Czym jest kolka u niemowlęcia i dlaczego nie należy jej bagatelizować?
Kolka u niemowlaka spędza sen z powiek wielu rodzicom – i to dosłownie, i w przenośni. Dziecko płacze, jest marudne, a dorośli zmęczeni, zmartwieni oraz wielokrotnie bezradni. Co robić, gdy takie dolegliwości pojawią się u maleństwa?
29.10.2019 15:04
Dolegliwości u niemowlaka może być całe mnóstwo. Gdy pojawia się ból, maleństwo płacze, jest niespokojne, nie śpi itp. To znak, że coś niedobrego się z nim dzieje, a tego z pewnością nie wolno bagatelizować. Bardzo powszechnym problemem jest kolka u niemowlaka. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 40% dzieci.
Kolka u niemowlęcia – co robić?
Trzeba pamiętać, że objawy sygnalizujące, że mamy do czynienia z kolką, mogą też wykazywać zupełnie inne dolegliwości u niemowlęcia. Dlatego rodzice muszą być czujni i bacznie obserwować potomka. Konieczna jest też wizyta u specjalisty, który stwierdzi, co się dzieje z maleństwem. Dziecko jest niespokojne i widać, że coś je boli głównie wieczorem i nocą. Do tego całe się pręży, podkurcza nóżki i napina brzuch.
Kolka u niemowlaka – co robić – to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Na dolegliwość istnieją różne leki, preparaty ziołowe. Niestety nie działają one w każdym przypadku. Co ważne, nie wolno stosować żadnych specyfików samodzielnie – zawsze trzeba to skonsultować z lekarzem. Warto też korzystać z domowych sposobów – masować brzuszek dziecka, uginać kolanka do brzuszka, robić ciepłe okłady pieluszkami lub termoforami. Pomocna może okazać się też ciepła kąpiel oraz układanie maleństwa na brzuszku.
Kolka u niemowlaka – przyczyną źle dobrane mleko?
Mimo wielu przeprowadzonych badań – do dziś nie udało się jednoznacznie określić, co powoduje kolkę. Z pewnością wpływ na jej występowanie ma jeszcze niezbyt dojrzały układ pokarmowy maluszka. Z tego powodu może on różnie reagować na przyjmowany pokarm. Niektórzy uważają, że kolkę może wywoływać źle dobrane mleko modyfikowane, aczkolwiek większym prawdopodobieństwem jest łykanie powietrza, gdy dziecko je, dlatego należy pamiętać, by smoczek był cały czas wypełniony, warto też sięgać po specjalne butelki. Zaparcia po mleku modyfikowanym są znacznie częstszym zjawiskiem, wówczas to sygnał, by sięgnąć po inny produkt.
Uwaga – kolka u niemowlęcia może być również spowodowana alergią na mleko krowie, które spożywa mama karmiąca. Warto więc, po konsultacji z lekarzem, je wyeliminować ze swojej diety, by upewnić się, czy nie ono jest przyczyną dolegliwości potomka. Popularną przyczyną jest także nietolerancja laktozy, która może wynikać z niewystarczającej ilości lub aktywności laktazy.
Kolka u niemowlęcia – czy da się jej zapobiec?
Można próbować zapobiegać kolkom. Z pewnością warto zadbać o odpowiednią technikę karmienia, pamiętać o tym, by maleństwu się „odbiło” po jedzeniu. Dobrze jest często układać maluszka na brzuszku i ograniczać ilość bodźców, które docierają do niego przez cały dzień. W sklepach dostępne są też specjalne smoczki i butelki antykolkowe Nie ma jednak gwarancji, że stosując to wszystko, żadne dolegliwości u niemowlaka się nie pojawią.
Bibliografia:
https://www.sosrodzice.pl/pewno-kolka-niemowleca-objawy/
https://kolka-niemowleca.pl/objawy-kolki-niemowlecej/
https://apteline.pl/artykuly/kolka-u-noworodka-przyczyny-i-objawy-sposoby-na-kolke-u-dziecka/
https://parenting.pl/objawy-kolki-u-niemowlat
http://www.medonet.pl/zdrowie,kolka-u-noworodka---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1729962.html