Czy warto jeść mrożonki? Fakty i mity na temat mrożonek
Mrożonki pojawiają się w naszym jadłospisie zazwyczaj zimą, kiedy trudno dostać świeże i smaczne owoce czy warzywa. Chociaż są świetną alternatywą dla swoich świeżych odpowiedników, to sięgamy po nie zdecydowanie rzadziej. Wynika to z faktu, iż wokół mrożonek krąży wiele mitów. Co warto wiedzieć na temat mrożonych owoców i warzyw?
13.12.2018 12:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Samodzielne mrożenie produktów jest tańsze
Fakt. Prawdą jest, że samodzielnie przygotowanie paczki warzyw czy owoców do zamrożenia jest tańsze niż kupowanie mrożonek w sklepie. Jednak przy planowaniu domowego budżetu zapominamy o czasie, który tracimy na przyrządzenie mrożonek. Czas, który moglibyśmy spędzić z rodziną czy przyjaciółmi jest nie do przecenienia, więc o ile sama domowa produkcja jest tańsza, to wybór gotowych mrożonek jest przede wszystkim oszczędnością czasu.
Mrożenie produktów znacznie obniża ich wartość odżywczą
Najczęściej powtarzanym mitem jest ten, w którym zaznacza się, że mrożonki charakteryzują się znacznie niższą wartością odżywczą od ich świeżych odpowiedników. Okazuje się jednak, że mrożenie tylko w niewielkim stopniu wpływa na wartości odżywcze owoców i warzyw. W niektórych przypadkach to nawet mrożonki wyróżniają się lepszymi wartościami odżywczymi.
Warto pamiętać o tym, że do mrożenia przeznacza się produkty, które są zbierane w środku sezonu. To powoduje, że do woreczków trafiają produkty w pełni dojrzałe z niewielką czy też znikomą ilością konserwantów. Ponadto świeże owoce i warzywa tracą sporo wartości odżywczych podczas sortowania, transportu czy dostawy.
Mrożonek nie można drugi raz zamrażać
Fakt. Bezdyskusyjnie należy stwierdzić, że rozmrożonych mrożonek nie wolno drugi raz zamrażać. Podczas zamrażania żywności bakterie w nich zawarte nie giną, a jedynie przechodzą w stan uśpienia. Po rozmrożeniu bakterie budzą się i zaczynają się rozmnażać.
Rozmrażając produkty stwarzamy środowisko idealne dla rozmnożenia drobnoustrojów, czyli dużą wilgotność i pokojowę temperaturę. Warto jednak zapamiętać, że jeżeli rozmrożony produkt podda się obróbce termicznej, która zabije bakterie, taką mrożonkę można ponownie zamrozić.
Mrożonki są mniej smaczne od świeżych produktów
Mit. Wiele osób uważa, że mrożonki są zdecydowanie mniej smaczne niż świeże produkty. Dotyczy to zwłaszcza mrożonych owoców, takich jak truskawki czy jagody. W rzeczywistości smak mrożonek jest uzależniony od odmiany produktu i sposobu jego rozmrażania.
Aby smak i konsystencja owoców były zbliżone do tych świeżych, należy się uzbroić w cierpliwość. Im dłużej mrożone owoce będą się rozmrażać, tym będą smaczniejsze. Przykładowo truskawki potrzebują kilku godzin, aby mogły być tak samo smaczne jak te kupowane w czerwcu czy lipcu. Zalewanie mrożonek wodą czy podgrzewanie ich na parze obniża ich walory smakowe.
Mrożenie jest jednym z najlepszych sposobów utrwalania żywności
Fakt. Podczas mrożenia produkty mogą utracić od 10 do 30 proc. swoich wartości odżywczych. Oczywiście można stwierdzić, że to dużo, jednak inne metody utrwalania żywności, takie jak suszenie, solenie czy wędzenie, powodują dużą większą utratę składników odżywczych.