Czym jest schemat żywienia niemowląt i co warto wiedzieć, planując rozszerzanie diety niemowlaka?
Przez pierwsze miesiące życia dziecka jego dieta powinna opierać się wyłącznie na mleku mamy. Z czasem jednak przychodzi czas na poznawanie nowych smaków i rozszerzanie diety niemowlaka. Rodzice mogą mieć wiele wątpliwości związanych z tym, kiedy rozpocząć wprowadzanie do jadłospisu dziecka nowych produktów oraz które z nich podawać w pierwszej kolejności. W podjęciu odpowiednich decyzji pomoże schemat żywienia niemowląt. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.
07.10.2019 21:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
[ Żywienie niemowlęcia ](https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/schemat-zywienia-niemowlat-tabela){:external} w uniwersalnym schemacie
Schemat żywienia niemowląt został stworzony przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Można traktować go jako drogowskaz, pomoc i wsparcie przy planowaniu jadłospisu dziecka w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Schemat ten ma formę prostej tabeli, która ułatwia rodzicom zorientowanie się w zalecanym sposobie żywienia niemowląt. Prezentuje ona skrótowo zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania jadłospisu zarówno dzieci, które są karmione mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym.
Co zawiera schemat żywienia niemowląt?
Rodzice, którzy nie są pewni, jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka, zdecydowanie powinni sięgnąć po taki schemat żywieniowy. Znajdą w nim odpowiedzi na takie ważne pytania, jak:
- jakie pokarmy wprowadzać do diety dziecka,
- w jakiej ilości je podawać,
- jaką powinny mieć konsystencję,
- w którym miesiącu życia można wprowadzić dany produkt do jadłospisu niemowlęcia.
Zwróć uwagę na zawarte w zaleceniach specjalistów informacje na temat rozszerzania diety - to pierwszy krok w stronę właściwego wprowadzania nowości do dziecięcej diety. Pozwoli to maluszkowi bezpiecznie odkrywać nowe smaki i konsystencje.
Kiedy powinno się rozpocząć rozszerzenie diety niemowlaka?
Ze schematu wynika, że rozszerzenie diety niemowlaka powinno rozpoczynać się nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 4 miesięcy i nie później niż przed końcem 6. miesiąca życia. W okresie rozszerzania diety podstawą żywienia wciąż pozostaje mleko matki lub u starszych dzieci, które nie są już karmione piersią - mleko następne.
Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć, gdy maluszek będzie już wykazywał oznaki gotowości na pierwsze produkty inne niż mleko. Niemowlę m.in. powinno już kontrolować ruchy głowy i szyi oraz nie może automatycznie wypychać pokarmów z buzi.
Pierwsze posiłki powinny mieć konsystencję gładkiego puree. Najlepiej, by były to gotowane i zmiksowane warzywa. Po około 2 tygodniach przychodzi czas na pierwsze owoce, a później również produkty zbożowe – kleiki oraz kaszki bezglutenowe i glutenowe. Nowe produkty warto podawać dziecku pojedynczo, w kilkudniowych odstępach i obserwować jego reakcje. Jeśli coś będzie niepokoiło rodzica, może skonsultować się z pediatrą.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Rozszerzanie diety niemowlaka to etap, który spełnia wiele różnych zadań. Przede wszystkim pozwala uzupełnić dietę dziecka w ważne składniki, m.in. żelazo, którego zapasy w II półroczu zaczynają się wyczerpywać. Proces ten wspiera także kształtowanie takich umiejętności jak rozdrabnianie pokarmu za pomocą języka, a później także – żucie czy gryzienie, a kiedy maluszek zaczyna jeść samodzielnie - także rozwój koordynacji ręka-oko. Nie bez znaczenia jest także kształtowanie się preferencji i nawyków żywieniowych dziecka, które mogą towarzyszyć mu później przez wiele lat, a nawet całe życie.
Wybierając produkty, które trafią na dziecięcy talerzyk, rodzice powinni dbać o to, aby były one dopasowane do potrzeb i możliwości maluszka. Sięgajmy wyłącznie po świeże składniki, których pochodzenie możemy zweryfikować. Posiłki przygotowywane w domu opierajmy o zalecenia ekspertów ds. żywienia. Menu niemowlaka może opierać się również na daniach gotowych przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, jak np. dania Gerber.
Dopasowane są one pod względem składu, wartości odżywczej i receptury do etapu rozwoju dziecka. Ich receptura powstała pod czujnym okiem ekspertów. Skomponowano je tak, by jak najlepiej odpowiadały na potrzeby najmłodszych. Surowce, z których powstają posiłki Gerber spełniają normy jakości znacznie bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności dla dorosłych. Różnorodność wykorzystywanych składników pomaga dziecku w tak ważnej, a niełatwej nauce smaków. W daniach Gerber znaleźć można bowiem aż:
- 18 kolorowych warzyw,
- 14 dojrzałych owoców,
- 5 rodzajów zbóż,
- 6 rodzajów mięs,
- 2 rodzaje dzikich ryb morskich.
Rozszerzanie diety niemowlaka nie musi być dla rodziców trudne. Schemat żywienia niemowląt w połączeniu z kilkoma prostymi zasadami może sprawić, że etap ten stanie się wspaniałą i pełną pysznych smaków przygodą!
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé – Zdrowy Start w Przyszłość.
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.