UrodaCzy te ręce mogą kłamać?

Czy te ręce mogą kłamać?

Dr Marcin Ambroziak radzi, jak odmłodzić dłonie.

Czy te ręce mogą kłamać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.07.2016 | aktual.: 04.07.2016 19:45

Wielokrotnie zdarzało mi się słyszeć, że pewne części ciała, takie, jak szyja, czy ręce mogą i zdradzają prawdziwy wiek właścicielki. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być dwojakie. Albo szyja i ręce starzeją się w przyspieszony sposób, albo są daleko trudniejsze do korygowania. Dlaczego w czasach świetności medycyny estetycznej jakikolwiek element organizmu nie mógłby być skutecznie poprawiony i odmłodzony? Okazuje się, że nie tylko oba wspomniane części ciała starzeją się w widoczny i szybki sposób, ale też znacznie trudniej je skutecznie leczyć. Zwłaszcza okolicę szyi, gdzie głównym objawem starzenia się jest postępująca wiotkość skóry. Wynika przede wszystkim z fizjologicznie cienkiej skóry w tym miejscu, z bardzo małą ilością tkanki podskórnej. Zanikające włókna odpowiedzialne w skórze za elastyczność (kolagen i elastyna), a także spadające stężenie kwasu hialuronowego powodują charakterystyczne obwisanie szyi. Jeżeli skóra zmienia na niekorzyść swoją strukturę, powinniśmy zadziałać w sposób przeciwwstawny. Do tego celu służą lasery frakcyjne, stymulujące mikrouszkodzeniami produkcję kolagenu, urządzenia podgrzewające skórę powodując jej obkurczenie (Pelleve, Venus Legacy, Ultraformer), lub rozpuszczalne nici chirurgiczne o gładkiej powierzchni (nici PDO) wszywane w skórę szyi na podobieństwo gęstego stelażu. Efekty wspomnianych zabiegów są zachęcające, choć nigdy tak dobre, jak w innych okolicach – np. na twarzy. Dlatego część pacjentek chcących znacząco poprawić wygląd szyi wybiera dobrodziejstwa chirurgii plastycznej.

Obraz
© Shutterstock.com

Ręce, a właściwie grzbiety rąk, to podobno nasza wizytówka. Dość szybko ulegająca pognieceniom. Główne mankamenty grzbietów rąk to plamy posłoneczne i wiotkość powiązana z utratą tkanki tłuszczowej tej okolicy. Starzejące się ręce są „wysuszone” i pełne plam. W ostatnich latach mamy do czynienia z narzędziami pozwalającymi na niemalże 100% skuteczność usuwania tych defektów. Laseroterapia, a zwłaszcza lasery typu Q-Switched i pikosekundowe (Discovery Pico) trwale usuwają plamy, z kolei wstrzyknięcia pianki z hydroxyapatytem wapnia lub własnego tłuszczu dają wieloletni efekt wypełnionych, jędrnych rąk.

Jednym słowem, jesteśmy świadkami łamania kolejnych mitów przez nowoczesną technologię, z czego, nie ukrywam, jestem bardzo dumny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)