Depilacja woskiem – ciesz się gładką skórą na długo
Depilacja woskiem nie jest ani łatwym, ani przyjemnym zabiegiem kosmetycznym, jednak docenia się go za skuteczność. Ta metoda jest polecana szczególnie tym osobom, które nie mają czasu ani ochoty na częste golenie maszynką.
22.02.2018 11:17
Depilacja woskiem – dlaczego warto?
Depilacja woskiem jest przede wszystkim naturalną metodą usuwania nadmiernego owłosienia, która w porównaniu do innych "domowych" sposobów jest mało inwazyjna (oczywiście, jeśli jest wykonywana prawidłowo). Jej główną zaletą jest skuteczność: nogi po takim zabiegu zachowują gładkość nawet do 6 tygodni, ponieważ wosk wyrywa włoski wraz z cebulkami. Tę metodę można też stosować na bardzo wrażliwych miejscach ciała, np. na okolicach bikini czy na twarzy.
Ta depilacja polega na rozprowadzeniu po skórze rozgrzanego wosku, do którego przykłada się kawałek papieru lub materiał. Kiedy wosk zastygnie, napina się skórę i zdecydowanym ruchem wyrywa papier lub materiał w kierunku przeciwnym do wzrostu owłosienia.
Depilacja woskiem – wady
Depilacja woskiem jest przede wszystkim bolesna i nie zaleca się jej kobietom z zapaleniami i żylakami oraz kobietom ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Początkujące panie powinny najpierw sprawdzić, jak ich skóra będzie się zachowywać po wyrwaniu niewielkiego fragmentu owłosienia. Jeśli nie nastąpi reakcja uczuleniowa, wtedy można przystąpić do zabiegu. Trzeba też pamiętać o tym, że tę metodę powinno się wykonywać wtedy, kiedy włoski osiągną minimum 1 cm długości.
Sam zabieg depilacji jest dość trudny i wymaga wprawy, dlatego jego pierwsze próby mogą zakończyć się niepowodzeniem. Jeśli na skórze pozostaną pojedyncze włoski, wówczas trzeba je zgolić ręcznie maszynką. Depilacji woskiem nie można bowiem wykonywać zbyt często.
Jak dbać o skórę?
Żeby depilacja była jak najskuteczniejsza, trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu oraz peelingach, gdyż przesuszona skóra powoduje łamanie się włosków, co może znacznie utrudnić wyrywanie ich razem z cebulką. Należy też unikać wcierania zbyt tłustych preparatów przed samym zabiegiem, gdyż to utrudnia przyleganie wosku. Zamiast tego można wypróbować lotiony znieczulające o lekkiej konsystencji, a po samym zabiegu zastosować z kolei łagodzące mleczka.