Z pewnością wiesz już, jak często należy zmieniać pościel czy prać biustonosz, ale czy wiesz, jak często powinniśmy wymieniać ręczniki? Jak sądzisz, co dwa tygodnie, co tydzień, a może nawet codziennie? Sprawdźmy!
Ręcznik jak gąbka
Jak potwierdzają eksperci, nawet jeśli dokładnie umyłaś ciało, po wyjściu spod prysznica i wytarciu się, twój świeżo wyprany, czyściutki ręcznik zamienia się w wylęgarnię bakterii.
Zostawiamy na nim m.in. resztki martwego naskórka, wydzieliny z dróg moczowych i odbytu czy inne zarazki, które żyją nie tylko na naszym ciele, ale też w samej łazience. Jest ich sporo, szczególnie jeśli nie zamykasz klapy od muszli klozetowej! Pojawia się więc pytanie, jak często powinniśmy zmieniać ręczniki?
Dwa, trzy razy w tygodniu
- Nie częściej niż po trzech, czterech użyciach – potwierdza Philip Tierno – mikrobiolog z New York University School of Medicine i zaznacza, że nie wszystkie zarazki, które mamy na swoim ciele czy w naszym otoczeniu, są dla nas szkodliwe. Dodaje jednak, że bardzo ważne jest odpowiednie rozwieszenie ręcznika, tak, by mógł szybko wyschnąć, a w samej łazience powinna być dobra cyrkulacja powietrza.
Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych przez Tech Insider, wielu z nas zmienia ręczniki stanowczo za rzadko. Ponad połowa badanych robi to zaledwie raz w tygodniu. Tylko niewielka grupa – zaledwie 7% biorących udział w sondzie – potwierdza, że zmienia ręczniki codziennie.
Bez paniki
Zdaniem badaczy, nie powinniśmy jednak popadać w paranoję. Większość mikroorganizmów, które nas otaczają i żyją na naszych ciałach, nie są dla nas niebezpieczne. Ważne jednak, by zachować pewne zasady higieny i wymieniać ręcznik co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli uprawiamy sport, powinniśmy wymieniać je jeszcze częściej! Istotne jest także, by „nie dzielić się” ręcznikami z innymi członkami rodziny.
Eksperci z Good Housekeeping Institute znaleźli także sposób na to, by nasze ręczniki zawsze wyglądały na puszyste, miękkie i pachnące.
Jak dbać o ręczniki?
Po pierwsze, powinnaś prać ręczniki w jak najwyższej temperaturze. Sprawdź więc metkę, na której masz podaną informację, w jakim zakresie temperaturowym możesz się poruszać. Powinno być to najlepiej 60 ° C. To gwarantuje nam zabicie niemal wszystkich zarazków, które znajdują się na ręczniku.
Po drugie, postępuj z ręcznikami tak, jak z innymi ubraniami. Jeśli są jasne, stosuj proszek do prania białych tkanin, jeśli kolorowe – do kolorów.
Po trzecie, możesz używać środka do płukania tkanin, ale niezbyt obficie. Sprawia on bowiem, że ręczniki są mniej chłonne.
Po czwarte, ręczniki pierz oddzielnie. Nie mieszaj ich z innymi ubraniami czy bielizną. Dzięki temu na dłużej pozostaną puszyste.
Po piąte, nie przeładowuj bębna. Dzięki temu woda i składniki chemiczne z proszku czy płynu będą lepiej przenikać do prania.
Po szóste, najlepsze efekty daje suszenie ręczników w suszarce bębnowej, dzięki temu ręczniki na długo pozostają miękkie i puszyste. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, rozwieś ręczniki na świeżym powietrzu.
Po siódme, ręczniki dla dzieci możemy (a nawet powinniśmy) wyprasować.