Blisko ludziCzy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia

Czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia

Czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia
Źródło zdjęć: © PAP
07.04.2020 12:22, aktualizacja: 07.04.2020 15:01

Z każdym kolejnym dniem pandemii pojawiają się nowe pytania. Główny Inspektorat Sanitarny stara się odpowiadać na każde doniesiania i rozwiewać wątpliwości. Niedawno poruszył kwestię bezpiecznych zakupów i rozprzestrzeniania się wirusa.

WHO rozwiało wątpliwości, co do utrzymywania się wirusa w powietrzu. Teraz pojawiły się pytania, czy koronowirusem można zarazić się przez jedzenie. Główny Inspektorat Sanitarny mówi wprost.

Czy koronawirus przenosi się za pomocą żywności?

"Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował 9 marca stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

EFSA na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS sugeruje, że można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność i nie ma dotychczas dowodów, aby miało to miejsce" – czytamy.

Należy pamiętać jednak, że przy zastosowaniu odpowiednio wysokiej temperatury przez około 30 minut, pozbywamy się zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Informacje na temat koronawirusa pojawiają się lawinowo, dlatego tak trudno jest zweryfikować co jest prawdą, a co nie. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała zestawienie kilku najczęściej zadawanych pytań i przygotowała krótkie odpowiedzi. Wszystkie dostępne są na stronie WHO, w zakładce Q&A.

Źródło: Wprost

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl