Dieta dla... twojego mężczyzny
Mężczyźni mają inne potrzeby żywieniowe niż kobiety. Często zapominają, że niewłaściwe odżywianie to przyczyna wielu problemów ze zdrowiem. Bardzo rzadko dbają o to, co jedzą, nie lubią liczenia kalorii i zastanawiania się czy skonsumowali właśnie odpowiednią ilość witamin.
02.01.2007 | aktual.: 27.05.2010 19:49
Mężczyźni mają inne potrzeby żywieniowe niż kobiety. Często zapominają, że niewłaściwe odżywianie to przyczyna wielu problemów ze zdrowiem. Bardzo rzadko dbają o to, co jedzą, nie lubią liczenia kalorii i zastanawiania się czy skonsumowali właśnie odpowiednią ilość witamin. Wszelkie choroby kładą na karb nerwowego stylu życia, stresów w pracy itp.
Bardzo często cierpią na poważniejsze dolegliwości niż kobiety, ich średnia wieku jest krótsza. Jeśli nie chcesz mieć w domu kwękającego mężczyzny, nie mówiąc już o chorym, zadbaj o to co ma na talerzu. Bardzo wielu dolegliwości typowych dla swej płci panowie mogą uniknąć, jeśli w porę zadbają, choćby minimalnie, o swoje menu. Właściwa dieta zmniejsza ryzyko wielu chorób. Udowodniono, że chroni przed chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym i udarami, czyli tym z czym płeć brzydka ma najwięcej kłopotów.
Od czego zacząć
Męski organizm wymaga więcej składników energetycznych: białka, magnezu, cynku i selenu. Męskie, dające napęd, witaminy to B1, B2, PP, B6, A i E. Gdy ich brakuje pojawia się depresja, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zmęczenie, bezsenność, otępienie. Zatem, to co na talerzu, decyduje o codziennym samopoczuciu, o odnoszeniu sukcesów bądź ich barku. Zacząć trzeba od zjadania większej ilości błonnika, jego źródło to owoce (jabłka, gruszki), musli, kasze. Sercu pomogą i w dobrej kondycji utrzymają tętnice i żyły marchew, ciemnozielone warzywa liściaste. Aby obniżyć ciśnienie trzeba zrezygnować z soli i ograniczyć kuchenne dodatki zawierające sód. Dobrze też będzie zaprzyjaźnić się z rybami morskimi, oliwą z oliwek i w miarę możliwości z czosnkiem. Alkohol tylko w rozsądnych ilościach - do dwóch kieliszków czerwonego wina dziennie.
Zasługi przeciwutleniaczy
O wolnych rodnikach mówi się już od jakiegoś czasu. To cząsteczki wytwarzane przez organizm jako uboczny produkt procesu przemiany materii. Znajdują się tak naprawdę we wszystkim, co nas otacza, w spalinach, odpadach przemysłowych itp. Są wyjątkowo szkodliwe, bo łącząc się z tlenem powodują bardzo poważne zmiany komórkowe, np. nowotwory. Najlepsza broń do walki z nimi to przeciwutleniacze, inaczej antyoksydanty, które oczyszczają organizm z wolnych rodników i chronią przed ich działaniem. Witaminy A, E i C to idealne antyutleniacze. Pod żadnym pozorem nie powinno ich zabraknąć w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że te z apteki, zamknięte w kolorowych buteleczkach i pudełeczkach nigdy nie dorównają warzywom i owocom.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najbogatsze w witaminę C:
Czarne porzeczki, kalafior, kiwi, cytryny, truskawki
Najbogatsze w witaminę E:
Awokado, szpinak, szparagi, pomidory, brokuły
Najbogatsze w witaminę A:
Dojrzała marchew, melon, morele, szpinak, kiełki
5 sposobów na zdrowe jedzenie
1.Zamiast białego – ciemne. Pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, ziarna zbóż dostarczą organizmowi białka, błonnika, wapnia i składników mineralnych.
2.Chude jest zdrowsze. Mleko i jego przetwory to podstawowe źródło wapnia i wielu witamin. Ale zawsze trzeba wybierać jego „chude” wersje. Nie warto jednak zupełnie rezygnować, np. z masła. Niewielka ilość nie zaszkodzi, za to dostarczy witamin A i E.
- Razy 5. Dietetycy są zgodni, że bez owoców i warzyw ani rusz. Do tego trzeba je jeść 5 razy dziennie. Mogą to być 3 jabłka i 2 szklanki soku warzywnego, mogą być surówki, owocowe sałatki, byle często. Tak by stanowiły jedną trzecią diety. Nie ma obawy, tu nie można przedawkować. 4.Precz z czerwonym. Mięso jest oczywiście źródłem, ale nie musimy ciągle jeść wieprzowiny i wołowiny, zdrowiej jest zastąpić je rybami, owocami morza, drobiem. 5.Na czas. Najlepiej jeść w regularnych odstępach czasu. Pośpiech nie sprzyja trawieniu i powoduje kłopoty żołądkowe.
Co lubi mózg
Istnieje wiele substancji odżywczych, które są konieczne dla rozwoju mózgu, dla podtrzymania jego aktywności intelektualnej. Zamiast pić 10 kaw dziennie, lepiej jeść:
-sardynki śledzie, ostrygi
-orzechy
-jabłka i czarne porzeczki
-buraki, marchew, seler
-bazylię, imbir, rozmaryn
Dieta dla nerwowych
By uspokoić skołatane nerwy trzeba jeść często i niedużo, tak by utrzymać poziom cukru we krwi na mniej więcej równym poziomie. Powinno się jeść produkty, których składniki organizm może przetworzyć w serotoninę – hormon uspokajający i polepszający nastrój. Sfrustrowanym dietetycy zalecają dużo: bananów, ananasów, awokado, daktyli, ziemniaków, fasoli; trochę: ryb, drobiu, żółtego sera, jajek; wcale: wieprzowiny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Polskie dzienne normy witamin i minerałów dla mężczyzn
Witamina C 1 g
Witamina A 600 ug
Selen 60 ug
Cynk 5 mg
Witamina E 5 mg
Kwas foliowy 200 ug
Zapotrzebowanie energetyczne mężczyzn
Wiek- 19-29
styl życia- nieaktywny
kalorie- 2400
Wiek- 19-29
styl życia- aktywny
kalorie- 3100
Wiek- 19-29
styl życia- bardzo aktywny
kalorie- 3600
Wiek- 30-59
styl życia- nieaktywny
kalorie- 2400
Wiek- 30-59
styl życia- aktywny
kalorie- 3200
Wiek- 30-59
styl życia- bardzo aktywny
kalorie- 3800
Przy wieku 60-70 lat i więcej dzienne zapotrzebowanie to około 2500 kalorii.
Ile kalorii traci się w ciągu godziny
Praca w biurze, jazda samochodem – 100
Tenis, jogging – 300
Piłka nożna – 400
Narty – 500
Squash – 600