi przesądami? Czy czterolistna koniczyna przynosząca szczęście, to tylko roślinne „dziwadło”? A może jednak nie...
Koniczynka przynosząca szczęście...
Czy zdarzyło Ci się szukać kiedyś podczas wiosennej przechadzki czterolistnej koniczynki, która oprócz swojej wyjątkowości ma też przynosić szczęście? A później z sentymentem zasuszoną chować w jakieś sekretne miejsce...
Praktyka ta to także pusty przesąd. Czterolistna koniczynka tak zwany „amulet szczęścia” według badaczy ma swój rodowód w magicznej czwórce, jaka w najstarszych cywilizacjach Azji uważana była za liczbę świętą.
Zadbaj o swoje szczęście!
Zabobony to jedna z niewielu już współczesnych pozostałości po ludowych wierzeniach. Zdrowy rozsądek i odrobina wiedzy wystarczą, aby traktować je, jako bezpodstawny wymysł. Umberto Eco uważał, że: „Przesąd przynosi nieszczęście”, chyba coś w tym jest... Istnieją zdecydowanie lepsze sposoby, aby osiągnąć własne szczęście. Ty też je z pewnością znasz...
(bb)
Tekst na podst.: M. Ziółkowska „Oj, nie przez próg, nie przez próg!”