Dekoracje do domu – zrób to sam
Niezawodny sposób na oryginalne urządzenie wnętrz przy użyciu niedrogich dekoracji do domu? Zrób to sam (DIY) – to oczywista odpowiedź! Kreatywni organizatorzy przestrzeni z podstawowych artykułów papierniczych potrafią wyczarować małe dzieła sztuki, które zupełnie nie wyglądają na własnoręcznie wykonane.
28.09.2018 10:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dekoracje na ścianę – makieta zamiast fototapety
W mieszkaniu pozbawionym wyrazistego stylu problemem są nierzadko puste ściany, które dla ożywienia wnętrza można pokryć tapetą czy fototapetą albo postawić na oryginalność i samodzielnie przygotować dekorację z materiałów zalegających w domu po remoncie.
Miłośnicy stylu rustykalnego nie pozwolą, żeby zmarnował się żaden kawałek drewna, zwłaszcza że da się je wykorzystać do stworzenia nie tylko funkcjonalnych i stylowych mebli, ale również ozdób. Jedną z bardziej efektownych drewnianych dekoracji do domu jest makieta na ścianę wykonana z desek postarzonych metodą patynowania, opalania lub bejcowania. Na takich deskach, posługując się kartonowym szablonem, można namalować ciekawą grafikę (np. kontury mapy geograficznej świata) lub wykonać napis. Wystarczy mieć farbę do drewna i gąbkę, która pozwoli na precyzyjne odwzorowanie kształtu bez rozmazywania krawędzi.
Drewno to również idealne podłoże do prac string artowych, które polegają na wyplataniu obrazków nićmi lub sznurkiem jutowym. Aby wykonać takie dzieło, wystarczy mieć prosty szkic, najlepiej przedstawiający kompozycję geometryczną, oraz zestaw gwoździ. Kartkę z obrazkiem przykłada się do drewnianej makiety, a następnie wzdłuż krawędzi narysowanego kształtu wbija się gwoździe – jeden obok drugiego. Potem wystarczy już tylko usunąć kartkę, zaczepić sznurek o jeden z gwoździ i oplatać go o kolejne w taki sposób, by na makiecie pojawił się pożądany kształt.
Dekoracje w szklanych naczyniach – prosto i nastrojowo
Niewyczerpanym źródłem inspiracji dla tych, którzy tworzą dekoracje do salonu, sypialni, pokoju dziennego, kuchni, przedpokoju, a nawet łazienki, są szklane słoiczki. Całe mnóstwo gromadzi się ich w domach, gdzie potrzebne są takie produkty jak koncentrat pomidorowy czy majonez. Słoiczki da się wykorzystać nie tylko do przechowywania przypraw i słodkości, ale również do wykonania lampionów oraz popularnych dekoracji z roślin w szkle. Lampiony ze słoików nadają się zarówno do podwieszania, jak i ustawiania na regałach lub blatach. Jako efektowne dekoracje do domu sprawdzają się szczególnie takie, które są obklejone koronką, taśmą jutową albo ozdobną taśmą do decoupage’u (washi tape). Aby wieczorami obserwować nastrojowe efekty świetlne, szkło można pomalować białą farbą w sprayu bądź oprószyć sztucznym śniegiem, pozostawiając na słoiku przezroczyste wzorki o dowolnych kształtach, np. serca, śnieżynek czy gwiazdek.
By uczynić lampiony ze słoików jeszcze piękniejszymi, warto przyozdobić nie tylko szkło, ale również metalową przykrywkę. Najprościej jest przykleić do niej plastikowe lub ceramiczne figurki, choćby ze zwierzętami, a następnie całą kompozycję pomalować na jeden kolor. W takich dekoracjach do domu idealnie sprawdza się majestatyczne złoto, które nawet ze zwykłego słoika potrafi uczynić interesujący element aranżacji wnętrza. W przykrytym słoiku nie zapłonie świeczka, ale można go wypełnić lampkami choinkowymi – od kilku sezonów stosuje się je jako całoroczne ozdoby.
Niewiele więcej pracy niż w wykonanie lampionów ze słoików trzeba włożyć w przygotowanie ogrodu w szkle, który przypomina azyl krasnoludków. To warstwowa kompozycja z naturalnych elementów, takich jak kamienie, żwir, ziemia, piasek, kora, gałęzie, mech i rośliny miniaturki (drzewko bonsai, sukulenty). Taki ogród jest biosystemem wymagającym takiej samej pielęgnacji jak kwiaty doniczkowe. Do jego skomponowania można użyć słoika, ale jeszcze lepiej jest wykorzystać duże ozdobne naczynie z cienkiego szkła.
Dekoracje z papieru – nie tylko origami
Własnoręcznie robione dekoracje do domu powstają z rzeczy, które zwykle zupełnie niepotrzebnie lądują w koszach na śmieci. Jako materiał do oryginalnego przystrojenia pokoju mogą posłużyć nawet rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych. Lekko spłaszczone i pocięte na kilkanaście obręczy nadają się do ułożenia kompozycji z motywem kwiatowym – każda cząstka to jeden płatek. Kompozycjom takim wystarczy nadać sprayem kolor, np. intensywnej czerni, by w atrakcyjny sposób odcinały się na tle ścian, okalając kontakty i gniazdka podobnie jak popularne naklejki welurowe.
W dekoracjach typu zrób to sam papier ma ogromny potencjał. Z wyciętych w kartonie piórek da się wykonać klosz na żyrandol lub lampkę nocną, a z wielokolorowych rozet w ciekawe wzorki – lambrekin na okno. Bibułę można z kolei wykorzystać do przystrojenia delikatnymi pączkami bukietu z giętkich gałązek wierzbowych (w naturalnym kolorze lub pomalowanych na biało). Największe pole do popisu, jeśli chodzi o papierowe dekoracje do domu, mają ci, którzy opanowali sztukę origami. Technika modułowa umożliwia wykonanie ogromnych brył geometrycznych – mogą one służyć jako osłonki na doniczki albo ozdobne misy.