FitnessCzy komórki szkodzą?

Czy komórki szkodzą?

W dzisiejszych czasach większość osób nie potrafi wyobrazić sobie życia bez komórki. Lekarze coraz częściej mówią jednak o szkodliwym wpływie na nasz organizm. Całkowicie nie wyeliminujemy jej z naszego życia, ale możemy zminimalizować szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Czy komórki szkodzą?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.11.2010 13:55

W dzisiejszych czasach większość osób nie potrafi wyobrazić sobie życia bez komórki. Lekarze coraz częściej mówią jednak o szkodliwym wpływie na nasz organizm. Całkowicie nie wyeliminujemy jej z naszego życia, ale możemy zminimalizować szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dzisiaj już nawet małe dzieci mają własne telefony komórkowe.

Co jakiś czas opinię publiczną obiegają informacje o protestach mieszkańców miejscowości, w których mają powstać maszty przekaźnikowe telefonii komórkowej. I przy każdej tego typu okazji wraca temat, czy telefony komórkowe są niebezpieczne. Odpowiedzi jest tyle, ilu naukowców, którzy tematem się zajmują i jak dotąd nie udało się jednoznaczne na nie odpowiedzieć.

Z analiz przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) wynika, że w trakcie rozmowy przez komórkę wzrasta temperatura w tkankach, czyli w głowie robi się nieco cieplej. Dlatego długie rozmowy mogą powodować zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego czy pobudzenie. Promieniowanie telefonu może mieć też niekorzystny wpływ na nasze DNA i morfologię krwi.

Szczególnie szkodliwe są stare typy telefonów. Pomiary wykazały, że w jednym z pierwszych modeli komórki z 1998 roku, norma gęstości mocy promieniowania była znacznie przekroczona, głównie podczas nawiązywania połączenia i w trakcie rozmowy. Naukowcy pracują wciąż nad możliwie bezpiecznymi aparatami. Badania, które powtórzono w 2006, pokazały, że gęstość mocy promieniowania nie przekraczała dopuszczalnej wartości we wszystkich etapach pracy urządzenia.

Natomiast na pytanie, czy telefony komórkowe są rakotwórcze, miał odpowiedzieć brytyjski program Mobile Telecommunications and Health Research (MTHR), który trwał sześć lat i kosztował blisko 9 mln funtów. Jedyny wniosek, do jakiego doszli naukowcy, jest taki, że nie można wykluczyć ich rakotwórczego działania przy dłuższym czasie użytkowania.

Kierujący programem prof. Lawrie Challis przyznał jednak, iż ich wiedza ogranicza się tylko do sześciu lat, podczas których analizowano stan zdrowia ludzi rozmawiających przez telefony komórkowe. Odpowiedź na pytanie o skutki wieloletniego korzystania z sieci, mają przynieść badania prowadzone w Danii, Finlandii i Szwecji, a więc w krajach, gdzie przenośna telefonia funkcjonuje najdłużej. Obejmują one 200 tys. użytkowników komórek.

Oto kilka rad, które pozwolą w bezpieczniejszy sposób korzystać z telefonów komórkowych:

- możliwie najkrócej rozmawiaj przez telefon, lepiej umówić się na spotkanie, niż godzinami wisieć na telefonie. Wbrew pozorom poświęcony na to czas jest porównywalny.
- jeśli to tylko możliwe, używaj zestawu głośnomówiącego.
- unikaj rozmów, gdy się przemieszczasz lub jesteś w zamkniętych pomieszczeniach, np. windzie, czy klatce schodowej, ponieważ wymusza to automatyczne przełączanie się telefonu na większą moc.
- promieniowanie jest najsilniejsze podczas łączenia, dlatego w tym czasie trzymaj go w pewnej odległości od głowy, poczekaj, aż druga strona odbierze połączenie i dopiero wtedy przyłóż telefon do ucha.
- nie noś telefonu blisko ciała, szczególnie w okolicach serca, np. na smyczy, w kieszeni koszuli, czy spodni. A jeśli już musisz mieć telefon w kieszeni, staraj się, aby wyświetlacz był zwrócony do ciała, a bateria do zewnętrznej strony. Szczególnie zasady bezpieczeństwa powinny stosować osoby z rozrusznikiem serca.
- trzymaj aparat w pokrowcu, który nieco ogranicza promieniowanie.
- wielu osobom telefon komórkowy służy też jako zegarek i budzik. Nie kładź go jednak obok poduszki, czy pod poduszką, ale w znacznej odległości od łóżka, a szczególnie głowy.
- nie pozwalaj dzieciom na zabawy telefonem. Dzisiaj większość z nich ma komórki już w szkole podstawowej. Możliwe najpóźniej kup go córce, czy synowi.
- nie korzystaj z niego w czasie burzy, najlepiej na ten czas wyłącz go zupełnie.
- im starszy typ telefonu, tym bardziej szkodzi, wymień go wiec na nowszy model.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)